14.8.2020 | Svátek má AlanDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


POLITIKA: ODS měla sestavit trojkoaliční vláduŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 30, poslední: 5.9.2006 15:18, přehled diskusí

Pokládám zas velkou chybu celého vedení ODS,:
Autor: penzista Datum: 4.9.2006 18:34

že se nechalo šibalem Paroubkem vmanévrovat do zrušení trojkoaličí smlouvy. Dnes je pozdě bycha honit. Svým způsobem prokázalo svoji politickou nezralost. A to mne jako stálého voliče ODS velmi mrzí.

Re: Pokládám zas velkou chybu celého vedení ODS,:
Autor: Herakleitos Datum: 4.9.2006 21:49

Velice dobrý úsudek a Paroubek toho v plné míře vyzužije. Předčasné volby jsou pro zelené i lidovce rizikem. Najde se určitě někdo, kdo podpoří. Nadávky a ostouzení vám nepomohou, je to taktický tah od Paroubka. Topolánek s ODS mohou tiše závidět.

Re: Topolánek s ODS mohou tiše závidět.?:
Autor: Ladislav N. Datum: 5.9.2006 0:22

Předčasné volby jsou hlavním rizikem pro Paroubka. Proto bude ochoten udělat cokoli, aby předčasným volbám zabránil.

"Vízek se na stránkách NP vyjadřuje s obdivem o tom, jak se Paroubkovi podařilo na levici „potlačit“ komunisty. ":
Autor: AeroKarel Datum: 4.9.2006 16:14

Spíš bych použil slovo "protlačit".

Kdo nám nepomohl:
Autor: Pavel Datum: 4.9.2006 13:17

O nestandardnost povolební situace se postaral Klaus. Kdyby naplňoval roli prezidenta a ne zastánce ODS, jmenoval by obratem Topolánka. V případě  jeho neúspěchu by jmenoval Paroubka atd. Kdyby nikdo neuspěl, vedla by cesta k předčasným volbám. Jeho zaujatá prohlášení diskriminující některé zúčastněné, tyto zúčastněné  zahnala do obranného postoje a tím zablokovala situaci. Klaus není nestranný prezident, ale to asi nepochopí.

Re: Kdo nám nepomohl:
Autor: AeroKarel Datum: 4.9.2006 16:15

Milý vo.., nejdřív musí být předseda sněmovny a potom má cenu někoho jmenovat. Už si nepamatujete, do kdy se o tom předsedovi dohadovali?

Re: Re: Kdo nám nepomohl:
Autor: ivoš Datum: 4.9.2006 19:21

Milý AeroKarle, odkud máte, že musí být nový předseda sněmovny, když vláda je povinna podat demisi na prvním zasedání nové sněmovny (výklad čl. 75 Ústavy) jehož termín (čl 62b)  stanovuje prezident (stanovil na 16.6). Pokud ji nepodá, prezident ji podle čl. 75 Ústavy může odvolat.  Dohadování o předsedovi sněmovny vzniklo proto, že prezident se zmínil o tom, že jako premiéra pro druhý pokus nemusí jmenovat předsedu druhé strany, no a podle Ústavy ten předseda sněmovny pak navrhuje premiéra do třetího pokusu. Takže na úp(m)orný a dlouhý boj o předsedu PSP tak bylo zaděláno...  

Viz též poznámka níže...

  

 

Re: Re: Re: Kdo nám nepomohl:
Autor: PROROK ELIÁŠ Datum: 4.9.2006 22:07

 Přesně  TAKTO......

Ano pane Bartoni.:
Autor: Saša Datum: 4.9.2006 13:10

Velmi přesně jste skutečnost popsal.

Re: Ano pane Bartoni.:
Autor: kokespravy Datum: 4.9.2006 16:00

100%souhlas.Konečmě jsem sï přečetl něco, co mělo hlavu i patu.

To je jasné i mně levičákovi,:
Autor: Dušan Polanský Datum: 4.9.2006 12:01

jenom hlupák hodí přes zábradlí spojence, dokonce stejně naladěné a dokonce nevydírající, viz Josef Lux. To jenom potvrzuje, že zatím volit pravici víceméně nemá valný smysl. Viz také rok 1997. Ale, milý autoře, kratší, kratší, podsatně kratší články a zcela jasně.  

MODRÁ DIKTATURA DNES NASTUPUJE!:
Autor: Jaroušek Datum: 4.9.2006 11:24

Každá diktatura se mj. vyznačuje i nedodržováním a překrucováním zákonů, vč. ústavních, jejich voluntaristickým výkladem podle momentálních potřeb držitelů moci. Představitelé ODS nám minulý víkend ukázali, jak si nakládání s ústavou představují oni:

1) Již v pátek řekl na ČRo 1 Topolánek, že jeho vláda setrvá v úřadě bez ústavou předepsaného schválení po dobu 30 dní, jak to umožňuje ústava, ač už nyní ví, že nedosatane podporu 101 hlasu tak, jako se to ODS nepodařilo za poslední 3 měsíce! Tedy Bursíkova výzva na co nejrychlejší proběhnutí 3 ústavních pokusů, aby mohlo dojít k ústavnímu rozpuštění sněmovny a vypsání předčasných voleb, zůstane nevyslyšena. Byť je jasné, že bez souhlasu ČSSD či KSČM k nim jiná cesta nevede? Tak chce ODS ty předčasné volby nebo ne? Co nejdříve, nebo ne? Hlavně asi potřebuje čas na likvidaci politicky nespolehlivých úředníků a státních zaměstnanců, jak to včera potvrdil Topolánek na Primě a svou někdejší noc dlouhých nožů kamufloval za smíchu moderátora potřebou urychlených personálních auditů v rezortech.

2) Když 4.10. uplyne ústavou předepsaná lhůta a Topolánkova vláda nezíská důvěru, nehodlá prý podat okamžitě demisi, jak vyžaduje ústava, ale bude vyčkávat až do skončení 2. kola senátních voleb (tedy až do 29.10.)! O tom však rozhodne pan prezident, tvrdil včera Nečas v OVM. Tedy nikoliv premiér, který musí jménem vlády demisi podat, ale Klaus má rozhodnout o tom, zda se tak stane a kdy, resp. jestliže ji on přijme! Inu,. podivuhodný výklad ústavy!

3) Když (snad ze srandy) Moravec porovnal 3 pokusy sestavit vládu po volbách s vystřídáním 3 premiérů za ČSSD za období 2002-2006 - protože vážně to nemůže myslet nikdo při smyslech - začali Kasal s Nečasem zcela vážně uvažovat, proč by i ODS měla mít všechny 3 pokusy a žádný předseda 2. nejsilnější politické strany. I když stejný princip chtěl Klaus po r. 2002 vložit do ústavy. Velkým handicapem Moravce bylo, že svůj vtip nedokončil a zástupci ODS úsilí jeho ex-předsedy nepřipomněl!

Re: MODRÁ DIKTATURA DNES NASTUPUJE!:
Autor: jeff Datum: 4.9.2006 14:16

Jaroušku, puchejř N E V Y H R Á L  volby, tekže nemá co sestavovat vládu poprvé, podruhé ani potřetí. Vaše povykování o modré diktatuře obdivné tirády na paroubka  to nezmění. (naštěstí)

Re: MODRÁ DIKTATURA DNES NASTUPUJE!:
Autor: jerry Datum: 4.9.2006 14:24

Volil jsem ČSSD a ta snad prohrála. Tak jaký pořád předseda 2. nejsilnější strany? Ať si to Topol vyžere. Této vládě bych naopak důvěru dal, ať si to zkusí. Jenže tady nejde o souboj názorů a ideologií, tady jde o rvačku 2 malých kluků o oblíbenou hračku -vládu.

Re: MODRÁ DIKTATURA DNES NASTUPUJE!:
Autor: AeroKarel Datum: 4.9.2006 16:17

Jarouščí ječení, hudba pro uši mé ......

Re: Jarouškova RUDÁ DEMAGOGIE DNES NASTUPUJE!:
Autor: Ladislav N. :-))) Datum: 5.9.2006 0:24

 ;-DR^ ... !!

Po třech měsících prakticky mimoústavního ( nebyl jmenován) vyjednávání:
Autor: Žulový Aston Datum: 4.9.2006 10:11

nám Mirek Topolánek sestavil vládu, ve které je úplně každý, koho se mu podařilo zajmout. Po třech měsících vyjednávání a 8 letech v opozici dvě personální změny na poslední den svědčí o opravdu koncepční  práci ODS.

 V sedmdesátých letech se vykládal takový vtípek, jak na východoslovenské vesnici se z místního rozhlasu ozývá: Upozorńujeme,  všetkých našich občanov, kterí eště něboli v Prahe ministrami, že autobus  do Prahy odchádza o druhej. - ani nevím, jak se mi to vybavilo....

Pane Bartoni,:
Autor: gerontusinza Datum: 4.9.2006 9:50

jsem zcela fascinován vaším jednostraným pohledem. Z Paroubka děláte bezcharakterního hajzla který si dovoluje hrát několik politických her paralelně a z ostatních stran a jejich vedení chudinky které mu na to nalétli, protože to nedomysleli a nepředpokládali takového hada. Pane, strany, kde se neznalost a blbost snoubí s intrikánstvím jsou na opačném spektru než vy si myslíte. Pan Klaus už dělá skoro nemožné aby ty idioty dostal k moci a doufá, že vyhrabou aspoň něco trochu relevantního z toho, co ODS nakecala před volbami, aby to mohl alespoň trochu odůvodnit.  A myslím že tohle právě Klausovi a ODS zlomí vaz., protože kde nic není ani čert nebere. A Kubiceho zpráva byla jen pochoutka pro blbce.  Kořistka není soc demák..Ploc není bezcharakterní hlupák jak se z něj tisk a ODS snažila udělat. Tato vláda je ostudou tohoto presidenta a lidí vašeho charakteru, nikoho jiného .

Re: Pane Bartoni,:
Autor: L Datum: 4.9.2006 9:58

Vy nejenže máte super jednostranný pohled, ale ani nerozpoznáte, že paroubek sám ze sebe dělá bezcharakterního h.....

Re: Re: Pane Bartoni,:
Autor: Ladislav N. Datum: 4.9.2006 10:08

Gerontosaurus je na Paroubka hrdý, tak mu neberte radost... ;-)

Re: Pane Bartoni,:
Autor: tony Datum: 4.9.2006 14:36

Z paroubka není třeba dělat bezcharakterního hajzla, dělá to sám.

Ploc možná není bezcharakterní hlupák, je asi jen hlupák, který překazil vyšetření korupce, když to vyslepičil spolustraníkům, místo policii.

Re: Pane Bartoni,:
Autor: wool Datum: 4.9.2006 20:38

další takovej kterej má pocit že za všechno může tisk.Těsně po volbách si taky tak někdo stěžoval.Z Paroubka bohužel už nejde dělat bezcharakterního hajzla.

pláč nad rozlitým mlékem:
Autor: Vlali Datum: 4.9.2006 7:22

Nevím proč pan Bárta neustále dokola pláče nad mrtvolou trojkoaly. OdS se rozhodla (nevím zda na popud presidenta) tak jak se rozhodla. Jen takový špílec nakonec. Jakou měl mít funkci M. Kalousek ve vládě trojkoaly?

Topolanek stale mluvi o mimoustavnosti:
Autor: Martin Datum: 4.9.2006 1:09

paroubkova vyjednavani s lidovci, to ze sam jednal mimoustavne 2 mesice ho vubec nevzrusuje - hezky je to popsano zde http://modra-sance.blogspot.com/2006/08/ustavni-neustavni.html /a erotomana spaldingse klepne :)/

Re: Topolanek stale mluvi o mimoustavnosti:
Autor: Renata D. Datum: 4.9.2006 7:43

A úsměvné je také to, že ve včera v debatě Topolánek vyjádřil názor, že Paroubek by měl prezidentovi přinést nejprve 101 podpisů, aby ho prezident pověřil sestavením vlády. To že by v tu chvíli musel jednat Paroubek "mimoústavbě" mu zdá se nevadilo. ;-D;-D;-D

K osvěžení Vaší děravé paměti:
Autor: Jiří Chýla Datum: 4.9.2006 0:54

si Vám, vážený pane Bartoni, dovoluji připomenout tato data:

14.8.: Vlček zvolen předsedou Sněmovny

16.6.: Paroubek podal do rukou Klause demisi

16.8:: Topolánek jmenován předsedou vlády

Jak rychleji měl podle Vás či Cepla prezident postupovat? Budete tak laskav a odpovíte mi?

Re: K osvěžení Vaší děravé paměti:
Autor: ivoš Datum: 4.9.2006 8:33

Prezident mohl jmenovat premiéra (např. předsedu vítězné strany) krátce po volbách, např. do 12.6. Postupoval by tak logicky a přirozeně (po předchozích volbách bylo vždy více možností jak sestavit koalice a tak mělo smysl vyčkávat, jak se situace "vyvine", u těchto voleb se dalo tušit, že sestavení stabilní vlády bude zdlouhavé, ne-li nemožné a prezident mohl celý proces, třeba vedoucí k předčasným volbám, urychlit. Neučinil tak.). Do konce června tak mohla být sestavena vláda. To je zpoždění dvou měsíců. Volba předsedy sněmovny s tím dle Ústavy nemá co dělat, to byla hra stran o "třetí pokus".  

Re: Re: K osvěžení Vaší děravé paměti:
Autor: Jiří Chýla Datum: 4.9.2006 16:15

Kdo by pak podle Vaší "logiky" byl po 12.6. premiérem, Paroubek nebo Topolánek? Protože prezident nemá pravomoc premiéra odvolávat, nemůže, aspoň v normálním státě, jmenovat premiéra, když stát jednoho už má, tím spíše, že i jeho jmenoval. Tedy v normálním státě, možná v Kocourkově by to šlo. 

Re: Re: Re: K osvěžení Vaší děravé paměti:
Autor: ivoš Datum: 4.9.2006 18:36

Čl. 75 Ústavy - Prezident republiky odvolá vládu, která nepodala demisi, ačkoli ji byla povinna podat.

V komentáři k čl. 75 Ústavy (Hendrych, Svoboda C-H-Beck 1997) je uvedeno mj.:  ...kdy (vláda) nepodala demisi na prvním zasedání nově zvolené PS. 

Prezident stanovil (Ústava čl. 62b), první zasedání PSP na 16.6 (a jistě mohl stanovit termín třeba 9.6 - pokud by na něm vláda nepodala demisi, mohl ji promptně odvolat a 12.6 mohl jmenovat premiérem p. Topolánka. Připadá mi, že takový postup by  vyhovoval nejen Ústavě, ale i selskému rozumu. Patrně nevyhovoval hráčům. Avšak prezident má v těchto případech - z Ústavy - žolíka. Ovšem, jak sám často říká, je také hráč. Diváci ale zaplatí tím více, čím delší bude hra).

Sám Paroubek nabídl demisi na 3.7.

Všimněte si laskavě článku 73 Ústavy:
Autor: Jiří Chýla Datum: 5.9.2006 15:18

To, co říkate je pravda, až na maličkost, v článku 73 Ústavy se v bodě 2 praví  

(2) Vláda podá demisi, jestliže Poslanecká sněmovna zamítla její žádost

o vyslovení důvěry nebo jestliže jí vyslovila nedůvěru. Vláda podá demisi vždy

po ustavující schůzi nově zvolené Poslanecké sněmovny.                                                               Všimněte si laskavě v poslední větě slovíčka "PO", tedy "PO ustavující schůzi", nikoliv "NA prvním zasedání" jak je uvedeno v komentáři. Navíc, mezi "zasedáním", které svolává prezident a "schůzí", kterou svolává poslední předseda PS (v tomto případě Zaorálek) je zásadní rozdíl, který uvedený komentář zjevně ignoruje. A jak se můžete sám přesvědčit na serveru PS ta ustavujíci, tedy "PRVNÍ schůze PS" začala 27.6. a skončila až 15.7. Teprve PO 15.7. tedy mohl prezident Paroubka odvolat. Souhlasíte?

A pokud ne, doufám, že aspoň nebude tvrdit, že prezident měl Paroubka  odvolat  PŘEDTÍM, než byla ustavujíci schůze 27.6. vůbec zahájena. Nebo jo?