28.5.2022 | Svátek má Vilém


Diskuse k článku

POLITIKA: Parkanová jako precedens

Problém Vlasty Parkanové je zobecnitelným problémem celé české politické scény. Vsází totiž mnohem víc na stranickou loajalitu, než na odbornost. Parkanové politický příběh je toho dokonalým příkladem. Přeběhla nejprve z ODA do KDU-ČSL a od ní pak k TOP 09. Ostatně stejně jako mnozí její kolegové.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Fiala 2.7.2012 19:00

Konto separáto, v r. 1999 natočeno

Hierarchie moci, jsou dány a není to jenom o politických stranách a jejich lidech ve dvou "nezávislých" sloupech moci státu, ve vládě a v parlamentu. Je to o velmi zvláštním "scénáři", který napsali, píšou a budou psát ty nejchytřejší lidské bytosti, obvykle v právních a finančních kruzích se pohybujících. Stále staví na fenoménu "peníze", na který média masy občanů připravili velmi důkladně. A přitom ty "peníze" jen trochu exkluzivnějším a mobilně použitějším zbožím jsou.

L. David 2.7.2012 9:49

Političtí tajtrlíci

nejsou schopni ani toho, aby se obklopili neúplatnými odborníky.

D. Procházka 2.7.2012 21:07

Re: Političtí tajtrlíci

K tomu jim bohužel chybí hlavně motiv.

P. Pavlovský 2.7.2012 1:26

Nepravdy a politologické nesmysly

1. Parakanová nepřeběhla z ODA, kterou téměř spoluzakládala. Přešla do ODA z OF na podzim 1990, kdy vytvoření ODS (a OH) ještě nebylo na obzoru a  odešla z již potopené lodi.

2. Vstup do KDU-ČSL byl logický a ideologicky čistý. Tato strana se prezentovala jako součást české demokratické pravice - vedle ODS. Kam jinam by měla vstoupit, pokud nechtěla do ODS, která už tenkrát rozjížděla kmotrovský systém? U lidovců pracovala politicky zcela standardně, není co jí vaytknout.  Že  ve straně stoupala ? To je přece normální! TOP 09 spoluzakládala prostě proto, že KDU-ČSL opustila svou pravicovost a začala sde chovat jako strana levého středu!

3. Přestaňte už, proboha, s těmi nemysly o odbornosti ministrů, na západ od nás nikde nevídané. Ministr je politik, který si na odborné záležitosti má umět zjednat spolehlivé odborníky. Někde to řeší navíc tak, že na každém ministerstvu je stálý, nestranický státní tajemník (úředník ve funkci náměstka ministra), který je garantem  kontinuity ve vývoji resortu. Musí být MO voják, MŠ učitel, MZd lékař, MV policista, MZem. farmář a MZ diplomat? Pokud ovšem ministr nosí do vlády návrhy, které jsou i laikům podezřelé, říká si o policdejní stíhání.

Samotní ministři odborníky nejsou (jejich "odbornost" se jmenuje politika), a proto je zcela běžné, že přecházejí z resortu do resortu, politik, který v jedné vládě vedl úspěšně to a to ministerstvo, vede  po volbách, v jiné vládě, ministerstvo jiné.

Tzv. odborníci v ministerských křeslech nejenomže nejsou nutní, jsou někdy i škodliví, protože svými známostmi v oboru se dostávají často do konfliktu zájmů. Podívejme se kupř. na naše Ministerstvo kultury: Daleko nejlepším jeho ministrem byl novinář Pavel Tigrid. Jaké jsou výsledky děsivě se střídajících umělců? Téměř samí divadelníci! Proč? M. Štěpánek, V. Jandák, M. Stropnický, H. Třeštíková, V. Riedlbauch, P. Dostál,  M. Lukeš (překladatel Shakespeara), M. Uhde. Oč byli lepší, než třeba Talíř nebo V. Jehlička? (Také nic moc!)

P. Válek 2.7.2012 6:54

Re: Nepravdy a politologické nesmysly

Při vší úctě k panu Tigridovi. Jak jste na to přišel, že byl nejlepším ministrem kultury? Stačilo se jen podívat na jeho vystoupení v diskuzním pořadu ČT, který tehdy moderoval Ota Černý s paní Bubílkovou. Jevil se prostě jako starý senilní pán,který má problém být v diskuzi schopný nějaké rozumné argumentace ( stejně jako tehdejší ministr Dyba- pro kterého bylo v globále všechno dobré). Dodnes si myslím, že si přijetím té funkce pan Tigrid u převážné části veřejnosti dost ublížil.

P. Pavlovský 2.7.2012 7:16

Re: Nepravdy a politologické nesmysly

Ano, viděl jsem ten pořad tehdy také a bylo mi z toho smutno. Podobně jako mi někdy bývá ze spánků knížete. Leč:

Kvalita ministrů, při  souhrnném hodnocení jejich působení ve vládě, se nepříliš odečítá od toho, jak fungovali v TV debatách. Daleko důležitější je, co za nimi v resortu zůstalo.

Jako profesionál v oblasti divadla si dovolím sumarizovat, že výkon ministra Tigrida byl bezchybný. Na jedné straně položil jako  dominantu rečsortu záchranu památek, protože šlo o hrozbu NEVRatnými ztrátami.

Na druhé straně omezil rozhazování. Konkrétně: Navzdory silnému mediálnímu i zákulisnímu tlaku odňal strátní dotaci Krejčovu Divadlu za branou II (dodnes je za to mnohými skandalizován) s realistickým odůvodněním, že divadlo s cca 350 sedadly hraje cca 15x měsíčně při návštěvách okolo 20 diváků. (Dnes je tam Divadlo K. Heřmánka.)

O. Krejča až do smrti mluvil ublíženě o tom, že Tigrid se choval stejně jako totalitní režim - avřel mu divadlo. Byla to lež. Ministr  nic nezakázal, jenom přestal vyhazovat státní peníze za nesmysl - divadlo bez diváků. Divadlo mohlo existovat dál, ale bez dotace. Tigrid se choval se jako dobrý hosppodář. Kdyby se takto chovali všichni, nehrozilo by např. paní Parkanové policejní vyšetřování.

L. Severa 2.7.2012 15:11

Re: Nepravdy a politologické nesmysly

Souhlas, pane Pavlovský. Nejen s tím, že ministr nemusí být odborník, ale s Vaším postřehem  o hodnocení kvality podle  řecnického projevu. Jako stavař jsem se mnohokrát setkal s lidmi, kteři brilatně formovali svoje řečnické projevy, ale pokud došlo na realizaci něčeho konkrétního, totálné zklamali. Mám někdy takový dojem i u některých politiků, napadá mne např. býv. ministr Tvrdík, který vždy hovořil velmi přesvědčivě, ale nakonec mu to zřejmě nepomohlo. 

V. Venc 2.7.2012 13:47

Re: Nepravdy a politologické nesmysly

Souhlas s názorem!

B. Rybák 3.7.2012 18:46

Re: Nepravdy a politologické nesmysly

Naprosto s Vámi souhlasím. Odborností dobrého politika je skutečně především "politika". A k ní patří schopnost vybrat si dobré a seriozní odborníky. Poznat ty, kteří budou (alespoň vůči němu) seriozní je úkol nejtěžší. Co je svět světem, nenašel se dosud odborník, který by nepřesvědčoval své okolí, že jeho obor nebo on sám je ve srovnání s jinými obory nebo jinými odborníky nedostatečně oceněn (ačkoliv je jisté že mnohé obory jsou nadhodnoceny a mnohé přibližně doceněny). A také každý odborník je, byl, nebo ví že bude, na někom (finančně) závislý.