POLITIKA: Objev ministryně práce
Dražší zboží půjde na odbyt lépe!
Obě naše ministryně práce a sociálních věcí přišly s geniálním a unikátním nápadem, jak zvýšit prosperitu některých kulhajících odvětví našeho hospodářství. Prostě se producentům daného oboru nařídí zvednout cenu výrobků.
Logika je jednoduchá: za zdražené výrobky inkasují producenti více peněz a peníze takto nalité do odvětví nastartují novou prosperitu, přilákají další producenty, kterým se najednou začne výroba už vyplácet, a bude po kulhání.
Malý příklad. Nebude se dařit zmrzlinářům. Bude jich na trhu málo a jejich příjmy budou slabé, takže se noví zájemci o tento obor zrovna nehrnou. Tak se zmrzlinářům nakáže, že jejich zmrzliny musejí stát nejméně sto korun. Zmrzlinářům se zvýší zisk, bude se jim dařit a zvýší to jejich životní úroveň. A prodej zmrzliny se začne vyplácet většímu počtu lidí.
Nebo třeba auta. Toto odvětví sice u nás dnes prosperuje, ale zaměstnanci si stěžují na nízké platy a možná budou i stávkovat. Řešení je jednoduché: nařídit automobilkám zdražení aut. Třeba že nejlevnější škodovka musí stát nejméně půl milionu. Ekonomická situace firem se dramaticky zlepší a hned bude i na lepší platy.
Že této úvaze cosi schází? No jeje. Tahle pohádka by platila jen za situace nulové elasticity poptávky. Prostě že by poptávka zůstala stále stejná, cena necena. Jenomže poptávka v normálním světě stejná není a poptávané množství reaguje mj. i na cenu. Ty drahé zmrzliny a drahá auta by jednoduše nikdo nekupoval a obě odvětví by zkrachovala.
Přesto to naše ministryně Tominová i Marksová myslí vážně. Při debatě o minimální mzdě a o jejím případném zvýšení obě pořád dokola opakují, že když se minimální mzda zvýší, lidem se začne více vyplácet pracovat, ubude nezaměstnaných a trh práce začne prosperovat.
Základní myšlenková chyba spočívá v tom, že minimální mzdou nenařizujete zaměstnavatelům platit vyšší mzdy, než které by odpovídaly jejich poptávce po pracovní síle. Kdepak. Vy tím naopak nařizujete zaměstnancům, že cenu své práce musejí povinně zvýšit, i když sami nechtějí. A nesmějí ji zlevnit, pokud ji drahou neprodají. A stane se jim přesně to, co zmrzlinářům a automobilkám. O jejich předraženou nabídku nebude mít zaměstnavatel zájem, neprodají ji a nebudou mít nic.
Marksová s Tominovou vytvářejí legendu, že nezaměstnanost vzniká tehdy, kdy jsou mzdy tak nízké, že se lidem nevyplatí pracovat. Ale vůbec ne. To bychom nezaměstnanost měli řešit spíše snížením dávek nezaměstnaným. Nezaměstnanost vzniká tehdy, když po práci není poptávka. Zaměstnavatelé mají potíže s odbytem a o nákup dalšího zboží s názvem pracovní síla nemají zájem. A do toho přijde nařízení, že ono zboží bude k dostání ještě dráž. To má jako povzbudit zaměstnavatele, aby si ho kupovali více? Dražší zmrzliny podpoří jejich milovníky, aby si je více kupovali? Dražší auta povzbudí zákazníky, aby si je více kupovali? Právě že přesně naopak.
Kupovat auta, zmrzlinu či práci není povinné. Vždy předchází úvaha o přínosu a o ceně. A když cena stoupne, ochota zájemce klesne. A odnesou to nejvíc ty nejlevnější škodovky, zmrzliny a práce. Nikdo nebude kupovat běžné zmrzliny, fabie a méně kvalifikovanou práci.
Tato vláda má plná ústa o inkluzi sociálně vyloučených. A teď jim zdražuje jejich jediný potenciální produkt na trhu: jejich práci. Pokud právě tyto lidi chce naše vláda dostat z pasti, ať naopak pracovní trh zjednoduší. Minimální mzda není zárukou vyšších platů, stejně jako povinně dražší zmrzliny nejsou zárukou příjmu zmrzlinářů.
Zrušte minimální mzdu, a už vůbec ji nezvyšujte. Pomůžete tím zaměstnanosti, sociálně nejslabším a ještě oživíte ekonomiku.
Převzato z LadislavJakl.cz