POLITIKA: Otázky pro Bublana
Strašně rád bych znal odpovědi na některé otázky. Žádný z našich novinářů je ovšem ministru vnitra Františku Bublanovi neklade. Nechápu proč. Následující soubor otázek se proto našim investigativcům nabízí k volnému použití.
Kdo a proč nařídil „odstavit“ tiskovou mluvčí Kosinovou? Vždyť to přece není normální zavřít mluvčímu ústa zrovna, když se něco děje.
Kdo a proč nařídil výměnu dozorujícího státního zástupce? A proč nový státní zástupce nechtěl povolit domovní prohlídku u Pitra? Zvláště pak když bylo zřejmé, že Pitr s Mrázkem byli blízcí společníci a jak se ukázalo z nalezených dokumentů, k prohlídce byly pádné důvody. Předpokládám, že Bublan se nejspíš bude vymlouvat, že to není jeho věc, neboť to patří státnímu zastupitelství. Nicméně faktem je, že ta výměna státního zástupce je klíčová věc a všeobecnými „organizačními důvody“ se dá jen těžko vysvětlit. Ministr vnitra na to jistě nějaký názor má. Nebo snad ne?
Jak je možné, že inspekce svoji razii u vyšetřovatelů naplánovala právě ve chvíli, kdy se zmocnili Mrázkova archivu? Vždyť inspekce přece řešila jakousi starou kauzu z roku 2003 (říkal to sám Bublan), a to už od loňského prosince – nebo dokonce od podzimu (opět to tvrdil sám Bublan). Proč inspekce postupovala půl roku tak liknavě? A jaké důkazy chtěla po třech letech v zabaveném počítači a dokumentech najít?
Zmocnila se inspekce také dokumentů z „Mrázkova archivu“, nalezených při domovní prohlídce u Pitra? Pokud ano, proč a jak to souvisí s údajnou trestnou činností vyšetřovatelů v roce 2003?
Odkud čerpají Bublan a Paroubek informaci, že „Kubice nedal do zprávy všechno“? Oba to totiž veřejně říkali. Naposledy Bublan tuto neděli v Sedmičce naznačoval, že tam byly například informace o švýcarském kontu ODS. Jak vědí, co všechno tam Mrázek ještě měl? Nahlížejí snad do vyšetřovacích spisů? Přinesla jim inspekce ten Mrázkův archiv „na stříbrném podnosu”? Pokud ano, dá se důvodně předpokládat, že jednala účelově a na jejich pokyn !!! A také, že údajná trestná činnost vyšetřovatelů z roku 2003 byla pro zásah inspekce pouhou záminkou.
Vydíral Mrázek Paroubka a předtím Grosse? Před čím měl bývalý vedoucí kanceláře předsedů vlády Grosse a Paroubka Zdeněk Doležel „chránit Paroubka“? Jde o Doleželova vlastní slova pronesená v televizi. Odůvodňoval tím, proč se sešel s lobbistou Spyrou, který jednal jménem Mrázkovy skupiny.
Co má předseda vlády Jiří Paroubek společného s (dle jeho vlastních slov) „nepřítelem státu, který rozvrací ústavní pořádek země“ Pitrem?
Proč za ním jako svého vyjednavače posílal tehdejšího náměstka ministra spravedlnosti Jiřího Vyvadila? MF Dnes, 24. 2. 2006: Kdyby místopředseda pražského městského soudu Bohuslav Horký věděl, že se jeden jeho interní dopis ministru spravedlnosti Pavlu Němcovi dostane nyní k novinářům, zcela jistě by nebyl tak upřímný a otevřený. Horký v něm totiž do naprostých detailů popisuje, jak a kdo chtěl koncem loňského roku vydat zatykač na „nepřítele státu“, kontroverzního podnikatele Tomáše Pitra. Vyplývá z něj, že se rozvědka, která o vydání zatykače soud loni v prosinci žádala, „oháněla“ přáním premiéra Jiřího Paroubka. „Pro předsedu vlády by bylo velmi nepřijatelné, pokud by se Pitrovi podařilo uprchnout,“ zdůvodňoval podle Horkého žádost o zatykač kancléř rozvědky Vladislav Novák. Kopii dopisu má MF DNES k dispozici. Horký autenticitu dopisu potvrdil. Stejně tak ministr spravedlnosti Pavel Němec připustil, že dopis dostal. Premiér Paroubek zasahování do kauzy Pitr odmítl. „Rozhodně jsem do těch věcí nezasahoval, a jestli má někdo nějaký jiný důkaz, tak ať ho předloží,“ prohlásil včera. Na poznámku, že existuje dopis soudce Horkého, Paroubek reagoval: „Podívejte, to může říkat, co chce”
A ještě jednou MF Dnes, tentokrát z 27. 2. 2006: Přímo na televizní obrazovky se tak dostal spor mezi náměstkem Jiřím Vyvadilem a ministrem Pavlem Němcem. Opravdová bitva se však odehrává spíše mezi Strakovou akademií a ministerstvem spravedlnosti. Premiér Jiří Paroubek je totiž Vyvadilovým největším spojencem. Právě on náměstka poslal na schůzku s nepravomocně odsouzeným podnikatelem Tomášem Pitrem. Němec však o ničem nevěděl.
Jak je možné, že důležité složky policie dál řídí Gross a Přibyl? Zcela jednoznačně to vyplývá z odposlechů Přibylových telefonů, které – jak už se stalo zdejší tradicí – unikly na veřejnost..
A když už jsme u těch odposlechů, nabízí se ještě otázka: Kdo stojí za řízenými úniky odposlechů Topolánka, Tlustého a dalších, které se s železnou pravidelností objevují v médiích, kdykoli se na politické scéně schyluje k něčemu důležitému?
A být investigativním novinářem, na závěr bych ministru vnitra Františku Bublanovi položil ještě čistě osobní otázku na tělo:
Pane Bublane, jste ministr vnitra, pracující pro občany České republiky, nebo daleko spíše fungujete jako zametač stop ČSSD a vyhledávač diskreditačních materiálů na politické protivníky?
Zdroj: aTeo.cz
15. 6. 2006, www.petrstepanek.cz