13.8.2020 | Svátek má Alena


Diskuse k článku

POLITIKA: Parlament zkriminalizoval polistopadovou éru

Poslanecká sněmovna svým hlasováním z 6. června 2019 většinově vyhlásila, že privatizaci prý provázely excesy i zločiny se stamiliardovými škodami. Požaduje také, aby tyto zločiny mohly být i nadále vyšetřovány.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Braun 13.6.2019 20:03

Zásah do vlastního hnízda

Koukám, že si pan Jakl nadělal do vlastního hnízda - tímto děkuji panu Houškovi níže v diskusi za vypovídající rozbor hlasování v parlamentu.

J. Kanioková 13.6.2019 20:39

"Nenadělal" !

To jsou jen naivní dojmy lidí, kteří o ekonomice moc neví. NEROZUMÍ.

R. Fiala 13.6.2019 18:50

Tvrdit, že za privatizační smrště 90. let bylo vše podle zákona a v pořádku, dokonce snad demokraticky z vůle lidu to je opravdu chucpe (ani se nedivím, že kdosi Jaklovi nafackoval). Že se proti tomu postavily (až na pár jedinců) v nebývalé jednotě všechny strany to mne tedy příjemně překvapilo, i když je to jen politické gesto.

J. Kulheim 13.6.2019 19:24

Re:

Transformace nemohla proběhnout bez nákladů. V NDR jako transformační náklady prošustrovali tolik, kolik by ČR stačilo na rozpočty na 30 let. A to NDR měla jenom asi dvakrát více obyvatel. A to přejali Německé zákony hned od začátku. Dle zprávy MF, dosáhly náklady na transformaci 270 mld. To neznamená že 270 mld. Kč bylo "rozkradeno" ale převážná část šla do krachujících socialistických podniků, aby nevypukla masová nezaměstnanost. Převážná část těch 270 mld. Kč byla vyplacena jako mzdy "pracujícím" o jejichž výrobky už nikdo nestál.

Gersta umí dělat každý. Transformace nemohla probíhat metodou pokus omyl. Kde byli ti chytří, kteří všechno ví jak se to mělo dělat a nedělat chyby. Vy jste byl kde, pane Fialo? Asi jste hledal ryby.

J. Kanioková 13.6.2019 19:53

Přesně, 1*

"Cokoli slyšíme, je názor, nikoli fakt. Cokoli vidíme, je úhel pohledu, nikoli pravda.“ Marcus Aurelius.

J. Matuška 13.6.2019 21:06

Re: Přesně, 1*

1*

Miluji citáty...

M. Pechar 13.6.2019 21:17

Cintáty slavných osobností?

Až uslyšíte, že 1+1=1, půjde o názor, nikoli o fakt. Jo a ten úhel pohledu si radši změřte úhloměrem.

K. Horák 13.6.2019 16:44

Nevím jak to poslanci mysleli,

znám jenom ten text.Ale polistopadová doba je prorostlá kriminalitou. Je dobré, že zločiny budou nepromlčitelné.

K. Janyška 13.6.2019 18:09

Re: Nevím jak to poslanci mysleli,

A co vy ? Jak to, že jste tomu nezabránil, řečo ? Babiš zločinu šéfoval... Dzp.

J. Kulheim 13.6.2019 19:38

Re: Nevím jak to poslanci mysleli,

Zajímavý postřeh pana Karla Horáka. Možná by nebylo od věci, přiblížit dobu ve které nebyla kriminalita.

V padesátcý letech komunisté sebrali všechno všem. Některá dali do Jáchmova jiné na šibemici. Po roku 1989 nejvíc "privatizovali" potomci komunistů, kteří znárodňovali majetek v padesátých letech.

J. Kanioková 13.6.2019 19:48

Naprosto přesně !

Kdo u nás měl největší známostí i důvěrných informací o jednotlivých firmách po Sametu ? Komouši jejich příbuzní !

J. Svoboda 13.6.2019 16:32

Kdo s kým, o čem, pro koho

Jak to podle pana Jakla bylo s tím zhasnutím, útěkem před právníky?

Panu Fialovi do hlavy nevidím, ale třeba se styděl se přihlásit. Nemá sice možná potřebné charizma, ale za to soudnost a slušnost. Asi si pamatuje, jek to před jeho vstupem do ODS bylo se soudruhy Řebíčky, Nováky, Bémy, Oulickámi, Jančíky a dalšími, na které bohužel byla slavná ODS, včetně chlapa s gulama krátká.

To pan Skopeček všechno nepokrytě a hloupě chválí a o výše uvedených lidech nechce slyšet. Vyvedlo by ho to z konceptu. Nechce slyšet, že největším nepřítelem ODS byla ODS sama, když byla k rejdům uvedených lidí hluchá a slepá. Babiš má bohužel skoro pravdu, že ho stvořily systémové strany. To asi úplně ne, ale vydatně mu fakt pomohly. Nejvíc asi ČSSD a ODS se asi bála něco proti tomu dělat. Byla silná, jako silnice.

J. Kulheim 13.6.2019 19:42

V NDR převzali zákony NSR a rokradli víc jako naši socialist

Biolíh, Kakaová aféra, komunista Kraus, Unipetrol, Pět na stole v českých, Byt StanislavaGrosse , Podnikání Šárky Grossové, Tajný policejní tým Mlýn, Podezřelé zakázky na policejním prezidiu, Mlátička Pavel Přibyl, Lidový dům, Střet zájmů ministra Zgarby, Spekulace s pozemky za ministra Zgarby, Fencl pozemky pod dálnice, Mlékárny Madeta, Skandál kolem soudce, Jiřího Berky, Diag Human, Dálnice D47, Grippeny, Zpronevěra fondu z EU,Čepro, IPB,Arbitráž s CME, Skandály Karla Srby, Internet do škol, Tunelování podniku Liberta, Kavan agent StB, Přikryl agent StB, atd

.Jaromír Janata a Rostislav Polák - utajení magnáti, kteří stojí za průmyslovým lihovarem Kolín. Policejní prezident zakázal speciálním policejním útvarům, které řeší i politickou korupci, poskytovat veřejnosti informace. Mrázek se nikdy netajil, že má podobné vztahy s politiky, jmenoval poslance ČSSD Josefa Hojdara. Kriminalisté, kteří pracují na případu Biolíh , jsou podezřelí z korupce. Pozemkový fond v čele s ministrem zemědělství Petrem Zgarbou přihrál spekulantům pozemky v okolí Prahy. Zatkly čtyři členy ČSSD v kauze biolíh, vyšetřují "kakaovou aféru" bývalého poslance stejné strany Michala Krause. Obvinění v kauze biolíh František Vybíral a Miloš Červinka byli v úzkém styku s Mrázkem. O Pospíchala se v souvislosti s kauzou korupce při rozdělování státních zakázek na výrobu biolihu. Berdychova banda.

Socialismus je symbiózou miliardových šibalů a milých hňupů. Jedni vyžírají miliardy na dotacích, pobídkách a daňových úlevách a potřebný počet malých vyžírků korumpují tisícovkami nebo třeba 30 kč.....platí to střední třída a daňoví poplatníci.

J. Svoboda 13.6.2019 22:01

Re: V NDR převzali zákony NSR a rokradli víc jako naši socialist

Pravda, pravda.

J. Kanioková 13.6.2019 20:07

Také hloupé heslo "útěk před právníky",

Zákon jde vždycky pozadu za zlým činem. Nikdo, nemůže vědět co bude zítra. Navíc byla tady právní kontinuita. Privatizovali zejména komunisté, kteří měli peníze a hlavně známosti. Vyměnil se ministr, ale personál na ministerstvu zůstal stejný. Ten se v problematice vyznal lépe než ministr.

Hlavně, že Komunisté byli "poctivost sama." Možná už v padesátých letech to byl záměr. Ale věděli to pouze ti, kteří lidi okradli. Protože kdyby je neokradli, nemusela být žádná privatizace.

Komunisté v padesátých letech vyházeli soudce a vyškolili si nové. Vybraní studenti si za dva roky udělali maturitu a za další dva z nich byli soudci. Ti potom školili mnohé dnešní právníky. Vyhození právníci dostali krumpáče a lopaty. Pokud některý nebyl spokojený, tak mu sebrali i ten krumpáč.

J. Svoboda 14.6.2019 10:40

Re: Také hloupé heslo "útěk před právníky",

Rozhodně si nemyslím, že komančové byli poctivost sama, ani naznačit jsem to nechtěl. Já jsem však mimo jiné psal o tzv. "pravicových" zlodějích. Patřili mezi ně i komančové jako Dyba, Kočárník, Dlouhý, který se snaží nás vychovávat dodnes a na lehké topné oleje programově zapomíná.

Pokud se týká současného právnického stavu, když to trochu přeženu, je to nikoliv o právu, ale o penězích. Je to ke zrušení, není to k ničemu. Hlavní snahou právníků je všechno komplikovat a protahovat. Podívejme se na kauzy, které mají i něco málo společného s politiky.

J. Minarčík 13.6.2019 16:03

Privatizace

byla správná,jen ta tma tam neměla být tak hluboká,např.OKD-už při prvním pokusu jsme my horníci věděli,že je to podvod,následný tunel už privatizované firmy byl všem jasný-no jen vládám,policistům,soudcům,právníkům není jasný do dnes,půjčit si na budoucí dividendy a neinvestovat?,ne ve všem ,ale byla zlodějna obrovská,mezi byl i Babiš-jenže nejen on!

P. Zinga 13.6.2019 14:15

Nechci hodnotit privatizaci,

chci poukázat na jeden její aspekt: počet milionářů v Čechách rostl s propadem HDP. Nic nevytvářeli a přesto bohatli. Srandovní je, že přitom měli plnou hubu Bati.

M. Valenta 13.6.2019 15:32

Re: Nechci hodnotit privatizaci,

Bohatli, aby mohli podporovat různá hnutí.

V. Braun 13.6.2019 16:20

Re: Nechci hodnotit privatizaci,

Myslíte třeba hnutí ANO?

E. Derat 13.6.2019 13:38

Velmi dobrý článek, výstižný.

V. Student 13.6.2019 13:31

Majstrštyk negativistů

To se jim opravdu povedlo. Z hospodského nadávání bolševiků na polistopadové poměry se politickým rozhodnutím stala norma, právní fakt. Celá ta zapšklá skvadra teď může slavit s výkřiky "měli jsme pravdu!" Havel aby se obracel v hrobě.

Jsem zvědav na oslavy 30. výročí listopadu. To bude hnus. Vyhazování kytek oficiálních představitelů většinově zvolených stran, skandalizování, řev lůzy, to vše nadšeně přenášeno Českou televizí. Bude to panoptikální fraška, kterou se význam svržení komunismu sníží na ječení o tom, kdo všechno by měl odstoupil. Bude prča!

J. Kanioková 13.6.2019 14:17

Přesně !

J. Svoboda 13.6.2019 16:40

Re: Přesně !

Paní Kanioková, k přesnosti to má na hony daleko. Tímto slovem se bohužel řadíte mezi lidi podobné Babišovým otrokům, kteří moc nemyslí a raději se mýlí s davem, než by měli pravdu sami.

J. Kanioková 13.6.2019 19:58

Jste normální, máte diplom z VŠ jako já ?

J. Svoboda 14.6.2019 10:04

Re: Jste normální, máte diplom z VŠ jako já ?

Doufám, že VŠ diplom nemá být dokladem o hlouposti.

V. Student 13.6.2019 22:08

Re: Přesně !

S davem? Babišovi lidé, a davy? To si děláte srandu, ne?

D. Stirský 13.6.2019 12:56

Už několikrát jsem zde npasal, že

nadávat si do pravičáků či levičáků je nesmysl. Že většina z nás je stejně někde mezi. Já, jak mne znáte, budu vlevo, pokud jde o pomoc potřebným, o migraci, o neziskový sektor atd. Leč vpravo jsem, jakmile jde o - jak to říci - ekonomiku? Podnikání? Vím, že stejně je na tom řada mých kolegů - auditorů, účetních a daňových poradců. Možná to není ani tak z vrozeného přesvědčení, jako z toho, že tito lidé a já dobře víme a vidíme na vlastní oči, co se děje, když akciovka má víc dluhů než majetku, když se nesledují náklady, nevymáhají pohledávky, neplatí dluhy, rozprodává se bez rozmyslu majetek, nově přijatými zálohami se hradí dva roky staré dluhy.... Jinak řečeno: V globálu platí, že soukromý sektor většinu aktivit zvládne lépe, rychleji, efektivněji a kvalitněji, než sektor státní. A tak byla privatizace nutná, byť někteří pak "křišťálově čistý majetek odkláněli" na exotické ostrovy. V tomto gardu poslanci šlápli vedle.

R. Stary 13.6.2019 12:31

"Ekonomicke" zazraky .

Tady nam vyrostla kasta oligarchu. "Pres noc". Neni docela jasne, jak se to stalo. Na druhou stranu nam tady vystupuji "advokati" techto oligarchu. Nejen ze neuvadeji argumenty. Jestlize media se konecne zacaly o tento problem zajimat podle techto "advokatu" jsou to zrudy.Hopla. I anlyzoval jsem, co jsou to za lidi, co tak nekrestansky zbohatli. Doporucoval bych, aby si tuto analyzu udelal kazdy sam, i kdyz jiste udaje z internetu zahadne zmizly.Srovnal jsem rodokmeny techto zbohatliku. Napriklad pan Kellner. Jak ten prisel k Ceske pojistovne co prodal honem honem firme Generali. A komu to patri firma Generali? A taky pan Kellner jiz s jeho firmou z Ceska zmizel. Pry privatizaci nevznikly masivni skody? Jake to inovace zprivatizovane firmy prinesly? Jsme porad stat montoven a skladu. To jsou privatizacni inovace. Novi majitele si tyto firmy koupili, a ted bacuji jako za totality. Taky koupili firmy na kseft. A ze ta privatizace nebyla "divoka"? Kmotr Mrazek byl jineho nazoru. Byl zavrazden, proc? Neverna manzelka? Ne Privatizace potravinarske firmy "Setuza". Tech mrtvych bylo vice. Ale ta strasna spolecnost okolo. To byla mafie (o tom jsem psal, jaka) a ceske podsveti. Babis byl u toho. Pan Dalik, tvrdil, ze vrazdu objednal Babis coz neverim. Posudte ale, co to byli za lide kteri privatizovali a kteri nam vladnou. K temto lidem patri i oba prezidenti. Pripustili to. Nase privatizace je dobre thema pro detektivku ne pro diskuzni prispevek.

J. Kratochvíl 13.6.2019 12:13

Nesouhlasím s článkem,

Klausova reforma byla nejhorší a diletantsky provedená bez zákonných podkladů.

Výsledkem bylo zdevastované hospodářství a zánik celých našich tradičních ekonomických oborů. Důsledky bohužel, neseme dodnes a bude trvat celé generace toto napravit. Výsledkem je také, že česká ekonomika neexistuje a rozhodující strategické odvětví je v zahraničních rukou. Dnes vidíme škodlivost privatizace např. vodovodů a kanalizací nebo bezhlavá privatizace bytů apod. Ideologické poučky o tržním hospodářství Klausových reforem se ukázaly po 30 letech nepravdivé a mylné. Po 30 letém vývoji stále zaostáváme za vyspělým světem v budování infrastruktury, v příjmech, mzdách atd.

Myslím, že by to měli "soudruzi" v IVK vzít na vědomí jako realitu a neprovokovat takovýmito články.