20.6.2021 | Svátek má Květa


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Šedivý 7.5.2021 19:44

Řešení je prosté. Ti, co čínskou chřipku neviděli ani zdálky, dají své odměny těm, co se starali, nejsou ale řádně evidování. ;-)

J. Oldfart 7.5.2021 13:15

Bonus za to, že vykonávám své povolání podle pracovní smlouvy. Bonus jako nástroj korupce. Výsledkem je, že lékaři za peníze mlčky udržují covidový status, kdy podle jejich vlastních vyjádření převažující část pacientů by nemusela být vůbec hospitalizována. Bonus jako nástroj genocidy, kdy se nedostává adekvátní péče osobám s jinými diagnózami.

Hnus!

J. Jurax 7.5.2021 12:38

No, tak mne napadá, že když je u nás bordel ve kde čem, tak proč by neměl být právě ve věci v článku popisované?

A sekundárně to vypovídá o odbornosti tvůrců oné vyhlášky - kulové vědí, inu ministerstvo - a taky navádí k úvahám, jaké zákulisní tlaky, zájmy, intriky a úvahy, jež mají zůstat skryty, za tím vězí.

Nebo platí, že se nemají hledat zákulisní čachry tam, kde jev lze vysvětlit pouhou blbostí tvůrců?

I. Štípek 7.5.2021 21:32

Pane, zvedněte hlavu. Nemáme se za co stydět. Bordel "u nás ve kde čem" není, to je poraženectví. Pak to vede třeba k Mnichovu nebo rozdělení společnosti, nenávisti, přinejmenším k neporozumění. Četl jste názor jednoho člověka, nemůžete jen na tomto základě dojít k ucelenému a neprůstřelnému názoru. Vodvářkové jsou nástrojem rozesírání, oni chtějí vaši naštvanost, nerozhodnost, přesvědčení, že existují údajné zákulisní čachry, údajná neschopnost úředníků ministerstva; chtějí opět rozdělení na "my" a "oni", jak jsme to cítili za komunistů. Tak znovu: hlavu vzhůru!R^[>-]

J. Vorlický 7.5.2021 11:12

Ano, také si nemyslím, že je v tom schválnost. Dopis na ministerstvo nemá cenu. Maximálně za dva za tři měsíce by autor dostal nesrozumitelnou odpověď na několik stránek A4, proč ministerstvo postupuje jak postupuje.

Tady je sice zvyk (důvodný) na státní správu nadávat a přitom se domnívat (jak na straně státní správy tak občanů), že vše by bylo ok, jen kdyby to zařídil někdo jiný. A konečně není zde ani představa, jak by státní správa správně fungovat měla.

Příklad: ministerstvo spravedlnosti údajně žaluje policejního prezidenta. Toto je směšné. Není-li prezidentem porušen zákon, jeho případné nedostatky řeší v rámci svých povinností samotná moc výkonná, do níž on jako policista spadá. Je-li podezření na porušení zákona, musí být zahájen stejný postup ze strany státu (ne moci výkonné, byť moc výkonná bude stát zastupovat), jako u každého jiného občana, neboť jsou oba v takové situaci stejní občané. To, že je navíc policista, mu může před soudem jen přitížit.

J. Vorlický 7.5.2021 11:36

ještě:

pro ty, kdo mají rádi odborné analýzy, doporučuji knihu DESTRUKCE ČESKÉ STÁTNÍ SPRÁVY, Vlastimil Růžička/Edvard Outrata, Vyšehrad 2014.

J. Jurax 7.5.2021 12:50

No jo, přečtěte si Klíma Josef a Šlachta, Robert: Robert Šlachta - Třicet let pod přísahou.

Dá se to stáhnout zdarma z https://ulozto.cz/file/N1HTXprh15AS/klima-josef-slachta-robert-robert-slachta-tricet-let-pod-prisahou-mobi#!ZJSzMQR2AQD0ZGZ4LGL1LzExAwuxZ1AOAGS0F2ukn0umJJV4MD==

Těžko říct, nakolik je kniha úplně objektivní, ale jako náhled toho, jak to u nás funguje, je to dostatečně ilustrativní. A Váš pohled ve světle této knihy se bude zdát naivním.

J. Vorlický 7.5.2021 16:42

Asi spojujete můj zdánlivě naivní pohled s mnou uvedeným příkladem. V něm popisuji, jak by to mělo být. Vůbec si nemyslím, že by to tak za stávajícího stavu mohlo být nebo dopadnout. Po roce 1989, kdy jsme měli odmítnout kontinuitu práva a následně přistoupit k rekonstrukci státní správy, jsme nic takového neučinili. Vzhledem k režimům a životu v nich, jistě od poloviny 30 let, to vlastně nebylo ani proveditelné. Výsledek dnes je rozplizlé a neurčité právo - aniž by to někomu vadilo ve smyslu, že bychom se pokusili o nápravu - a stejně tak státní správa dílem zkorumpovaná, dílem neschopná. Dnešní krize (ne covid, ale jak se s ním vypořádáváme) nám jen ukazuje velikost úpadku.

Horší už je snad jen skutečnost, že občané ČR se zdají dávat přednost vládám úřednickým, než vládám jimi zvoleným.

J. Jurax 7.5.2021 20:24

Jestli to není tím, že těmi jimi zvolenými jsou pravidelně klamáni a zklamáni, ba přímo až nasíráni, kdežto ty úřednické taky stojí za kulové ... ;-)

J. Vorlický 7.5.2021 21:11

ne, ne, ne . . . tím to to není. Ti co nás klamou a nasírají jsou z nás, klameme a nasíráme tedy sami sebe. Potom,tím, že dáváme z velké části přednost úřednickým vládám, dáváme najevo svoji neochotu čelit sebenasírání a sebeklamu (ať to řeší za nás někdo jiný) a konečně klaněním se odborníkům dáváme najevo své přání se podřizovat vrchnosti. Ne omylem máme tzv. vrchnostenské právo.

Pan Vodvářka a jemu podobní, stejně jako já, správně poukazují na nedostatky. Jako společnost v podstatě máme ale co chceme a co si zasloužíme. No a protože nás teď neřídí Habsburkové, Němci nebo Sověti, čelíme jen sami sobě, a tak nadáváme aspoň na Brusel. Bohužel i bohudík, je to takto prosté.

I. Štípek 7.5.2021 21:34

Ha ha šlachta, fór dne.

V. Braun 7.5.2021 10:34

Schválnost bych tam nehledal. Je to jen další známka neschopnosti vlády, v tomto případě ministerstva zdravotnictví.

M. Slaba 7.5.2021 11:53

Já zde musím oponovat.

Jeden případ by se dal vydávat za neschopnost, ale jak pozoruji covidovy nahrady dlouhodpobě tak jde o setrvalý stav.

Za tu dobu by i u nás byla v případě nechopnosti sjednána náprava.Rv

J. Jurax 7.5.2021 12:53

Ehm ... a proč by právě u nás by za tu dobu měla být zjednána náprava? Vždyť jde o ministerstvo!

V. Kuhaj 7.5.2021 9:36

No zdravotníci určitě, ale proč ne takové prodavačky? Osm hodin v roušce, hlavu někdy cca 50 cm od platících, zrovna nedávno jsem viděl pána bez roušky, domáhal se obsluhy.

I. Štípek 7.5.2021 9:34

Nechápu smysl článku. Pan Vodvářka ho měl poslat na Ministerstvo zdravotnictví a poté nás seznámit s reakcí. Možná mu jde jen o to nadávat.

J. Vorlický 7.5.2021 7:47

Znám jen jak funguje státní správa, SS a její instituce v Británii a pak v ČR.

Je mezi nimi naprosto zásadní rozdíl. Britská SS (civil service = občanská služba) informuje občany, co pro ně dělá, z úřední povinnosti. Pro tuto svoji činnost má své metody, které britské občany nemusejí zajímat a nezajímají. Česká SS funguje jen na principu ́žádosti občana ́. Česká SS také koná z úřední povinnosti, ale jen tam, kde jsou ohroženy její zájmy (zájmy státu). Obecně, na to, aby český občan (do jisté míry nevolník) věděl, o co smí žádat, česká SS vymyslela a parlament jí odsouhlasil, metody, správní zákon, SZ. Účel SZ, z mé zkušenosti, pak spočívá v tom, aby předložení žádosti bylo těžké, někdy nemožné. Pakliže občan nezná detaily SZ - což prakticky nejde, nemůže podat žádost a tak uspět a zatížit českou SS. Záleží pak jen na úředníkovi, zda občanovi neznalost SZ ́promine ́ a jeho žádost uzná. Zde napsaný článek je jen další příklad chodu české SS.

Řešení problému je vcelku nabíledni, ovšem nejdříve je třeba uznat a pochopit v čem problém spočívá.

P. Havel 7.5.2021 7:44

Lehce mě fascinuje, že ne všichni lékaři nemají ty sestry v příloze smlouvy se ZP. I staré lékařské papriky co nesnášejí papírování okolo přeci vědí, že je ZP vykoupe kdykoli bude chtít právě na tom papírování. Nezapsání sestry do přílohy doktor na rozdíl od diskutabilní diagnózy prostě neokecá. Takže to je LAX lékařů. Sestry děkují..

Že se cosi eviduje na ÚZIS? Až takový vhled nemám, abych věděl k čemu je ten registr dobrý (hlídají se kredity?), ale peníze jdou za výkony přes ZP a to je přeci správné. Ne aby to chodilo z nějaké statické evidence pod MZd.

A trochu nechápu co to přesně je ta "spolupráce se sestrou v terénní praxi" a co taková sestra tedy vykonává.

Jinak jistě, zdravotníci si ty peníze zaslouží (nemám na mysli tuneláře Arenbergera) a politicko-byrokratické hrátky kolem toho jsou vrcholně nechutné.

T. Vodvářka 7.5.2021 7:58

Vaši fascinaci poněkud poopravím. Pojišťovny nyní nereflekutjí smlouvy, jež byly uzavřeny třeba před lety, kde samozřejmě o sestrách a jejich kvalifikaci bylo zveřejněno vše. Bazírují na oné příloze, která - pro Vaši informaci - je neaktivní třeba i u VZP a ZP ministrestva vnitra. Takže ona laxnost není jen na straně "starých lékařských paprik".

Státní správa, jež by měla být propojena, ví vše o všech. Ví o úvazcích, pracovní době, platech atd. tedy - měla by být schopna bez ingerence lékaře zjistit - a to snadno - vše o předmětných pracovnících. Bazírovat na příloze ke smlouvě, jež - jak uváudím výše - je pro mnoho lékařů bezvýznamná, je dle mého úmyslné.

P. Havel 7.5.2021 9:17

Díky za reakci :-)

Nerozumím co to je "neaktivní příloha smlouvy". Mám zkušenost z jiné odbornosti než vy, každý rok jsme to pečlivě aktualizovali, protože z výkonů sester jsme měli úhrady.

Praktici / ambulance nemají úhrady za výkony sestry, ale nějaký paušál? Pak bych pochopil ty neaktualizované přílohy.. A že je taková praxe obecně známá.. a že to je celé naoko a naschvál. Čili měli by ty odměny vtělit do paušálu? Mohli by. Ale zas by to nebylo adresné jak si snad MZd představuje. Tu vyhlášku stejně zbastlili vědomě.

ÚZIS je státní správa a ZP jsou nic než nelidský nákup za účelem dalšího prodeje. Je fajn, že to není propojené! Ale pro jednorázový problém odměn by to mohlo něco řešit.. Věřím že to máte promyšlené, určitě víc než já-amatér. Financování zdravotnictví je džungle, jsou v ní zvířata všech velikostí..

T. Vodvářka 7.5.2021 10:14

Stručně objasním - VZP a ZPMVČR nejsou v tzv. Portálu ZP, tedy sice mají tam své kolonky, ale tyto pojišťovny skrze tuto přílohu P2 s lékaři nekomunikují.

Praktický lékař je financován tzv. "kapitační" platbou - měsíční částka na jednoho pojištěnce - fixní, bez ohledu, jestli tam chodí denně nebo jednou za 20 let. Z této částky lékař platí vše - tedy i svou sestru. Odměnu lze jistě podat jiným způsobem, právě na základu onoho Registru pracovníků ve zdravotnictví, což je velmi otravná povinnost každý rok, kdy jsou všichni vedoucí pracovního ZZ nuceni vypisovat cca 4 formuláře, včetně velmi podrobných dat ohledně zaměstnanců. Proč nebyl využit tento systém, ale ten popsaný, je buď záhada, nebo spíše úmysl. K čemu ten registr vlastně slouží?

pěkný den

R. Meišner 7.5.2021 7:32

...dle článku se jedná zřejmě o zdravotní sestry praktických lékařů--tedy ne těch v první linii v nemocnicích. nikdo nebrání lékařům, aby odmněňovali tu *svoji* sestru dle vlastního uvážení. máme praktickou lékařku v rodině a tak vím, jak obtížné je vůbec kvalitní sestru sehnat-po odchodu té její do důchodu už naráží jen na samé líné až neschopné. má to opravdu těžké. (jinak je komické, kolik lidí je přesvědčeno, co vše se má ze státního rozpočtu platit-jako by to byl obrovský sud napěchovaný zlaťáky, a hlavně bezedný....pěkně to tady řídíme.)

T. Vodvářka 7.5.2021 7:53

Chápu, je pro některé je prostě nutné být neustále v oposici. Takže speciálně pro Vás, pane Meišnere. První linie během pandemie byla samozřejmě jak v nemocnicích, tak i v terénních praxích. Nikdo nezpochybňuje, že práce v "atombordelu" (víte asi o čem je řeč) byla velmi náročná a odměna sestrám i lékařům přísluší. V terénních praxích to bylo podobné, i lékaři a sestry byli vystaveni riziku infekce, i oni museli pracovat za velmi ztížených podmínek - někteří zemřeli na Covid ( a nebylo jich málo). Pokud jste to při psaní a promýšlení postřehl, nejde o běžný plat, ale o tzv. kompensační vyhlášku, která má nahradit zvýšené výdaje za dobu pandemie (od jejího začátku - tedy už více jak rok). Tedy cosi zcela jiného, než plat či prémie, které dostává sestra od svého lékaře.

Nakonec - tyto odměny NEJDOU ze státního rozpočtu, jak se bohužel mýlíte, ale z peněz zdravotních pojišťoven (tedy z jejich fondu vybraných ze zdravotní daně). Je fajn, pokud diskutér Vašeho formátu, který píše často, si před napsáním příspěvku zjistí relevatní data. Pěkný den.

D. Zítko 7.5.2021 6:57

Podmínek, které je nutno splnit je daleko více (třeba mít smlouvu se všemi pojišťovnami), ale od této vlády podvodníků a lhářů očekávat spravedlnost?

P. Válek 7.5.2021 5:46

Je to jasná křivárna ( a u této vlády jistě není jediná),ale pane Vodvářka,který ministr to byl. Adam Vojtěch,Roman Prymula,Jan Blatný nebo ten náš úplně nový narcis Petr Arenberger?

Ještě bych dodal,že všechny ty proklamované pomoci a odměny se často podařilo (nebo nedařilo) získat jen s velkou trpělivostí při překonávání byrokratických překážek (úplně jasně schválně nastavených) .