8.5.2021 | Den vítězství


Diskuse k článku

POLITIKA: O bídě české zahraniční politiky

Prezident Zeman na návštěvě v Srbsku rozbouřil českou politiku a média svými výroky o Kosovu a záměru jednat o zrušení uznání jeho suverenity naší zemí. Miloš Zeman je znovu pod palbou.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Církva 13.9.2019 8:29

Máte pravdu. Národy Jugoslávie, především Srby jsme podrazili i bombardování podpořili. Ať se budeme vymlouvat jak chceme. Výmluvou může být i ta "humanitárnost"

M. Valenta 13.9.2019 9:57

Jo, oni Srbové byli tenkrát humanitární až na půdu. Oni totiž dostali jen to, o co si koledovali a to ještě ve velmi malé dávce. So geht das.

V. Církva 13.9.2019 20:36

Nebyli ani Srbové ani Chrovaté ani Bosenci. Miloševič byl nacionalista i komunista. Ti poslední Jugoslávci Srbové byli komunisti, mohli být teda z těch předchozích ti nejhorší, ale čím byli lepší Kosovci vážně nevím.

M. Prokop 13.9.2019 14:50

Míníte sebe?

P. Dvořák 13.9.2019 10:15

Neokupovali. Jenom jsme se se státnickou moudrostí a radostí zúčastnili toho, když naši spojenci měnili Srbsko na trosky civilizace.

Kosovo jsme také neokupovali, jenom jsme se se státnickou moudrostí a radostí zúčastnili toho, když naši spojenci měnili Kosovo na evropskou baštu islámu.

M. Varadinková 13.9.2019 10:44

Hloupý jste Vy, Prokope. Hloupý a neinformovaný. Pletete dohromady různé války v různých časech. Pokud jde o důvod "humanitárního bombardování", tak Srbsko přece neškodilo "v okolí", vždyť Kosovo bylo jeho součástí. Srbsko si pouze dělalo pořádek u sebe doma. "V okolí", tedy daleko mimo své území, začalo škodit NATO svými bombami. Byla to agrese v rozporu s mezinárodním právem a ničím neomluvitelná.

M. Prokop 13.9.2019 14:51

Nechcete si sundat klapky? Jenže to by s vámi asi seklo.

V. Církva 13.9.2019 20:48

Byl to zásah do svrchovaného státu. Možná se to dá ospravedlnit humanitárními důvody zastavit ten konflikt, možná se i zabránilo velkým pogromům. A možná taky ne. Není to jednoznačné, pravděpodobně bylo dobře, že se tam NATO angažovalo. Ale možná měli vyhnat Srby z Chorvatska, Chorvaty ze Srbska a Albánce z Kosova. A za pár desetiletí byl klid. Takto máme díky intervencí nefunkční Kosovo i nefunkční Palestinu...

M. Prokop 13.9.2019 8:15

I kdyby byla zahraniční politika vlády JEN špatná a presidentova JEN dobrá, akce bez domluvy to nevyřeší (záměrně opomíjím, že president žádnou konzistentní politiku nemá a jen na sebe blbě upozorňuje a provokuje).

V Kosovu i okolí nelze očekávat dokonalou demokracii, ale lze podporovat směřování k vůbec nějaké demokracii. Což nezajistí dětinské kecy, které z božího dopuštění president předvedl.

J. Vaníček 13.9.2019 7:58

Nejednotnost naší politiky v zahraničních vztazích je více než zřejmá. Článek vystihuje tento stav.

J. Pavelka 13.9.2019 7:56

Když jednoou bylo Kosovo uznáno, bylo by asi skutečně faux paux to odvolávat, to je asi skutečně Zemanův úlet....Jinak - málo platné- Kosovo je fakticky součástí Strbska asi jako Tchaj wan součástí Číny....

V. Církva 13.9.2019 8:19

S tou Čínou trochu pravdu máte, jenže Tchajwan je ta pokrokovější a demokratičtější republička. To považuji za důležité. Oba státečky se udrželi díky mezinárodnímu tlaku, ale další rozdíl je že u Tchajwanu to bylo před 70 lety. Například roztržený Vietnam zase sjednotili. Takže ještě je čas, po 70 letech to bude složitější.

Co se týká stažení uznání. Méně podstatné je že 15 státečků ho stáhlo. Podstatnější ale je že podobně ostudná Mnichovská smlouva zneplatněna byla ne?

D. Stirsky 13.9.2019 7:34

Kosovu nerozumím, leč navážet se do starosty Prahy 6 kvůli demokratickému rozhodnutí obce, tak to už je fakt síla. Dejte si Koněva na zahradu IVK a každý den můžete pořádat pietní akty. Semelová vám určitě něco ve stylu “vy naši miláčkové v kouzelném měsíci máji” odrecituje.

V. Církva 13.9.2019 8:25

Myslím že v článku nejde o navážení se do Hřiba ale o navážení do Zemana a politiku dvojího metru. Buď ať se nadává Hřibovy za Čínu a Zemanovi za Kosovo (dle mne horší řešení), nebo ať se uzná že oba mají pravdu (lepší řešení). Já ale vidím pochvalu Hřibovi za Čínu a nadávání Zemanovi za Kosovo. To je nejhorší a nespravedlné.

J. Pavelka 13.9.2019 9:16

On by ale asi skutečně neměl mluvil o tom, že se zaslouží o oduznání Kosova takto ad hoc, když se o tom předtím nemluvilo ani to s nikým (ministerstvo zahraničí, parlament...) nekonzultoval...to je skutečně faux paux. Mimochodem, Hřib to také v části médiípěkně schytal

V. Církva 13.9.2019 20:52

No sliby se slibují. Zeman "ukázal" podporu, ale dobře víme, že tak to u nás nefunguje. a to je dobře, to znamená že máme demokracii, když nešlapeme podle prezidenta a ten nešlape podle předsedy vlády.

A. Novák 13.9.2019 7:16

žádný český president uznání Kosova nikdy nepodepsal...

V. Církva 13.9.2019 6:54

Hezký článek. Především jsme Srby před 11 lety podrazili. V bývalé Jugoslávii, kde nás mívali celkem rádi, se dnes při vyslovení miláčka liberálů Havla (a to ho mám osobně celkem rád) dělá lidem kopřivka (pardon otvírají kudly, jde přeci o Balkán). Jinými slovy co jde v Kosovu, nejde na Krymu, že (jakkoliv Ruské intervence na Ukrajině nesnáším)? A co může Pirát Hřib vůči velké Číně (jakkoliv tady jsem výjimečně na jeho straně a nechápu které hovada takové smlouvy na africký způsob s Čínou podepisují) nesmí přeci prezident vůči mafiánům v Kosovu, že?

Jinými slovy žeňme takové vyližzadky jako Petříček do Vltavy a Schwanzenberga do důchodu na Orlíku.

D. Polanský 13.9.2019 4:24

To víte, žijeme v blahobytu a mnozí si myslí, že všemu rozumí.

P. Han 13.9.2019 1:01

No, pane Weigle, často s vámi souhlasím, ale tohle fakt už ne. Tradiční historický přítel a spojenec Srbsko? Proboha od kdy? Náš tradiční historický přítel a spojenec byla vždy Jugoslávie, už od Malé dohody. Srbsko, kde nám "zavraždili Ferdinanda"? (To byl ten tlustej, nábožnej, jak honil ty báby z lesa, jestli si ještě toho Haška trochu pamatuju.) No, nebyl to přítel a spojenec, neb Srbsko se nerovná Jugoslávii, přestože Miloševič se snažil toto tvrdit. A u vás patrně uspěl. Jugoslávie byla naším spojencem, ať si naši bolševici camrali cokoliv. Krvavý pes Tito (mimochodem Chorvat a původně rakousko-uherský občan) se za nás postavil v roce 1968. (A diktátor Ceaušescu rovněž.) Ne, že by nám to bylo co platné. Ale nezapomíná se to. Ovšem to byla pořád Jugoslávie. Ta se začala rozpadat po rozpadu sovětského impéria. Napřed se odtrhlo Slovinsko a "jugoslávská", čtěme srbská, armáda ho chtěla potrestat dle zásady, že kde žije jediný Srb, tam je Srbsko. Ale v národnostně homogenním Slovinsku se ten Srb blbě hledal, tak museli odtáhnout. Pak zkoušeli totéž na Chorvatsko, kde tu menšinu měli, a Chorvati si to nedali líbit. Ona byla srbská menšina v Chorvatsku a chorvatská zase naopak, obě strany jednaly hodně bez servítků. Ale proč by z těch dvou států měl být náš "historický přítel a spojenec" zrovna Srbsko, to fakt nechápu. Načež Srbové rozvrátili Bosnu a Hercegovinu, soudruha Mladiče ještě někdo pamatuje? Ta byla do té doby takovou ukázkou, že multikulturalismus může fungovat. No, tak už ne, aspoň tam ne. A přivedlo to do Evropy džihádisty, kteří přišli bojovat za jejich bosenské bratry ve víře.

P. Han 13.9.2019 1:08

Kosovo bylo původně autonomní provincií, kde tam žijící Albánci měli právo používat svou řeč na úřadech i ve školách. Jednorázovým rozhodnutím "jugoslávské" - čtěme srbské, neb Jugoslávii v té době tvořilo už jen Srbsko a Černá Hora, která dělala co mohla, aby také vypadla, jim toto právo bylo odebráno. Takže se celkem logicky etnická většina Albánců nasrala. Nepopírám, že se jejich paravojenské jednotky dopouštěly toho, co se v civilizovaném světě označuje jako válečné zločiny. Srbové dělali totéž. Balkán je prostě Balkán, takhle to tam funguje stovky let. Kosovo nebylo svazovou republikou, takže podle některých nemělo právo se odtrhnout. Autonomii báťuška dal, báťuška vzal. Podle téže logiky bychom bývali měli vtrhnout na Slovensko. Ano, současná kosovská vláda ve mně nevzbuzuje velké naděje, ale ono se to někam vyvíjí. Tvrdit, že každý Kosovan je válečný zločinec, drogový dealer a obchodník s lidskými orgány, mi přijde trošku moc vehementní. Já zdaleka neznám každého tamního obyvatele, a mám pocit, že ani vy ne.

M. Krátký 13.9.2019 3:25

kecáte kraviny - Sarajevo není v Srbsku a další voloviny - moc píšete a málo víte :-(!Rv

D. Stirsky 13.9.2019 7:57

RU vypovědělo kvůli atentátu válku Srbsku. Tak to asi autor myslel.

V. Církva 13.9.2019 8:56

Přesně tak. Gavrilo Princip byl Bosňák ze Sarajeva a občan Rakouska-Uherska. Že tehdejší Srbsko nebylo spojenc RU je jiná věc. Slovanské národy RU byly tehdy pravděpodobně prosrbsky naladěné všechny (nebo jim byla politika a národovectví šuma duk) Kdybychom byli takoví raplové jako Balkánci, možná by tehdy Ferdinanda zabil Čech.

D. Polanský 13.9.2019 4:30

Vaše úvahy jsou zbytečně složité. Problém je, že na počátku 20. století v Kosovu žilo 10 % muslimů, ale jejich ženy rodili a rodili, až jich v době války bylo 90 %. Tuhle taktiku používá islám dnes ve všech křesťanských zemí. Je to jako se šachovnicí. Na první políčko dáte 1 zrnko, na další 2, na další 4 atd.

M. Prokop 13.9.2019 8:21

Rodili a rodili by muži. Ženy rodily a rodily.

F. Navrátil 13.9.2019 9:39

Nemáte pravdu. V Kosovu proběhly tři velké etnické čistky spojené s vyvražďováním a vyháněním Srbů a křesťanů vůbec. Kosovští Albánci byli pokaždé spojencem agresora. První čista proběhla za první světové války, kdy muslimové podporovali ve válce stranu Trojspolku. Druhá proběhla za druhé světové války, kdy kosovsoalbánská dobrovolnická divize SS Skanderbeg se dopouštěla takových zvěrstev, že se jí štítily i jednotky wehrmachtu. A třetí proběhla po útoku NATO na Srbsko a vytvoření protektorátu Kosovo. Dodávám, že za shovívavého přihlížení států, které tam přišly bránit svobodu, demokracii a občanská práva. Prý.

D. Stirsky 13.9.2019 7:53

Hezky a objektivně napsáno.

D. Stirsky 13.9.2019 7:58

Hezké moc

M. Prokop 13.9.2019 8:17

Celkem souhlas.