28.10.2021 | Den vzniku samostatného československého státu


POLITIKA: ODS vládu nepodpořila

20.2.2014

Výborné hodnocení programového prohlášení vlády bylo obsahem projevu Petra Fialy ve sněmovně.

Cituji z něho:

"Jsou to vlastně typická levicová řešení, která nemohou vést k vyřešení skutečných problémů, jako je rekordní nezaměstnanost nebo jako je podpora české ekonomiky. Zdá se, že se pan premiér Sobotka nepoučil z minulosti a hodlá učinit stejnou chybu, kterou už jednou sociální demokracie učinila. I v roce 2002, a mnozí z vás si na to vzpomenou, slibovala vláda pod vedením sociální demokracie fungující sociální stát, slibovala vyšší důchody, vyšší platy, vyšší sociální dávky, slibovala zlepšení infrastruktury.

Tehdejší lídr ČSSD Vladimír Špidla, který je nyní shodou okolností vedoucím poradcem pana premiéra, na otázky, kde vláda vedená ČSSD vezme na svoje návrhy peníze, odpovídal větou "Zdroje jsou". A už o rok později, v květnu 2003, se ukázalo, že zdroje nejsou a tehdejší ministr Sobotka veřejně přiznal, že sliby socialistů nebyly – cituji – "zasazeny do reálného ekonomického rámce a dnes v konfrontaci s realitou neobstojí". A zdá se, že o jedenáct let později se bude stejný scénář opakovat. Ani dnes totiž nejsou sliby socialistické vlády zasazeny do reálného ekonomického rámce. Dovolte mi, abych to ukázal na několika příkladech."

Dodal bych jen to, že v jediné věci s hodnocením Petra Fialy nesouhlasím.

Premiér Špidla a jeho ministr financí zdroje našli.

V kapsách daňových poplatníků a hlavně v akceleraci růstu státního dluhu.

Že ani to nestačilo k naplnění jejich slibů?

Za prvé ty sliby nemysleli vážně, jak svým voličům sdělil Bohuslav Sobotka (předvolební sliby prý nebyly "zasazeny do reálného ekonomického rámce a dnes v konfrontaci s realitou neobstojí"), a za druhé vláda vládla tak diletantsky, že se její premiér a její ministr financí znemožnili i mezi svými vlastními spolustraníky.

Čas trhnul oponou a sociální demokracie je znovu ve vládě. Změnil se jen gard - bývalý ministr financí, na kterém premiérovi moc nezáleželo, se stal premiérem, na kterém pro změnu nezáleží ministrovi financí.

Formálně je sociální demokracie v čele vlády, fakticky jí ale nezbývá, než se smířit s tím, že může být ráda, že jí Andrej Babiš dovolí dělat to, co jemu vyhovuje.

Petr Fiala má pravdu - sociální demokracie opět opakuje vlastní staré chyby. Chyby, které jsou jejímu pojetí ekonomiky a politiky vlastní.

Ani tentokrát to nemůže dopadnout jinak. A domnívám se, že podobně jako Špidlova vláda, nebude ani tato vláda mít k naplnění svého programového prohlášení dostatek času.

Bude vládnout jen tak dlouho, než vybuchnou některé nášlapné miny (jak rozpory v koalici a v jejím vládním prohlášení nazval Jindřich Šídlo) a její skutečná hlava, Andrej Babiš, neusoudí, že nastal čas, kdy je pro ni výhodnější vládu rozpustit. A není vyloučeno, že se to stane již letos.

(Celý projev Petra Fialy zde)
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.