16.10.2021 | Svátek má Havel


POLITIKA: Paní Němcová chce trestat rebely

23.10.2012

Viníkem debaklu ODS jsou "rebelové" a ti, kteří "neobstáli" ve volbách.

Proč ti lidé "rebelují" a proč ODS ztrácí důvěru svých voličů už léta, proč jí v každých volbách statisíce (letos to od minulých krajských voleb 2012 bylo o 362 924 méně) bývalých voličů odmítá dát svůj hlas, je vina všech, jen ne těch, kdo ODS do této situace přivedli.

Paní Němcová tvrdí, že ODS je na tom vlastně dobře. Letos získala více nových sentáních mandátů než v letech 2006 a 2008. To je pravda. Ale hlasy pro ODS v krajských volbách měly od roku 2000 jinou tendenci. Dokonce i v roce 2008, kdy sociální demokraté přebarvili mapu krajů narůžovo, jich ODS získala 687 005. Ani v roce, který přinesl pro ODS do té doby nejhorší výsledek v její historii, neztratila více než 82 843 hlasů. Od roku 2008 dodnes jich dokázala ztratit 362 924. Tempo odchodu voličů se zrychluje a dnes již má ODS méně voličů v krajích, než jich mají komunisté (538 953).

Výsledky ODS v krajských volbách 2000 – 2008

2000: 559 301 voličů

2004: 769 848 voličů (+210 547 v porovnání s volbami 2000)

2008: 687 005 voličů (-82 843 v porovnání s volbami 2004)

2012: 324 081 voličů ( -362 924 v porovnání s volbami 2008)

Zavinilo to "sedm rebelů" a "rozhádanost"? Opravdu se paní Němcová domnívá, že kdyby těch sedm poslanců "sklaplo kufry", voliči by ODS náhle považovali za důvěryhodnou stranu? Těch sedm ani nereprezentuje názorovou frakci, každý z nich dospěl k "rebelii" z jiných východisek a nespojuje je nic kromě odporu ke zvyšování daní.

Pokud by to, co paní Němcová tvrdí, bylo pravdou, znamenalo by to, že rebelů není sedm. Rebelů je 362 924.

Ne, takové hodnocení volebního debaklu je povrchní a alibistické. Stejně jako tvrzení premiéra Nečase o tom, že každá strana, která vládne, ztrácí v středním bodě mezi volbami do sněmovny hlasy. Ano, obvykle je ztrácí. Ale ztrácí jich polovinu? A naopak, získala jich mezi léty 2000 a 2004 o 200 000 více jen proto, že byla opoziční stranou?

"Pravicový volič existuje, nikam nezmizel, neutekl, ale byl schován doma, protože nevěděl, proč nás má volit, když jsme se týden před volbami rozhádali, takže vůbec nevěděl, jestli už vláda padá."

"To jsme si určitě pokazili sami a tam ta míra odpovědnosti padá na ty, kteří to způsobili."

Opravdu nám chce paní Němcová namluvit, že až do posledního týdne před volbami bylo vše růžové a pak se náhle odkudsi objevilo sedm lotrů, kteří zavinili propad důvěry voličů?

Asi tomu sama nevěří, a tak má pro všechny případy připravené ještě další viníky:

"Naši voliči chtějí kredibilní osoby. Chtějí, aby jim ODS nevnucovala ty, kteří neobstáli. Jeden z kroků, které bychom měli udělat, je velmi pečlivé zanalyzování rozhodování voličů ve volbách parlamentních, krajských a senátních. Zjistit, pro které naše lidi se rozhodovali a proč."

Viníkem jsou tedy i kandidáti v senátních a krajských volbách. Někteří. Ti, co neobstáli.

Něco na tom ale je. Skutečně se voliči rozhodovali na základě toho, že jim ODS vnucovala ty, kteří ztratili kredibilitu. Nebyli to nutně kandidáti. Mezi nimi jich, myslím, moc nenajdeme. Najdeme je jinde. Mezi místopředsedy ODS, mezi ministry ODS, mezi členy výkonné rady ODS a ve vedení regionů ODS. Dnes už mezi ně mnoho bývalých voličů zařazuje i premiéra Nečase. A po tom, co jsem slyšel od paní Němcové, už bych mezi ně za tento lakýrnický výkon zařadil i paní Němcovou.

Dodnes nechápu, proč byla například odpovědnost za přípravu voleb svěřena panu Drobilovi. Ano, několik týdnů před volbami bylo obvinění proti panu Drobilovi odloženo. Ale až do té doby byl přípravou voleb pověřen člověk, který čelil vážným obviněním za korupci. I po tom, co bylo obvinění odloženo, zůstávají nahrávky z jeho jednání s Liborem Michálkem v paměti voličů. Možná nejsou dostatečným nebo přípustným důkazem pro trestní řízení. Ale i veřejné mínění je svého druhu soudem a nahrávky kredibilitu pana Drobila bez ohledu na jeho vinu či nevinu vážně poškodily. Přesto se stal a zůstal pro tyto volby tváří ODS.

A voličům byl pan Drobil připomínán týden co týden, na každé tiskové konferenci ODS stál hned za premiérem, pokud právě z televizních obrazovek nesděloval voličům, jak skvěle se strana připravuje na volby, v kterých je bude žádat, aby jí dali svou důvěru.

Již několik let se problém korupce a kmotrů řeší na stránkách tisku. Řeší se všude, od televizních obrazovek a komentářů v tisku až po rozhovory mezi hospodskými štamgasty, řeší se v diskuzích občanů. Řeší se všude, jen ne v ODS. Na minulém kongresu musel pod tlakem diskuze mezi delegáty i pan předseda Nečas připustit jeho existenci. Udělal to vskutku geniálně. Připustil jejich existenci, ale dal jim nové jméno: "osoby z příšeří, které nemají jakoukoli politickou odpovědnost". To jméno se neujalo, je příliš dlouhé. Veřejnost i media přijala a používá to označení, které před tím použil bývalý předseda Topolánek, první a dosud jediný lídr ODS, který hovořil o nutnosti problém řešit. To označení, které pan předseda Nečas prohlásil za "politický zločin". Topolánek byl za svůj "politický zločin" odejit z vedení ODS dva měsíce před volbami do sněmovny. Následoval prudký propad volebních preferencí z 25,5 procent těsně před Topolánkovým odvoláním na 20,22 procent, které ODS získala ve volbách. Několik týdnů po volbách prohlásilo vedení ODS, že problém je vyřešen. Oficiální mantrou ODS se stalo to, co dnes řekla paní Němcová. Z problému se stala "pověst o zákulisních šedých eminencích, které jsou už dávno minulostí".

Minulostí je ve skutečnosti to, že ty osobnosti jsou kdesi v zákulisí. Tam už nejsou, nemusí tam být. Dnes sedí ve výkonné radě a pan Kuba, kterého media jako jednoho z kmotrů označila již před více než dvěma roky, se nedávno stal ministrem Nečasovy vlády a aspiruje na pozici místopředsedy či možná i předsedy ODS.

Existuje starý a obecně známý axiom: "V politice jsi jen tak dobrý, jak tě vnímá veřejnost."

Proč se strana, která již léta trpí ztrátou důvěry a masovým odlivem svých voličů, dopouští takových chyb, je neuvěřitelné.

Sedm let píši a varuji. Sedm let sleduji zrychlující se propad důvěry ODS a po celou tu dobu se ODS tváří, jako by žádný problém neměla.

Místo, aby příčiny ztráty důvěry voličů analyzovala a začala je konečně řešit, ODS o nich znovu a znovu zakazuje mluvit. Problém kmotrů, podle Nečase "osob z příšeří, které nemají jakoukoli politickou odpovědnost", ODS vyřešila tím, že je z příšeří povolala na světlo, předala jim svůj nejdůležitější orgán, Výkonnou radu, a udělala z nich své místopředsedy a ministry.

A dovršila to tím, že jim dala odpovědnost za příští volební úspěch a dovolila jim o problému kmotrů hovořit za stranu.

ODS, podle pana Drobila, se bude i nadále snažit "hlavně nestřílet do vlastních řad tím, že bude sama mluvit o kmotrech".

Nemluvě o etickém problému je to i vrchol nevkusu a z hlediska PR je to sebevražda.

"Komunisté z devíti kandidátů získali jedno křeslo do Senátu, obhajovali jeden mandát. ČSSD z 23 získali 13 mandátů, obhajovali pět. Oběma stranám chybělo jedno křeslo k ústavní většině. Jak vnímáte výsledky těchto stran?

Je to úleva. Úleva z toho, že komunisté neobstáli. Ukázalo se, že nejsou tou silou, kterou si naši voliči přejí."

Dovolil bych si připomenout, paní Němcová, že komunisté obstáli až příliš dobře. Nebezpečně dobře. V senátních volbách vyřadili ze soutěže deset z dvaceti sedmi kandidátů ODS. V krajských volbách získali o 200 000 voličů a o 80 mandátů víc než ODS. Na to, aby cítili úlevu, mají o dvě stě tisíc důvodů víc, než má ODS. Že nejsou silou, kterou si voliči ODS přejí, je zřejmé. Ale jsou silou, kterou si v těchto volbách přálo o dvě stě tisíc voličů víc, nez bylo těch, kteří volili ODS.

Ještě, paní místopředsedkyně, cítíte úlevu?Advantage Consulting, s.r.o.
QUALITY ENGINEER (45 - 55.000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 45 000 - 55 000 Kč


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.