17.1.2022 | Svátek má Drahoslav


POLITIKA: ODS dokázala... co vlastně?

27.3.2010

Ještě ve středu panovala v názorech komentátorů a politologů na situaci v ODS vzácná shoda: Výkonná rada Topolánka vyslechne, podusí ho, napomene ho, aby ukázala, že je opravdu, ale opravdu znepokojena jeho "kontroverzními" výroky. (To slovo "kontroverzní" miluji, používá se, když chci někoho nebo něco odsoudit a nevím přesně proč, hluboce nesouhlasím a neumím říci s čím.)

Načež se strana semkne a bude jako jeden muž bojovat o volební vítězství.

Poslední průzkumy veřejného mínění jí dokonce dávaly slušnou šanci na vítězství. Její největší, vždy tak bohorovný a sebevědomý oponent dokonce z obrazovek televize mobilizoval své věrné - hrozí podle něj vláda pravice.

A co udělá největší pravicová strana? Jedním škrtem své šance zruší.

Tomu, že by strana, jejíž preference začaly po dlouhém půstu stoupat, sestřelila svého vlastního předsedu a volebního leadra dva měsíce před volbami, a to za - opět použijí to slovíčko - nějaký "kontroverzní" výrok, by mohl věřit jen hlupák. Pravdou ale je, že se našli ještě větší hlupáci, kteří tomu nejen věří, ale skutečně to provedli.

"Výkonná rada vyzvala Mirka Topolánka, aby odstoupil z pozice celostátního lídra a odstoupil z kandidátky Jihomoravského kraje ve volbách do PS PČR v roce 2010."

"Výkonná rada jej vyzvala, aby zvážil i odstoupení z pozice předsedy ODS."

Mirek Topolánek jejich výzvy uposlechne, protože ač má některé nepříjemné vlastnosti, například že říká to, co si myslí, má i jednu dobrou, která se jmenuje loyalita a kterou ti, kteří jej "vyzvali", zřejmě neznají. Samozřejmě z kandidátky odstoupil a odstoupí i z toho předsednictví. Odstoupí hned, jak se vyzyvatelé dohodnou na jeho náhradě.

Vyzyvatelé se teď budou dohadovat. Dohadovat se budou dlouho, jak prohlásil statutární místopředseda Vodrážka, nic není jisté.

Asi skutečně není.

Petr Nečas, nesporně inteligentní a sympatický muž, dokázal, že, jak sám říká, mu skutečně chybí charisma.

Podle toho, co předvedl v televizi ve svém prvním "leadrovském" rozhovoru, by mohl být nahrazen mluvící dřevěnou soškou Buddhy. Na všechny otázky, bez pohybu jediného svalu v obličeji a bez ohledu na to, na co se ho moderátor ptal, nejméně desetkrát v několikaminutovém rozhovoru opakoval, že je na posici leadra připraven, že ta kauza je už za námi, že se musíme dívat do budoucnosti a že to vše dobře vysvětlil. A že předsedou je Topolánek až do té doby, kdy nebude předsedou Topolánek, protože je to všechno jeho (Topolánkovo) rozhodnutí, za které je mu Petr Nečas vděčný.

Nevím. Mně rozhodně nic nevysvětlil. Mně z toho vyplývá, že novou tváří kampaně bude Petr Nečas a že nám ten nový obličej ODS chtěl názorně předvést. Mirek Topolánek, kterému tímto ODS srdečně děkuje, bude nějak zapojen do kampaně. Nejspíš si to ODS představuje tak, že bude přelepovat plakáty se svým portrétem nápisy "To nejsem já, to je Nečas". Statutární místopředseda Vodrážka mu bude držet štafle, sliboval přeci, že bude stát za ním. Ačkoliv být Topolánkem, tohle bych neriskoval.

A pochybuji, že se najde jediný divák, který může říci, že už tomu rozumí. Pochybuji i o tom, zda tomu rozumí sám Petr Nečas.

Kauza samozřejmě za námi není. Soupeři i media ji budou hrát dál.

Teď, když už odpadly ty výroky, potom, co všichni zůčastnění ( kromě předsedy vlády, který nikdy neuhne, což říká i Jiří Paroubek) uznali, že nebyly ani homofobní ani antisemitské, už na ty výroky samotné asi moc otázek nepadne. Media, Paroubek, Zaorálek i funkcionáři ODS z nich již vytěžili, co se z nich vytěžit dalo, a byly degradovány. Již nejsou homofobní a antisemitské, jsou uloženy k ledu jako "kontroverzní". Z té lednice budou nepochybně vytahovány a odkládány zpět podle potřeby.

Jako pouze "kontroverzní" ovšem ztrácejí na zajímavosti. A tak budou padat otázky nové. A bude se spekulovat, proč vlastně ODS zařízla svého leadra a předsedu těsně před volbami. Nastanou spekulace, co vlastně ODS musela tak nutně a rychle řešit, že bylo nutné se střelit do nohy těsně před cílem závodu. I z posledních komentářů vyplývá, že všem komentátorům je jasné, že skutečným důvodem nemohly být ty Topolánkovy poznámky. Nebyla jím ani ta příslovečná "poslední kapka", kterou se někteří aktéři ohánějí a která, k jejich nesmírné lítosti, padla právě před těmi volbami.

Pokud tomu někdo uvěří, musí nutně považovat Topolánkovy "vyzyvatele" za úplné idioty. Jenže tomu asi uvěří málokdo a spekulace se budou množit - kauza poroste a bude se protahovat až do voleb a dokonce až za ně.

Politoložka Dvořáková tvrdí, že to byla "vzpoura zdola". To se dalo předvídat - to bude zcela jistě mantra medií a mantra těch, kdo Topolánka odstřelili.

Byla to asi taková vzpoura zdola, jako převrat v Rumunsku. Zastřelili Caušeska a všichni ostatní povýšili o jeden stupeň.

Nebyla to spíš vzpoura shora, vzpoura těch, kdo dostali strach? S Topolánkem se nemohli těšit na velkou koalici. Když ODS volby prohraje, nic jim v ní nebude bránit a to je pro ně důležitější než nějaké vítězství ODS. Jejich vazby na penězovody a kmotry zůstanou zachovány, i když ODS volby prohraje. Vítězství ODS s Topolánkem v čele by jim tu idylku mohlo narušit.

Musel Topolánek odejít, protože hrozilo, že by ODS mohla vyhrát volby ?

Hm, teď už ale ty mé spekulace přestávají být "kontroverzní" a začínají jít přespříliš daleko. Ale co, jsou to jen spekulace. Nechám toho.

Nepochybuji ale, že stejné nebo podobné otázky budou padat během kampaně. A pochybuji, že voliči uvěří, že odchodem Topolánka zmizely všechny důvody otázky klást. A pochybuji, že jsou voliči ODS stejně naivní jako politoložka Dvořáková, která Topolánkovo odvolání považuje za "vzpouru zdola".

Voliči se budou ptát, proč je ta nová ODS pořád stejná. Jak to, že vidíme už tolik let stále stejné tváře v gremiu, ve výkonné radě, v Senátu, v Poslanecké sněmovně, na magistrátech velkých měst, v regionálních zastupitelstvech, v regionálních a oblastních radách? Jak to, že poslední významní politici kteří ze svých funkcí v ODS odešli, nebo byli odejiti, byli Klaus a Topolánek? V období mezi Klausem a Topolánkem neodešel ze své funkce téměř nikdo. ODS si mohla nechat natisknout volební plakáty na deset let dopředu, tváře na nich se neměnily. Jen vrásek přibylo. Zubař Macek odešel, zubařů více netřeba. ODS teď hledá gerontologa.

Proč připomíná vedení ODS na všech stupních výstavní halu káhirského musea s mumiemi?

Odpovědí asi bude, že se jedná o zkušené a inteligentní politiky a jejich zkušenost je pro ODS nenahraditelná.

Má odpověď zní, že zkušený a inteligentní politik by nikdy neprovedl to, co právě provedli oni, nikdy by takovýmto způsobem nezničil své straně šance obstát ve volbách, nikdy by se něco takového nesnažil voličům a řadovým členům odůvodnit tak hloupou kauzou.

Zkušený a inteligentní politik by k něčemu takovému musel mít nějaký zatraceně dobrý důvod.

A už jsme zase u těch otázek.
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.