6.4.2020 | Svátek má Vendula


POLITIKA: Parlamentní demokracie si žádá ochranu

3.12.2015

Projev Miroslava Kalouska na sněmu TOP 09 byl plný velkých slov o svobodě a demokracii, jež prý jsou pro TOP 09 nejvyššími hodnotami, k nimž se hlásí. To už tak na sjezdech bývá, že se takto vzletně hovoří, že se má vyvolat ve veřejnosti dojem, že ta či ona strana je nejlepším představitelem v zájmu občanů a ochráncem jejich práv.

Pravdivost takovýchto prohlášení se projevuje v praxi. A v té jednání TOP 09 ve Sněmovně prokazuje, jaký reálný význam, jakou skutečnou hodnotu hlavní představitel této strany ve své politické činnosti přikládá obecným pojmům demokracie a svobody. Před časem ve snaze znemožnit novou zákonnou úpravu hazardu poslanci TOP 09 a ODS různě obstruovali, aby znemožnili její projednání a přijetí. Kalousek právě z těchto důvodů několik hodin exhiboval před řečnickým stolkem.

Minulý pátek ze stejných obstrukčních důvodů, byť jinými prostředky, znemožnili poslanci TOP 09 a ODS projednání zákona o elektronické evidenci tržeb. Nevyužívali k tomu dlouhých vystoupení, ale desítkami pozměňovacích návrhů k programu schůze zabránili jeho schválení.

Už jsem psal o tom, že takovéto obstrukční jednání je protiústavní. Ústava ČR vychází ze základního předpokladu, že rozhodujícím demokratickým institutem jsou volby. Jestliže se v nich vytvoří většina poslanců, kteří jsou s to ustavit vládu, jež dostane důvěru Sněmovny, pak musí mít tato vláda reálnou možnost návrhy zákonů k uskutečnění svých záměrů schválit.

Obstrukce, jimiž se opoziční menšina snaží znemožnit tento legislativní proces, je v rozporu se základními pravidly Ústavy ČR a s principy politické demokracie. Lidská a mediální paměť, pokud jde o dějiny parlamentní demokracie v ČR, je krátká, takže jsou již zapomenuty různé podobné jevy. V letech 1996–1998 působili ve Sněmovně republikáni Miroslava Sládka. Ve snaze rozložit a znemožnit normální průběh jednání se také uchylovali k mnohahodinovým vystoupením nebo k jiným obstrukčním praktikám.

Je v zájmu naší parlamentní demokracie, aby se takovéto obstrukční jevy omezovaly a aby byl umožněn dělný průběh schůzí. Dosavadní ustanovení jednacího řádu, která připouštějí takovéto plýtvání s drahým parlamentním časem a zneužívání demokratické diskuse ke znemožnění pracovního jednání, vyžadují hlubokou revizi.

Vládní koalice má dost hlasů, aby o těchto otázkách začala vážně jednat, chce-li úspěšně plnit svůj vládní program. V této sféře by mohla nacházet pochopení i u poslanců opoziční KSČM, kteří jsou stoupenci pozitivní parlamentní činnosti, nikoliv její destrukce jako TOP 09 a ODS.

Autor, bývalý poslanec ČSSD, je ústavní právník

Právo, 1.12.2015Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.