23.1.2021 | Svátek má Zdeněk


Diskuse k článku

POLITIKA: Otitulovaní

Je to podivuhodný úkaz. Zdá se, že jsme zemí, kde jméno bez titulu zní tak nějak omšele, bez šťávy. Teprve několik písmenek před jménem (u těch pokročilejších i za ním) dodává žádoucí sexappeal.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Frys 19.2.2019 22:03

Re:

Je to možné, nevím přesně do jakého roku se tento titul uděloval. Já byl bez titulu. Ovšem po roce 1989 univerzity zpětně udělovaly absolventům titul Mgr.

J. Jurax 19.2.2019 21:41

No, já byl po státní závěrečné zkoušce promován promovaným matematikem v roce 1972.

J. Jurax 19.2.2019 21:37

Experimentálně. Životní zkušeností ... :-)

K. Janyška 19.2.2019 21:12

Re: Blbci s tituly i bez nevědí nic o spontánním řádu lidské

Neznají-li teorii spontánního řádu, nejsou hodni svého platu... Dzp.

S. Netzer 19.2.2019 17:55

Re: CUDr

Titulem CUDr. by se mohl honosit i kajan. Jeden z jeho památných výroků zní:

Med je jen nasrané od včel ... Dzp.

Z. Roller 19.2.2019 17:38

CUDr

Nevím, jestli se tu ještě někdo může jako já pochlubit platným titulem CUDr. (= Cokoliv Universalis Doctor). To byla taková recesní akce, kdy stačilo zaslat práci o libovolném rozsahu na téma "Po všeckem je h----, enem po včeličkách je med". Diplom mám ještě schovaný, heč! Možná by mi tu práci v současnosti uznali na leckteré vysoké škole jako plnohodnotnou diplomku...

Z. Frys 19.2.2019 17:35

Bez titulu.

V r. 1982 jsem absolvoval matfyz státní závěrečnou zkouškou a následnou promocí. Protože titul "promovaný fyzik" byl zrušen tuším v r. 1966, neměl jsem titul žádný, ačkoliv jsem měl úplné VŠ vzdělání. Pokud jsem chtěl nějaký titul, musel jsem si udělat rigorosum. Titul běžně nepoužívám, snad jen v úředních dokumentech. Ale nechal jsem si ho napsat do řidičského průkazu, dle mých zkušeností se to vyplatí.

T. Závodský 19.2.2019 17:18

Re: Smím se zeptat,

jak jste tu převážnou skupinu změřil?

A. Alda 19.2.2019 17:18

Co jsem kdy jednal s Američany i Němci (západními),

vždy si na užívání doktorského titulu velmi potrpěli a velmi si ho vážili. Američané mnohem více než u nás.

O. Tůma 19.2.2019 14:13

Re: Je to

To vychází z celoevropského programu tzv. "Boloňského procesu".

Ten požadoval "mezinárodní uznávání titulů prvního cyklu jako přiměřené úrovně kvalifikace" - z čehož plyne, že

1) 5-leté studijní obory se musely rozdělit na 3+2 roky (Bc+Mgr/Ing)

2) za "přiměřenou úroveň kvalifikace" byl všem vnucen nově vytvořený bakalářský titul (1.cyklus)

Dále boloňský proces velmi intenzivně naznačuje, že ideálně drtivá většina středoškoláků by měla pokračovat na bakaláře, ale z bakaláře na magistra by měla pokračovat už jen menšina. Někteří komentátoři dokonce hovoří o "kvótách na bakaláře", ale to se mi nepodařilo dohledat ani potvrdit.

M. Mikulec 19.2.2019 13:46

Re: Je to

Možná v soukromém sektoru. Na ministerstvu vnitra, odboru pro azylovou a migrační politiku, jsou za přepážkami úřednice, co neumely ani německy ani anglicky. Osobni zkušenost. Příště si zaplatíte tlumočníka a nepoustejte tam cizince samotné! Což mi připomnělo jeden Rencinuv vtip, jak Dlabacek přivedl za řetěz vola na úřad a říká: dnes už jsem si přivedl tlumočníka, pane úřad .:-)

J. Kotala 19.2.2019 13:26

Je to

celoevropský trend. Na každé i to nejhloupější pracovní místo je požadována ,,převzdělanost,,. Naštěstí turbo VŠ na medicínu, matfyz, strojárnu atd. ještě nikdo nevymyslel.

J. Lepka 19.2.2019 12:59

Re: Tady v Austrálii nikdo tituly neužívá

Tak kvůli vám Británií lomcuje Brexit? No ani se nedivím, když neznáte historické konotace angličtiny a tykání.

J. Lepka 19.2.2019 12:56

Re: Blbci s tituly i bez nevědí nic o spontánním řádu lidské

Chcete nám naznačit, že akademicky vzdělaní občané musí být sektáři jako vy?

P. Han 19.2.2019 12:33

Re: Tady v Austrálii nikdo tituly neužívá

Ale kdepak. Vykáte si. Tykáte pouze Bohu. :-)

Tedy v angličtině, v češtině dělejte, jak chcete.

S. Kalužík 19.2.2019 12:03

Re: Tituly za socíku

Vtip je to starý a dobrý, ale bylo by vhodné ten titul napsat správně - CSc - nebo to snad má zdůraznit neznalost? :)

M. Mikulec 19.2.2019 10:53

Re:

To jste mi připomněl, ze Jan Werich řekl, ze latina učí člověka logicky myslet. Doufám, ze ji ma dnes kdo učit.

V. Koreis 19.2.2019 10:49

Re: Tady v Austrálii nikdo tituly neužívá

Do what thou wilt!

J. Jurax 19.2.2019 10:47

Ano.

Ovšem mohu-li soudit podle svých spolužáků a spolužaček že střední školy, maturitní ročník 1967, tak na tu medicínu se hlásili i tací. Některé takové i přijali. Nicméně dokončili ji jen dva, a ti matematiku zvládali nadprůměrně, nejhůř na dvojku.

J. Jurax 19.2.2019 10:38

Ano.

Nicméně pozoruhodné na Vašem názoru je, že jej zastávají převážně ti, kdož vhodného titulu nemají.

M. Mikulec 19.2.2019 10:37

Re: Příliš bych neprecenovala

Hezké. Není nad osobní zkušenost.

P. Harabaska 19.2.2019 10:30

Re: Příliš bych neprecenovala

Existuje jiný stát, kde si na tituly potrpí ještě více než u nás: Rakousko. Tam k doktorům a Dipl.-inženýrům, kteří nejsou ničím jiným než našimi inženýry, zatímco tamní inženýři jsou naši průmyslováci, přibývají ještě různí ti radové tajní či veřejní. Z praktického hlediska je u nás velmi užitečné mít u jména i nějaký ten titul; o tom jsem se přesvědčil při hospitalizaci, protože když se nemocniční personál dozvěděl, že k mému jménu patří také ta tři písmena a tečka (Ing.), hned se mnou jednali mnohem slušněji a pečlivěji. V článku zmíněná Plzeň měla v době mých tamních studií celkem 4 fakulty na výběr: elektro a strojní na VŠSE, lékařskou UK a fakultu pedagogickou. Ti, kdo neuspěli ve studiu na třech prve zmíněných fakultách, po odchodu úspěšně zvládli fakultu pedagogickou. S úžasem jsem zjistil, že z té fakulty získaly titul Mgr. mé spolužačky, které ve třetím ročníku "gymplu" při němčině na otázku "Wie heißt du?" odpověděly slovem "Ja" a na otázku "Wo wohnst du?" slovem "Nein" a po celou dobu střední školy se klasifikací pohybovaly velmi blízko stupňům Dostatečný-Nedostatečný.

M. Mikulec 19.2.2019 10:09

Příliš bych neprecenovala

lékařské vzdělání. Studenti, kteří na naši škole nezvládali matematiku, odešli na medicínu. To se obvykle pozná v životě, jak je to s tím talentem našprtat se a nebo logicky uvažovat.

A. Pakosta 19.2.2019 10:06

Pěkné téma

Chybí snad jen hudební epilog v duchu pana Kechlibara - co třeba tenhle:

https://www.youtube.com/watch?v=Q4HR8rexy1c

M. Mikulec 19.2.2019 10:04

Re: Tady v Austrálii nikdo tituly neužívá

My v Británii se oslovujeme křestním jmény. A tykáme si. :-))

L. Severa 19.2.2019 9:57

Trochu legrace.

Po první státnici kdysi mohli, již kandidáti, používat titul Ing C. Nějaký soudruh (no třeba) Vomáčka sveřepě používal toto označení ještě za komunistů. Vysloužil si tak to, že se mu říkalo Ing Cyril Vomáčka.

A. Hrbek 19.2.2019 9:28

Určitý zmatek

Je třeba rozlišovat dva základní pojmy a to míti titul a užívat titul. V dřívějších dobách bylo získání určitého titulu podmíněno úspěšným zvládnutím určitého, státem zaručeného stupně vzdělání a prokázáním určitého penza znalostí, případně i schopností získané poznatky úspěšně aplikovat. Ve státní správě byla důsledná systemizace, takže např. vedoucího odboru na ministerstvu nemohl dělat, tak jako je tomu dnes, politický šplhoun bez potřebného vzdělání. Dokonce to šlo tak daleko, že pro určité činnosti byla striktně předepsána určitá kvalifikace.

První ránu tomuto systému dali komunisté a zkázu dovršili méněgramotní politici po roce 1989. Partajnost nade vše!

Zbytky systému se dnes, naštěstí, udržely v některých činnostech, zejména těch, které jsou spojeny se zdravím a bezpečností lidí, jako je tomu typicky například u lékařů. Stát proto vytvořil pojem "regulovaná povolání a činnosti", čímž se rozumí takové povolání nebo činnost , pro jejichž výkon jsou právními předpisy předepsány určité požadavky, bez jejichž splnění nelze toto povolání či činnost vykonávat. Je jich v ČR 325. Je to zajímavé čtení, ve kterém jsem nenašel např. politologii a další současné moderní blbosti.

Další ránu po roce 1989 dostal tento, dříve tak úspěšný systém, výrazným zhoršením kvality středoškolské a vysokoškolské výuky, a tím, že dokument o získání určitého titulu lze na některých školách (a to jak soukromých, tak i státních) buď lacino získat nebo dokonce koupit. Konečnou ránu tomuto dříve jednotného systému zasadil přechod z německo-rakouského kvalifikačního systému na britsko- americký. Tradiční kvalifikační posloupnosti, jako např. vyučenec, technik, inženýr zmizely a nejrůznějšími tituly, o kterým málokdo ví, se to jen hemží. Takže zaměstnavatelé jsou často bezradní a musí spoléhat buď na jméno školy nebo na vstupní testy.

Návrat zpět není možný, máme co jsme chtěli a musíme se s tím vyrovnat. Přesto všechno je přece jen získání určitého titulu určitou orientací.

P. Lenc 19.2.2019 9:28

Re: musím pochválit

Dovolím se připoji.

J. Vlček 19.2.2019 9:18

Je vidět,...

...že když pan Vodvářka nepíše zrovna politické agitky, nebo ódy na provařené politiky, umí napsat i pěkné články. Tento je jedním z nich. Díky.

K. Janyška 19.2.2019 8:57

Blbci s tituly i bez nevědí nic o spontánním řádu lidské

interakce a lidského světa.

To je ostuda, to je velká ostuda vzdělanosti... Dzp.