Neviditelný pes

POLITIKA: Očista zkorumpované společnosti...

6.8.2013

... nebo snad nový Vítězný únor?

Napsal mi kamarád plný radostného uspokojení nad tím, jak se "politický systém začíná čistit zevnitř diktátem zhora." Druhý mi napsal, jaký je Zeman nejlepší prezident. Hm, tenhle kamarád ale taky chtěl Bobošíkovou za prezidentku. Já jenom koukám jako puk.

Mně to totiž zase připadá, že Česko prožívá bezprecedentní krizi, která když špatně dopadne, tak může být v historii jednou přirovnávána k Únoru 1948.

Je jasné, že všechny minulé vlády od Sametu do dneška byly prolezlé korupcí jako dobře červivá houba. Jedny více, jiné méně, podle toho jak která parta byla drzá a kolik toho ustála. Realita je ale ta, že jejich drzost rostla exponenciálně. Řekl bych, že nejdřív se tak nějak "přikrádalo", potom kradlo po milionech a posléze kdo neudělal tunel, který by se blížil miliardě, tak byl srab. Není vůbec divu, že to v české společnosti vyvolalo napřed závist (která mi přijde jako jedna z dominantních českých vlastností), potom značné znechucení a nakonec oprávněný vztek. A to značně oprávněný, neboť kdo to nakonec všechno zaplatí? Samozřejmě - daňový poplatník.

Největší humor je ale v tom, že většina lidí z toho viní určitou politickou stranu. Buď na levici, anebo na pravici. Jinýmy slovy vybrali si svého bubáka a na toho všechno svalují. Přitom to vůbec nemá co dělat s ideologií. Je to jenom vina amatérsky napsané ústavy a podobně zmatených a nedůsledných zákonů, které umožňují různé korupční triky (předražování vládních zakázek, posílání peněz na firmy se zakrytými vlastníky atd., atd.). Takové prostředí vytváří podhoubí pro korupci. Pokud se toto nezmění, tak můžeme do vlády najmenovat třeba samé jeptišky a po čase budeme mít opět zkorumpovanou vládu. Jen to bude možná trvat trochu déle.


A tak nám teď Zeman čistí politický systém diktátem zhora. Podle mne se jedná o prezidentský puč, kde Zeman využil díry v oné amatérské ústavě, aby protlačil k moci nevolenou kliku svých kamarádů pod heslem "a teď to tady budeme zase říďit my".

A současně je to výzva k náboru kolaborantů – přidejte se k nám (racionalizujte si podporu této nelegitimní vládě) a budete s námi u lizu. A už tu poletují první análně alpinistické vlaštovky.

Co mě zaráží, je nečinost parlamentu. Krom ublíženého fňukání nedělají nic.

Zeman bojuje nestandardními tahy. Proč parlament nedělá totéž? Hned po jmenování Rusnokovy vlády mohla předsedkyně PS Němcová svolat parlament a dát hlasovat o důvěře této vládě. Vsadil bych se, že to ústava nezakazuje. Vláda má podle ústavy do měsíce požádat parlament o důvěru, ale proč by na to musel parlament čekat? A v případě vyslovené nedůvěry by ihned vznikl silný tlak na prezidenta.
Stejně tak by mohl parlament odhlasovat zákon, že vláda nemůže vládnout v plném rozsahu, dokud nedostane důvěru, a taxativně vymezit, co může dělat. Pravda, Zeman by ho nemusel podepsat, ale musel by takzvaně ‚ukázat barvu‘, jestli respektuje parlament anebo ne. A pokud by vláda stejně dělala kroky ze ‚zakázané listiny‘, silně by to jejich legitimitu zpochybňovalo.

Parlament by nepochybně mohl udělat takovýchto akcí víc. Jasně, je tam 200 poslanců, kteří mají tendenci se spíš nedohodnout než dohodnout, ale je úloha vůdců to usměrnit. Němcová, předsedové stran, klubů a jiní. Hledá se někdo, kdo by vylezl na něco (jako kdysi vylezl Boris Jelcin na tank) a pronesl mobilizační výzvu k akci.


Vždyť ta Rusnokova parta nemá žádný mandát vládnout. Ale že se do toho dali velice vehemntně, co? Zdá se, že něco chtějí stihnout. Možná mají nějaký harmonogram. Nebo hit list?

Na jednu stranu by určitě neuškodilo rozehnat nějaká ta bratrstva kočičích pracek, které podle odhadů Transparency International odsávají státu asi 200 miliard za rok. A to je to, v co asi veřejnost naivně doufá. Ale pokud to není zákonnou a demokratickou cestou, tak to bude nejspíš podle hesla "A teď zase my".

Uvidíme, jak dopadne nadcházející hlasování o důvěře. Pokud vláda důvěru dostane, tak je u lizu jiná parta a korupce bude dál narůstat. Pokud ne, uvidí se, jak se zachová prezident Zeman a jestli tuto nelegitimní vládů nechá dál u vesla.
Smutné je, že polovina nebo dokonce i mírná nadpolovina občanů prezidenta v tomto "silně nestandardním" počínání podporuje. Tak mi napadá, že to bude ona mírná nadpolovina, co nás historicky vždycky dostávala do průšvihů. Například volbou Klementa Gottwalda. Musím si to zapamatovat, až se jednou přistihnu, že v něčem souhlasím s většinou občanů ČR (krom sportu a piva), abych se zamyslel, jestli něco nevidím špatně.

petr.kolar.canada@gmail.comzpět na článek