11.7.2020 | Svátek má Olga


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Mazur 30.6.2020 22:33

Paní blogerka vyráží nesprávné dveře, resp. snaží se zatlouct hřebík špachtlí. Svévolně interpretovala výrok Ivana Bartoše tak, že "ho myslí tak, že EP má roli soudu", a s touto interpretací (!) pak vede polemiku. Nikoli s tím výrokem EP ani s informací, kterou IB zamýšlel do výroku vložit (a minimálně v případě paní blogerky se mu to nepodařilo). To je vše, co k tomu vejšplechtu mám.

Můj pohled na výrok EP a střet zájmů je následující (jo, i já jsem Pirát, takže hlásím, že nejsem nestranný): Střet zájmů má různé definice právní a morální, nepochybně od každého druhu definic několik. Já mám vlastní morální/politickou definici, která znamená, že "se za člověka ve střetu zájmů považuji, kdykoli hlasuji o něčem, co přímo nebo nepřímo ovlivní mě, moji rodinu, známé, nebo místa či věci ke kterým mám vztah". Tím pádem neříkám, že když se ocitne někdo ve střetu zájmů, je proto špatný člověk. Dobrým nebo špatným v mých očí člověka ale už dělá to, jak se se svým střetem zájmů vypořádá. Pro mě je špatný člověk ten, který věci veřejného zájmu ohýbá ve svůj prospěch a zároveň v neprospěch veřejnosti/společnosti. Nikomu svoji definici nevnucuji, ale politiky budu volit/nevolit a chválit/nechválet podle ní, nikoli podle toho, jestli je ve střetu zájmů dle daleko užší definice práva ČR. A kolega Bartoš svým výrokem řekl "Názor EP se naprostou většinou shoduje s názorem mým, resp. nás Pirátů: Babiš je ve střetu zájmů."

Nechme stranou, že má řada lidí (zejména politiků s ostřejšími lokty) přístup "střet zájmů u politika neexistuje, protože si ho lidi zvolili se všemi jeho zájmy". To je pro jiné odborníky. Někteří lidé řeknou "A.B. je ve střetu zájmů, ale podle mě to řeší správně, protože jeho zájem je i můj zájem". S těmi budu hrubě nesouhlasit, ale je to jejich věc, kde vidí svůj zájem. A nakonec jsou tací, kteří střet zájmů politika jako fenomén uznávají jako možný, ale u A.B. ho nevidí. O těch uvažuji jako o lidech, kteří považují Zemi za placku a evoluci za pouhou teorii.

I. Hermanek 28.6.2020 18:51

Výborná analyza

M. Ostrihoń 28.6.2020 12:58

a mimochodem nadpis članku je blbost!!! o vině se u soudniho senatu hlasuje

P. Han 28.6.2020 16:55

Nadpis se týká tohoto: Předseda Pirátů pan Bartoš totiž prohlásil toto: „Evropský parlament odhlasoval, že Andrej Babiš je ve střetu zájmů.“ Evropský parlament není soudním senátem a jakékoliv jeho jednání není soudním procesem. A usnesení není rozsudkem.

M. Ostrihoń 28.6.2020 17:10

ano to nerosporuji,stret zajmu neni trestny čin,proto to nepatří před jakykoliv soud a eu parlament Babiše k ničemu neodsuzuje,jenom konstatuje že je ve střetu zajmu podle pravidel eu a tim padem nemusime dostat penize eu,skratka hlidají peníze danovych poplatníku eu

M. Ostrihoń 28.6.2020 17:14

usnesení není rozsudkem,jenom konstatovaním reality

P. Han 28.6.2020 23:49

Ani to ne, resp. pouze konstatováním stavu mysli usnášejících se. Lze si snadno představit, že jiný výběr (např. Burešův parlament) by se usnesl na něčem úplně jiném.

M. Ostrihoń 28.6.2020 11:50

omlouva se jsem tu novej a když chci reagovat vždy mě to hodi někam jinam než chci

L. Písařík 28.6.2020 4:20

R^

F. Žůrek 28.6.2020 2:32

Nějaký "progresivismus" není nic jiného než ZMATEK V POLITICE. "Piráti" přece nemají na politické scéně vůbec co pohledávat. Příšerný zmatek, když to označíme správně, totiž představuje BEZBŘEHÝ "LIBERALISMUS", který je hlavní příčinou všech zmatků! "Progresivismus" - to je již jen důsledek, to je takové označení všech zmatků ve společnosti.

Děkuji autorce za toto zamyšlení. Zdař Bůh!

L. Písařík 28.6.2020 4:24

Bylo by to krásný.............. Ale Piráti jsou na scéně, mají své voliče. Snad bychom udělali lépe, kdybychom hledali, co vede voliče k volbě Pirátů a pokusili se na tyto voliče působit. Třeba jen proto, že od pirátů nikdy nic dobrého nevzniklo.

M. Ostrihoń 28.6.2020 10:53

asi 17% lidi si myslí že to pirati dělají dobře

M. Ostrihoń 28.6.2020 10:56

např.Koněv smlouva s čínou vinikajíci

L. Písařík 28.6.2020 12:12

83% lidí si to nemyslí, je to menšina?

M. Ostrihoń 28.6.2020 12:26

jakych 83% že je ve střetu zajmu si nemyslí jen pirati když budu trochu demagog tak 70% lidi kteři nevolí ano si myslí že Babiš ve střetu je

J. Jurax 28.6.2020 15:40

No jo, furt tu máte rozdíl 13 procentních bodů ...

L. Písařík 28.6.2020 18:30

To si myslíte vy. Volby ukážou.

J. Fridrich 27.6.2020 16:43

V tomto odstavci je MERITUM věci : ̈

Předseda Pirátů pan Bartoš totiž prohlásil toto: „Evropský parlament odhlasoval, že Andrej Babiš je ve střetu zájmů.“ Na první pohled nenápadná věta, ale ve skutečnosti sdělení, kterým se nám pan předseda tak trochu odkopal. Pozapomněl totiž na to, že o vině (ve smyslu porušení dotačních pravidel) se nehlasuje, ale vina se prokazuje. K čemuž je zatím poměrně daleko. Související audit Evropské komise není totiž stále uzavřen. Navíc lze očekávat, že vydání jeho závěrečné zprávy jen odstartuje nekonečný proces soudních sporů. Takže na to, až bude střet zájmů pana Babiše definitivně potvrzen, si ještě nějaký ten pátek počkáme."

To vystihla paní Lhotská zcela přesně..

P. Pavel 28.6.2020 2:07

Meritum věci je, že žvaníš z cesty. EP neodhlasoval, že bureš je ve střetu zájmů. EP odhlasoval rezoluci kritizující bureše za střet zájmů. To, že je bureš ve střetu zájmu je známo dlouho, minimálně od doby zveřejnění nálezu auditu Evropské komise. Těm co si nesedí na vedení, to bylo zřejmé dávno před tím. Je mi jasné, že pochopit tento rozdíl, je pro jednoduché burešovy podržtašky těžká makačka na bednu, ale rozdíl to je.

I. Hermanek 28.6.2020 18:56

Pan je znalec a navíc velmi kultivovaný znalec..

J. Anděl 27.6.2020 14:40

Paní Lhotská, skvělé. A díky za závěrečnou poznámku, možná bych neodolal a namítal ;-).

F. Kusák 27.6.2020 14:34

Já, když slyším ty útoky na Agrofert, tak mně vadí jedna věc. Těch velkých firem u nás registrovaných, kterým i zisky zůstávají doma, je zatraceně málo. Většina má totiž zahraničního majitele a ten si veškeré zdanitelné zisky nechává. A jaká jsou daňová kouzla, aby daně byly co nejnižší, tak to by nejlépe vysvětlil nějaký dobrý daňový poradce. A dost často těm zahraničním vlastníkům poskytujeme ještě všelijaké bonusy a podpory ze státního rozpočtu. Divím se, že to opozici nevadí. Je zajímavé, že se nebavíme o tom, zda jsou Agrofertu dotace vypláceny v rozporu s evropským právem či nikoliv. Taky jsem neslyšel, jakým způsobem ten lotr manipuluje se získáváním dotací, když to podléhá několikanásobné kontrole. Dotace jsou účelové a hlavně, jejich určení je přesně specifikováno a dostává je firma, nikoliv Babiš.

J. Anděl 27.6.2020 14:42

Jak se zdá, jediné co politikům z hlediska peněz velkých firem nějak nápadně vadí, jsou Google nebo Facebook apod. tedy internetové firmy. Proto vymýšlejí způsob, jak z nich nějaké peníze dostat.

Majitelé bank, automobilek a podobně tu přeci jen nějaké daně nechávají.

F. Kusák 27.6.2020 14:49

Já ty zahraniční majitele nekritizuji, chovají se přirozeně. Právě oni se snaží minimalizovat náklady a maximalizovat tržby. A daň z příjmu optimalizovat, aby tady zůstalo co nejméně. To je normální. Divné je, že to nevadí opozici.

J. Anděl 27.6.2020 14:55

Well, progresivně levicové opozici víc záleží na tom, aby ve vedení těch firem byly ženy a na pracovištích duhové nástěnky. Pravicová opozice u nás prakticky není a kdyby byla, těžko by jim to vadilo.

Zbývají národní socialisté a ti jsou dnes převážně ve vládě, nebo vládu potichu podporují. Snad kromě Trikolóry.

Mám dojem, že Trikolóře to vadí a že na to upozorňuje.

J. Svoboda 27.6.2020 16:25

"Je zajímavé, že se nebavíme o tom, zda jsou Agrofertu dotace vypláceny v rozporu s evropským právem či nikoliv."

Co to plácáte? Babiš je trestně stíhaný za dotační podvod právě kvůli tomuhle.

Pěkný den.

V. Čermák 27.6.2020 19:46

No stíhaný, už se ale potrvdilo, že Neprávem, ale NSZ to vrátil zpátky, ale ono se to stejně zase potvrdí. Vy byste pak měl být mezi prvními, kdo se Babišovi bude omlouvat. Nebo nahodíte raději Mrtvého brouka?

V. Braun 27.6.2020 19:52

Zda právem nebo neprávem by to mohl potvrdit pouze soud.

D. Mazur 30.6.2020 23:09

Nevím, kde berete, že "to opozici nevadí".

A nevím, jak můžete v mysli oddělit zisk firmy (například díky těm dotacím) od zisku osoby obmyšlené fondu nebo od zisku správkyně fondu - tedy manželky osoby obmyšlené.

A už vůbec nevím, kde berete, že "se nebavíme o tom, zda jsou Agrofertu dotace vypláceny v rozporu s evropským právem či nikoliv". Přesně O TOM přece ta celá kauza je.

Ještě k tomu vašemu závěru: Pravidla přidělování dotací z ESIF mají sedm (!) úrovní a z nich dvě nejdetailnější přímo píše členská země (pravidla operačních programů a pravidla jednotlivých dotačních výzev). Když říkám "členská země", jsou jednotlivá ministerstva a krajské úřady, jimž je schvaluje česká vláda a následně posílá do Bruselu ke schválení Evropskou komisí. Myslíte, že evropští komisaři a priori očekávají, že členská země bude účelově vykládat "střet zájmů", "malý nebo střední podnik" nebo "ovládající osoba fondu"? Ne, žádné peníze by do ESIF uvolnit nemohli. Jde o spoleh na společenskou smlouvu, že se v rámci EU nebudeme "žulit". Česko má zavrženíhodný záznam už od dob ROP Severozápad...

To jde o pravidla OP - a už z procesu je zřejmé, že kterýkoli ministr (nebo premiér nebo hejtman nebo primátor Prahy) může ta pravidla ovlivnit. Ovlivňují. To není proti pravidlům, to je politika. V poslední době jsou to ale Babiš a Toman, kteří to dělají ve prospěch svých byznysů. A to je proti pravidlům. Další kolo "kontroly" se týká hodnocení samotných žádostí - ovšem když jsou šikovně napsaná pravidla, v nichž se spoléhá na vlastní výklad zákonů a ne výklad dle EU, to přidělení jakési firmě už nic nezadtaví, lze ho už jen politicky zviditelnit a zesměšnit.

Nakonec: Důležitým dílkem skládačky je ovládnutí MŽP a ČIŽP Babišovými lidmi už před lety, když byl "pouhým" ministrem financí. Dalším je přímé řízení hnutí ANO Babišem, kdo s ním nesouhlasí, letí. V ostatních stranách se vyhazuje za jednání v rozporu s hodnotami strany, to je velký rozdíl.

V. Církva 27.6.2020 13:35

Tak to by se mělo především říct voličům. Jedni ještě pořád neví že Piráti jsou extrémisti progresivismu blízkému AntiFě, ekoalarmistům.

Většina to možná už ví, jen zapomněli hitorické zkušenosti s francouzskou, ruskou a ostatními revolucemi. A neuvědomují si, že je to totéž. Mladí si myslí že gulagy a diktatura už od neomarxismu nehrozí. I kdyby přímo ne, stačí když otevřou dbeře Islámu, pravěkým způsobům z Afriky i BV a za chvíli v těch občanských válkách a pravěku budem.