Neviditelný pes

POLITIKA: Orson Welles, Kalousek a primář Sova

18.5.2010

Roku 1938 uvedl Orson Welles svou rozhlasovou hru, napsanou na motivy příběhu sience fiction H.G. Wellse "Válka světů". Welles ve své rozhlasové hře sugestivní formou (pomocí živých zpravodajských vstupů) líčil, kterak u městečka Grover´s Mill přistál předvoj marťanské invazní armády a že marťanské bitevní stroje táhnou na New York. Lidé, kteří rozhlasovou stanici CBS zapnuli až v průběhu vysílání, nerozeznali, že se jedná pouze o hru, a začínali propadat panice. Někteří prý páchali i sebevraždy.

Uprostřed minulého týdne přinesla média prohlášení Miroslava Kalouska, že jeho strana TOP 09 bude v rámci předvolební kampaně rozesílat voličům fiktivní složenku na částku 121 000 korun. Tato částka má představovat podíl každého občana na stále tak diskutovaném státním dluhu. Ačkoliv akce byla předem ohlášena, na složence je uveden jako adresát Česká republika, je k ní přibalen volební leták TOP 09, je čtrnáct dní před volbami a o nebezpečí růstu státního dluhu jsme informováni denně jak ministrem financí populární uřednické vlády, tak finančními analytiky, mnozí naši spoluobčané fiktivní složenku nerozpoznali od opravdové, vyděsili se a některým se prý udělalo i nevolno. Asi těm, co kdysi telefonovali Ladislavu Chudíkovi alias primáři Sovovi, aby jim operoval koleno.

Někteří chtějí dokonce TOP 09 žalovat. Zejména pak jedna ex-kandidátka na prezidentku. To mi přijde jako typická vykutálenost, snaha jak z toho něco vytřískat.

Mnozí voliči posílají Kalouskovi složenky zpátky s tvrzením, že dluhy mají zaplatit politici sami, protože oni je nadělali. Vyčítají Kalouskovi působení na ministerstvu obrany, v roli předsedy rozpočtového výboru. Je asi pravda, že Kalousek se svojí minulostí (zejména 90. léta) nebude čistá lilie. Nesmíme však zapomínat, že byl ministrem financí ve vládě, která jako první po listopadu začala dělat alespoň nějaké reformy (zdravotnické poplatky, rovná daň). Dnes je čelným představitelem strany, která jasně deklaruje jako svoje priority škrty ve státním rozpočtu, snižování státního dluhu. Je to bezesporu odborník na ekonomii, národní hospodářství, který na tuto problematiku dokáže pohlížet z nadhledu, v celku. Je to navíc dobrý rétor a tvrdý vyjednávač. To je pro prosazování nezbytných reforem také důležité.

Morální způsobilost Miroslava Kalouska k vedení pravicové strany, která chce snižovat státní dluh, je třeba nahlížet v kontextu doby. Když může být absolvent MGIMO komisařem evropské komise, proč by nemohl Kalousek se svým dosavadním působením v politice snižovat státní dluh (zde nechci Miroslava Kalouska házet do jednoho pytle s někým, kdo si zadal s minulým režimem, jde mi o příměr)? Jistě máme mnoho jiných odborníků, kteří by mohli vysoké posty ve vládě nebo EU zastávat. Jen jsme za posledních dvacet let jaksi nebyli schopni vygenerovat parlament, který by je tam dosadil.

A tak si na dluhy musíme vystačit s Kalouskem.zpět na článek