30.11.2020 | Svátek má Ondřej


POLITIKA: O opozici

20.4.2020

Úvodník Astona nazvaný Opět hlas opozice je zaměřen na to, jak současnou situaci zvládá vláda a jak na ni reaguje opozice. Je to úvaha hodná nejen přečtení, ale zejména zamyšlení nad tím, jak česká opozice (ne)funguje.

Ve svém úvodníku si Aston právem postěžoval na „výkřiky“ opozice. Každý člověk, který se o českou politiku zajímá, musel ostatně zaregistrovat vyjádření předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové, že Babiš „nechápe uzavření hranic, protože byl v Maroku“.

Následující citát z Astonova úvodníku je nádherným příkladem trefy do černého: Je pravda, že Babiš byl komunistický prominent, že spolupracovat s StB a byl v Maroku. Je pravda, že když naši občané bojovali za otevření hranic, malá Markéta si hrála v uhláku na horníka. Nicméně není pravda, že problém našich dnů je boj českých občanů za otevření hranic. I z webových anket je patrné, že čeští občané většinově chápou, proč jsou hranice zavřené. To jenom Pekarová Adamová se tváří, že to nechápe. Předpokládám, že jde o přetvářku, přece nemůže být tak absolutně hloupá, aby nerozuměla, proč jsou hranice zavřené a že to není jen tak je zase otevřít. A že to nezáleží na vůli agenta Bureše. Že jsou zavřené na celém světě.

Stav nouze, vyhlášený českou vládou v polovině března, má ale na svém kontě mnoho dalších povedených výroků českých opozičních politiků. Mezi skvosty tohoto druhu patří výrok senátora KDU-ČSL o Babišovi jako psychopatovi, usnesení horní komory Parlamentu ČR, „důležité strážkyně demokracie“, že byl nouzový stav vyhlášen v „rozporu s Ústavou“, prohlášení Miroslava Kalouska po vyhlášení nouzového stavu (je to krok správným směrem, který přišel pozdě) a odmítnutí prodloužení nouzového stavu v poslanecké sněmovně (není to krok správným směrem). Ve společnosti Kalouska či dalšího progresivity Dominika Feriho se v tom nebohá Pekarová Adamová „plácá jak nudle v bandě“. Její prohlášení o „Babišovi v Maroku“ je ostatně produktem „našeptávání“ od zakladatele TOP 09 Kalouska. Sama by na takovou pitomost snad ani nemohla přijít, když v té době byla malou holkou.

Aston pak o současné vládě píše: Kdyby volby dopadly jinak a TOP 09 by byla vládní strana a spolu dejme tomu s ODS a lidovci řešila koronavirovou krizi, musela by dělat absolutně totéž, co dělá vláda současná. Ty činy nevycházejí z žádného politického konceptu: ANO i ČSSD jsou zoufalci, kteří žádný koncept nemají. Ale momentálně jsou v čele exekutivy a pragmaticky řeší denní úkoly na základě aktuálních dat a aktuálních možností.

Výše uvedené je další trefou do černého. Exekutivy na celém světě jednají vesměs velmi obdobně, omezují možnosti nákazy zákazem shromažďování více osob, doporučují „sociální odstup“ nebo, jako v případě Česka a nyní i Izraele, kromě „odstupu“ i povinné nošení roušek na veřejnosti. Přesto ale mělo Česko zřejmě náhodou i trochu štěstí, když do pozice náměstka ministra zdravotnictví usedl epidemiolog Roman Prymula. Česká vláda tak reagovala zřejmě nejlépe, jak mohla, a výsledkem je současný stav, kdy na rozdíl od jiných evropských zemí (nejde jen o Itálii, Španělsko či Francii, ale i o Belgii či Holandsko) máme příznivá čísla potvrzených nákaz i relativně velmi malý počet zemřelých buď přímo na nemoc COVID-19, nebo v souvislosti s touto nákazou.

Představitelé TOP 09 a částečně i ODS (Fiala, Vystrčil) vsadili na pokračování politiky „Antibabiš“ a vlastně nestačili ani postřehnout, že tato politika je v současné situaci hloupá dvojnásobně. Zejména Kalousek a v jeho závěsu i Pekarová Adamová se domnívají, že jim tato politika zajistí překročení uzavírací klauzule 5 % při následujících volbách do poslanecké sněmovny. Voličům říkají – byli jsme proti Babišovi před virem, s virem i po viru.

Uvidíme, zda jim tato „zásadová politika“ přinese nějaké prebendy ve formě voličské podpory. Na to, že se „topka“ dostane po příštích volbách do sněmovny, bych si ale rozhodně nevsadil.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.