23.5.2022 | Svátek má Vladimír


Diskuse k článku

POLITIKA: Nyní je jasné, že předčasné volby nebudou

Kdokoli sleduje politickou scénu u nás, musí mít pocit, že stále klesáme ke dnu. Jenže dno nepřichází, takže pomalu mizí i naděje, že bychom se někdy mohli ode dna odrazit. Základem parlamentní demokracie je fungující parlament, jemuž se má vláda zodpovídat, jenže co dělat, když se parlament zvolna rozkládá a ztrácí schopnost nalézat konsensuální rozhodnutí. Rozpadá se v několika směrech.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Malypetr 13.6.2012 23:47

bože

Pane my si nerozumíme.Jak jsem výše uvedl,1000kč je za službu vyřízení celé záležitosti.Ten servis si v dnešní době nemůže dovolit to co před pár lety.Jim jde o krk.Jak jsem také popsal samozřejmě platím potřebné taxy aby vůz prošel pokud je potřeba.S čím máte problém?Doporučuji ještě jednou pročíst mou rakci na vás.A tahat do toho Ratha je nad moji rozlišovací schopnost,asi sem debil.Bavím se vůbec s řidičem?

I. Malypetr 13.6.2012 22:54

Re: mám problém...

Pokud je otázka jiné volby směrována na mne,odpovídám-já se nedivím,já to respektuji,ale mé svaté právo je neopakovat chybu.P.S. jakou mám jinou volbu?Dík.

J. Urban 13.6.2012 20:14

Lidem jako rat by se mělo

připomenout, jak třeba soukromá firma Lego v Kladně naloží s pracovníkem, u něhož při odchodu z práce najde třeba jen jednu kostičku. Končí na hodinu. Tady se mluví o "jen 7 milionech". Asi si tu částku málokterý z ratova fanclubu (jedná se obvykle nejen o morální, ale velmi často i o intelektuální imbecily - tak jak je tomu u voličstva čssd obecně) dovede vůbec představit. 10 tisíc, 20 tisíc - to je ok, to jsou částky srovnatelné se sociálními dávkami (třeba) nebo s platem. 7 mega nejspíš nevydělají za celý život - tak jak by si to mohli představit? Proto čudla rat může mlžit, lhát, oblbovat o "jen 7 mega", drobných! - a čssd své hlasy stejně dostane.

R. Langer 13.6.2012 14:35

Re: mám problém...

Jak to, že nemáte jinou volbu? No tak pak se nedivte, že to vypadá, jak to vypadá. :-P

V. Vlach 13.6.2012 14:01

Re: O čem je vlastně článek?

Toto je Pravda.

V. Vlach 13.6.2012 13:59

Re: mám problém...

Ale jen tam hezky jděte,zaregistrujte se,ale hlavně nevolte.

Jinak si za Vaši neúčast zase rozdělí drobné.V prvním případku také vlastně nevolíte,ale dáváte těm dětem komunistů jasně najevo,že chcete něco jiného než to,co vám nabízí jako svobodné volby.A nedostanou nic.

P. Schuh 13.6.2012 13:02

Velká otázka

A co s tím tedy uděláme ? A jak ?

M. Kosejk 13.6.2012 12:57

Re: ------------

A nejen to. Asi před půl rokem byl zveřejněn mezinárodní srovnávací průzkum, kde lidem kladli otázky typu: Co byste dělali, kdybyste našli na ulici peněženku nebo drahý telefon? Využili byste známosti pro osobní obohacení? Zalhali byste pro osobní prospěch? Dali byste/vzali úplatek? atd.  A Češi z toho vyšli jako jeden z nejhorších národů. Nemůžeme mít čestné politiky, když sami nejsme čestní.

M. Kosejk 13.6.2012 12:51

Re: technická

No jasně! Prostě si kupujete takovou "službičku", po které vám prochází to, co vám předtím neprocházelo. A jistě se alibisticky nezajímáte, co ten váš člověk na té technické řeší. Vlastně neděláte nic špatného, někteří jsou daleko horší. Jenže s tohle logikou přišel i Rath: Proč právě on, když jsou i horší. A víte, co by se stalo, kdyby chytli opravdu nějakou maxi-velrybu? Velryba by řvala: Proč právě já! Podvádějí všichni. To je to české porkytectví.

J. Schwarz 13.6.2012 12:10

Re: ------------

Pokud je to s uplácením při technické kontrole fakt, pak to nesvědčí ani tak o rozšířené korupci jako o pokrytectví. Když přijde řeč na bezpečnost dopravy, kdekdo by byl pro zpřísnění postihů i technických norem protože si myslí že to líp zní a on udělá dobrý dojem. ve skutečnosti to však málokdo bere vážně a snaží se prosazované představy obejít. Tristní je především pohled  na poslance, kteří se zápalem diskutují o tom jakou rychlost povolit či o "nulové toleranci" k alkoholu aby poté " ve spěchu" překročili jimi samotnými uzákoněný rychlostní limit o několik desítek km/h či alkoholický odér vysvětlovali pomocí alpou natíraného zátylku. A propos - jestli se u technických tak masově uplácí, znamená to že dost vysoké procento vozů nesplňujebezpečnostní a  technické normy. Projevuje se to nějak  na silnici? Většina smrtelných nehod o kterých je řeč byla způsobena lidským faktorem, ne technickou závadou. Pak je ale uplácení úředníků technické kontroly racionální reakcí na pokrytecké, kontraproduktivní a zbytečné předpisy. Howgh.

J. Schwarz 13.6.2012 11:46

Tak vláda oligarchie -

asi máte pravdu. Ale jaká oligarchie a jak se dostala k moci? Samet, dámy a pánové, ten světem obdivovaný samet, "nejsme jako oni" a pak taky "Právní kontinuita" s bolševickým neřádem. Tohle jsou základní kameny současného marasmu. Stačí se podívat, z jakých kruhů se rekrutují dnešní oligarchové. Pokud nejde přímo o "staré struktury" či jejich potomky, pak jde o "nové lidi" co se s těmi "starými" dali dohromady a poskytli jim politické krytí výměnou za přístup k jejich kontaktům. Myslíte, že by  se Miroslav Macek dostal k privatizaci Knižního velkoobchodu, kdyby se nedal do party se "starou strukturou"?  Kdyby  "zůstal čistý" napakoval by se někdo jiný, ale ta "stará struktura" vždycky. Jak to, že expresident Havel, takový morální arbitr, klidně prodal za přemrštěnou cenu Lucernu STBákovi Junkovi? Taky takhle je možné tunelovat, aby ztráty posléze zatáhl daňový poplatník. A pokud jde o "právní kontinuitu", jak to ten Jičínský s Rychetským zařídili, že namluvili národu že bez ní by se všechno zhroutilo, neboť by neplatily ani sňatky? To po pádu Třetí Říše taky pozbyly platnosti sňatky či smlouvy? Žeby dosud platilo protektorátní právo? I když - skoro to tak vypadá, že je jen přepsali ze švabachu do latinky.

I. Malypetr 13.6.2012 11:22

technická

Já se na to dívám jinak.Příští měsíc jdu na technickou.Tedy lépe řečeno,odvezu vůz svému oblíbenemu servisu,optám se jestli nám to ještě projde,servisman odpoví že to zkoukne,doladí,vychytá mouchy a zařídí to.To zařízení spočívá v odvezení auta ke kontrole,vyřízení všech náležitostí a přivezení auta do servisu.Za to platím 1000kč,pokud nemusí na voze zapracovat aby prošel,tam pak příplácím kulák,destičky atd.Ale těch tisíc není úplatek,kupuji si službu.A je pro mne výhodná.Když jsem tam jezdil osobně,byl to malér.Vždycky něco nebylo akorát,takže jsem stejně musel do servisu,pak zpátky....A pochybuju že si dnes ten servis dovolí ta co šlo pár let zpátky.Ale na to sem nepotřeboval servis,to mi stálo auto před barákem a obíhal jenom papír.Nicméně chápu co máte na mysli,to byla jenom technická poznámka.

I. Malypetr 13.6.2012 10:55

mám problém...

Přiznám  že nejsem schopen číst poctivě takto dlouhé elaboráty.V záplavě dat a informací nejsem schopen soustředit se na základní myšlénku.Ale mám na to takovou berličku.Sjedu si na poslední odstavec a tam to většinou bývá stručně shrnuto.Takže autor mne v podstatě tlačí zase k volební urně.Proč proboha?Co tím ovlivním?Nic!Máme tu dvě strany které z mého pohledu nejsou schopné dostáti své základní povinnosti,pracovati obětavě ve prospěch českého lidu.To se jim neuvěřitelně dlouho nedaří,pokud se mýlím,opravte mne.Jakápak nabídka stran mne asi čeká v dalších volbách.Hlopému napověz...To samé.Když mne dvakrát natáhne automechanik,instalatér,putykář či kdokoliv jiný,mám volbu.Du jinam.Když jinou volbu nemám,prostě k tý urně nejdu,to bych byl vůl.

P. Čech 13.6.2012 10:17

Re: O čem je vlastně článek?

Pan Klaus sice měl vizi a šel zaní. Ovšem tato jeho vize byla špatná a prezidentem se stal jen zásluhou systému a politiků, které uvedl k moci. Tak už to v naší zemi chodí již 94 let a pokud nezměníme volební systém, bude to tak chodit další léta.

F. Pavlis 13.6.2012 10:03

S jistým

zadostiučiněním čtu dnes příspěvky na NP. I když je skutečnost jistě mnohovrstevná a každý z nás ji vnímá trochu jinak, těší mě ta racionálnost pohledu. Snad se časem dostaneme k nějakému kompromisnímu konci. Diskuze na PL na Seznamu a jinde je plná pánských přirození nešlechetných dam a anonymů, kteří si hojí frustrace. Ale i to je tak trochu odlesk " kvality" diskuzních příspěvků v paralamentních řadách. Jen se obávám, že ani řádné ani předsčasné volby to nevyřeší. Ta krusta, pod kterou se nacházíme, je silná a pevná. A mnozí jsme i její součástí.  Jinak si nemohu vysvětlit volby za 30 Kč a  jednobarevná hejtmanství. Vždyť ta zkušenost je přece stará JEN  23 let !!!!!! Nebo je to všechno ještě jinak ???

T. Kočí 13.6.2012 9:48

Re: O čem je vlastně článek?

Většinou máte pravdu.|O Luxovi a Paroubkovi.Většinu kritizovaných manýrů přitáhl Zeman.Štiplavý bonmotista bez vize.Dnes horký kandidát na prézu.

Obecně se obávám,že tato země není dobře vedena.Nemá vize ani koncepce v ničem.Energetika,průmysl,vzdělávání,zemědělství.Nejsou na to lidi.Před 22 lety to nešlo,nyní také ne.

J. Kočí 13.6.2012 9:35

O čem je vlastně článek?

Z článku jsem si vybral pouze, že autor chce předčasné volby. Proč je politika špatná,  si v článku odpovídá sám. Poslanci jsou naladěni negativně a snaží se ostatní strany nějak nachytat a potopit. Výsledek vidíme přímo v článku, všichni jsou špatní. Proč jsou všichni špatní? Protože všichni investují do špiclování, dehonestace a zveřejňování nejrůznějších pomluv,  a protože si myslí, že když poškodí protivníka, vrátí se jim to ve volbách. Důsledkem je, že nikdo nechce volit.

Problém vidím v tom, že tady není skutečný politik, který by věci řešil s nadhledem a se zájmem o budoucnost. Zatím měli úspěch bořiči, např. nebožtík Lux (dodnes se opěvují jeho manýry, já jsem ho považoval za křiváka), nebo Paroubek s Klausem, jak sundali Topolánka. Pro mě dehonestace Česka v Evropě, pro jiné  úspěch demokracie.

To, co nám chybí je politik s vizí. Možná že tady jsou, ale těch se všichni ostatní bojí jak čert kříže. Rázem by totiž bylo vidět, jací jsou ubožáci a tak se všichni musí spojit, aby toho nadějného zadupali. Příklady - např. Sarajevský atentát nebo nezvolení Zemana.

Možná se vám zdá, že si protiřečím u Klause, ale není to pravda. V 90. letech měl Klaus nějakou vizi a za tou šel. Když ho tak surově sundali, pak už jen škodil.

P. Čech 13.6.2012 9:01

Re: Poslanci všech

Kořenem tohoto problému není to, že jsme volili špatně, ani to, že zase budeme volit špatně. Proto, že nemáme koho. Ono totiž by bylo koho volit, ovšem nikoliv v systému, který je dán čl. 5 ústavy, v souvislosti s čl.18.  Problém je v tom, že volíme nikoliv přímo zástupce (poslance), ale politické strany. A jen zde je pravdou to, co píšete. Není koho volit, protože všechny politické strany jsou stejné a pokud náhodou některá z nich se od průměru odlišuje, rychle do toho průměru sklouzává. Je to vinou systému a ústavy, které k obrazu svému navrhli a schválili svou většinou v parlamentu "bývalí" a současní komunisté. O tom to je.

P. Čech 13.6.2012 8:54

Komentátoři hovoří o úpadku demokracie.

Jak kteří. Nelze totiž hovořit o úpadku něčeho, co evidentně neexistuje. Alespoň v ČR. Lid není zdrojem veškeré státní moci a nevykonává ji prostřednictvím moci zákonodárné, výkonné a soudní, jak praví čl.2, odst.1 ústavy. Ony ty moci zákonodárná, výkonná a soudní sice existují, ovšem prostřednictvím nich nevykonává svou moc lid, ale politické strany. Politické strany, jejichž moc vychází z čl.5 ústavy. Moc, která je zmíněným demokratickým mocím nadřazena a která je de facto řídí. To ovšem není demokracie - demos krates - vláda občanů (nikoliv lidu, jak je nesprávně překádáno), lépe řečeno vláda a moc jejich většinové vůle, ale prachsprostá diktatura politických stran, která přímo ovládá všechny "demokratické" moci. Zejména v České republice není vůbec možno o nějaké demokracii hovořit. Vládne zde totiž socialismus, stříknutý anarchií.

P. Kolář 13.6.2012 8:13

Poslanci všech

parlamentních stran mají místo zastupování lidu daleko důležitější úkol,nenávidět jiné poslance.Pro samou nenávist nás ponechávají v zajetí špatných zákonů,kšeftují s hernami a fandí lichvářům.Jinak by jim přece nemohl být tak lhostejný osud většiny národa.Že jsme volili špatně,to přece všichni víme.A že budeme i nadále volit špatně je taky jasné.Nemáme totiž koho.Problém začíná s dodržováním zákonů.A ty jsou u nás jenom na papíře.Ti,co mají dohlížet na jejich dodržování mezi sebou bojují o posty.Výsledkem je nedůvěra a pocit,že když můžou oni,můžu já taky.A to žádné předčasné volby nevyřeší.My jsme totiž pochopili demokracii po svém,Po česku.

P. Urban 13.6.2012 7:08

A kdyby předčasné volby byly, tak by to znamenalo co ?

Že popisovaná oligarchie je ve sklutečnosti slabší ?

T. Marek 13.6.2012 6:27

Koho volit?

S článkem mohu jen a jen souhlasit. Snad až na ten konec - tedy že změna může přijít s volbami. To se zdá logické, jenže KOHO VOLIT? Vždyť i autor vyjmenoval prakticky všechny.  V této souvislosti jsem si připomněl vystoupení senátora Kubery, který v rámci debaty o přímé volbě prezidenta navrhl, aby byl zrušen senát a do sněmovny se volilo tzv. většinovou volbou - tzn. ne stranické seznamy, ale konkrétní osoby (to je nyní u senátních voleb). Změna volebního systému není všelék, ale rozhodně by posílila osobní odpovědnost každého poslance voličům (proto o to partaje nestojí). Kdyby bylo i možno selhávajícího poslance referendem z jeho volebního obvodu (např. při min. 51% účasti) odvolat, myslím, že by to politické kultuře dost pomohlo. V každém případě i tak by šlo o běh na dlouhou trať. Oni se kmotři jen tak nevzdají (mj. zaměstnávají i velmi kvalitní právníky).

M. Kosejk 13.6.2012 1:52

------------

http://www.reflex.cz/clanek/nazory/46585/iluze-o-konci-korupce-aneb-proc-je-david-rath-spravny-cech.html

Citace:

Je to ironie: lidé se dlouho zoufale třásli na to, až dostanou první velkou rybu za korupci. A když pak přišel boss Vít Bárta a po něm nyní i menší boss ČSSD David Rath, nechtějí tomu najednou věřit. Mnozí říkají to co Rath v Parlamentu: že jde jen o malé čudly, sumci dál plavou. Jiní je dokonce považují za oběti. Bylo to dlouho krásné klišé moudrých: až prý lidé uvidí, že aspoň někdo pyká za korupci, nebudou ohledně politiky tak cyničtí. Teď máme jednoho řvouna s podmínkou, zatímco druhého děsí vlastní vazba — a lidé jsou ještě cyničtější. Podle některých reakcí z diskusí pod články o Bártovi či Rathovi se prostě jen ti zkorumpovaní nyní zbavují těch, co proti nim chtěli tolik bojovat.

Navíc je tu ještě jiný ošklivý fakt: podobně jako politici jsme zkorumpovaní i my, obyčejní lidé. Jen pochopitelně v menším, ostatně co nám zbývá: podle posledního průzkumu agentury STEM/MARK zveřejněného Transparency International uplácíme nejvíc u tak banální záležitosti, jakou je technická kontrola auta. Možná je v tom něco psychologického. Rádi řveme, jak korupci nesnášíme, spousta z nás ale ve skutečnosti uplácí a bere taky. A když pak vidíme, co s chudákem Rathem udělaly dva méně hygienické týdny pod zámkem v Litoměřicích, děsíme se, abychom neskončili stejně. Logicky ho radši máme za oběť.