17.5.2021 | Svátek má Aneta


POLITIKA: ODS na rozcestí

8.12.2006

Miroslava Němcová, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny a donedávna i ODS, definovala v sobotním tisku poměrně přesně současnou situaci vlastní strany a otázku jejího budoucího směřování – má jít ODS do rizika předčasných voleb či do rizika spolupráce s Paroubkem? Potenciální rozkol lze generalizovat – spor idealismu s realismem, oddanosti (pravicovým) principům a reakcí na reálné podmínky.

Quo vadis, ODS?

Je složité odpovědět na otázky jednoznačným slovem. Potvrzuje se pozice České republiky obecně jako země rozpolcené mezi příslušností k Západu a sounáležitostí se Slovany. Do sporu se dostává západní racionalismus a pragmatické uvažování a slovanská horkokrevnost a hlas spíše citu. A není to jen problém ODS. Sociální demokracie rovněž prochází myšlenkovým vývojem a rozhoduje se, zda zvolí třetí cestu Tonyho Blaira nebo spíše populismus Smeru a hru na strunu pro-komunistickým voličům. O reformě KSČM netřeba mluvit, tento spor je ještě trvalejší než v případě ČSSD. A ideové rozpory v KDU-ČSL jsou rovněž již delší dobu zrcadleny ve spory sociální a tradičního (pravicového) konzervatismu.

Jakým směrem by se měly strany vydat? Všechny jsou součástí českého politického prostoru, a proto by aplikace jakýchkoliv konceptů zvnějšku nebyla vhodná. Přinesla by pouze vynechání kroku, kterým musí strana v uvědomování si vlastní identity projít, což by v závěru popřelo cíl, k němuž by se strany chtěly dostat.

Svojí exkluzivní spoluprácí s britskými konzervativci, resp. labouristy a německými socialisty, resp. EPP-ED, resp. čínskými, ruskými a kubánskými komunisty dávají strany najevo, jakým směrem se chtějí vydat. Proti tomu nelze nic namítat. Varuji jen před iluzí, že převezmeme-li vše od britských konzervativců, budeme rázem jako oni.

Východisko pro ODS

Ale zpět k původnímu tématu. Jaké je nejschůdnější východisko pro ODS? Vzít si z obého něco. Politická realita staví ODS do situace dohodnout se s ČSSD, nyní jde však o to, co bude mezi stranami dohodnuto a zda se podaří ODS zachovat si tvář. Topolánek a spol. by měli zůstat na svých principech a nepolevovat z programových zásad, který by se měly promítnout do vládního programu. Zároveň by si měli uvědomovat své výsadní postavení vítěze voleb a určovat rozdělení moci ve vládě. Bude-li ČSSD významně zasahovat do těchto privilegií ODS, měla by spolupráci ukončit a usilovat o předčasné volby.

Tento scénář by představoval kombinaci jak ideového, „slovanského“, tak racionálního, „západního“ způsobu vedení politiky. Důležité je, aby ani jedna složka výrazně nepřevážila nad druhou – poté by došlo k zabetonování politické scény a hrozbě polarizace stranicko-politického systému, v opačném extrému pak degradaci politiky na technologii moci a pouhé rozdělování křesel. Z tohoto důvodu je reflexe současného stavu ODS v podání Miroslavy Němcové cenná, neboť podněcuje o těchto záležitostech diskutovat, což je pro každou stranu přínosné.

výkonný redaktor CEVRO RevueAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.