28.11.2021 | Svátek má René


POLITIKA: Opozice by lépe vysvětlovala?

1.2.2021

Další vládní zpřísnění omezení normální života vybudilo naše opoziční politiky demokratického bloku k další kritice. Poté, co kritizovali „chaos“, nyní unisono tvrdí, že by „lépe vysvětlovali“.

Pandemie zasáhla celý svět. Proto se ostatně hovoří o pandemii. Všechny vlády světa konají obdobně a omezují pohyb obyvatelstva. Někde sahají až k drakonickým opatřením, kdy se člověk téměř nesmí vzdálit z domova a musí nosit potvrzení, že jde do práce či z práce. Některé státy omezují pohyb lidí do 15 kilometrů od domova, jiné nepovolují pohyb mezi okresy, provádějí plošná testování a bez negativního výsledku člověk nesmí vystrčit paty z domu. To je každodenní realita, kterou nás oblažují média.

Podle systému PES se už asi 14 dní pohybujeme ve 4. pásmu, ale opatření jsou stále podle pětky. Jako zásadní se vládě jeví počet hospitalizovaných pacientů s covidem, zejména v těžkém stavu, který vyžaduje podporu dýchání apod. Ukazuje se tak, že počítání pozitivních výsledků testů, reprodukčního čísla a dalších čísel statistik je trochu mimo a tím nejdůležitějším číslem je počet nemocných vyžadujících hospitalizaci. K tomu lze ale dodat i další argument, který zejména celkové počty nemocných relativizuje. Za lůžka obsazená covidovými pacienty dostávají totiž nemocnice od pojišťoven vyšší úhradu než za ostatní lůžka. Toto opatření sice zajistilo zvyšování počtu lůžek v nemocnicích pro covidové pacienty, nicméně u lehčích průběhů nenutí nemocnice k propouštění těch, kteří by jinak byli propuštěni.

Poslední rozhodnutí vlády o upřesnění možnosti ubytovat se v hotelu na služební cestě pouze bez rodinných příslušníků-dětí a další zákazy provozu všech lanovek opět rozpoutaly kritiku vlády ze strany demokratické opozice. Obecně lze konstatovat, že tato část opozice na rozdíl od té „nedemokratické“ nyní vytýká vládě „špatné vysvětlování“ opatření. Například v Událostech vystoupil hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček a kritizoval vládní opatření jako „chaotická“ a „špatně vysvětlovaná“. Pokud si chce kdokoliv připomenout jeho kauzu jmenování policejním prezidentem z roku 2012, může nahlédnout sem. Že by se právě v ní Červíček vyznamenal tím, že „správně vysvětloval“, se rozhodně říct nedá.

Vraťme se ale k meritu věci. Vládní zákazy a omezení jsou nepopulární z mnoha důvodů. Trvají už dlouho, omezují fakticky nejvíce školní výuku a na dětech rozhodně zanechají stopy. Pokud se jako společnost obecně málo hýbeme, vládní opatření celkový pohyb obyvatel ještě více utlumila. Jde zejména o pohyb venku, na zdravém vzduchu. Mám ve svém „chytrém“ telefonu aplikací „Zdraví“ a tam je krásně vidět, jak se v loňském březnu a dubnu snížil můj pohyb chůzí asi o 50 %, protože jsem byl doma na home-office a nikam jsem nechodil. Nynější zákazy lyžování na sjezdovkách – nic jiného se k zastavení provozu vleků říct nedá – jen dál prohloubí naše nepohybování se, a to zejména u mladé generace, která rozhodně není z hlediska covidu tou nejvíce ohroženou.

Naše demokratická opozice ale není schopna vyprodukovat nic lepšího, než že jsou vládní zákazy „špatně vysvětlované“! To de facto znamená, že v případě, že by vládla ona, byly používány stejné zákazy, pouze by byly lépe vysvětlovány! Nic jiného z toho nelze vyvodit. Zásadně proti vládní politice zákazů žádná parlamentní strana neprotestuje tak, že by zákazy zrušila. Pokud z opozice míří kritika, tak na „pomalou pomoc“ ohroženým firmám, popřípadě na výšku této pomoci. I komunisté měli větší odvahu, když požadovali otevření vleků a návrat žáků prvního stupně do školních lavic. Chtěl bych proto politiky trojkoalice upozornit, že vládní zákazy nelze lépe vysvětlovat – vysvětlují se špatně a protestují proti nim již otevřeně a násilně lidé například v Holandsku. Všichni víme, proč jsou vydávány, a víme, co se děje v nemocnicích. Ten, kdo by „lépe vysvětloval“, jako pan hejtman Červíček, je spíše v pozici člověka, který ví, co se děje, ale domnívá se, že jako opoziční politik musí být k vládě tvrdý. A tak by „lépe vysvětloval“ něco, co fakticky lépe vysvětlit nejde. Všichni to víme, ale, řečeno cimrmanovským slovníkem, stále jsou takoví lidé v demokratické opozici, kteří to nechápou - a je to marný, je to marný, je to marný!

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.