29.6.2022 | Svátek má Petr, Pavel


POLITIKA: Nově bez Zimoly?

13.4.2017

Po hejtmanově rezignaci bojuje ČSSD o vládu nad krajem

Prohra v důležité bitvě ještě nemusí znamenat porážku v celé válce. Této naděje se drží stále ještě jihočeský hejtman Jiří Zimola.

Názorným důkazem toho může být jeho vynuceně dobrovolná rezignace, kterou formálně podá na nejbližším zasedání krajského zastupitelstva. Mohl si počkat na své odvolání, místo toho raději sám skončil.

Svoji pověst tím sice výrazně nevylepší, přesto udržel při životě teoretickou naději, že by se sociální demokraté dál mohli podílet na vládě nad jihočeským regionem. Ve vedení kraje načali už třetí funkční období. Za tu dobu si sociální demokraté vytvořili řadu nejrůznějších vazeb, kterých mohli využívat při posilování politické pozice v regionu.

Vzdát se bez boje této výhody pár měsíců před sněmovními volbami by nebylo prozíravé. Proto se v zákulisí snaží vyjednat novou koalici bez Jiřího Zimoly. Mohli by ji složit s pomocí lidovců, Jihočechů 2012 a uskupení Pro Jižní Čechy. Matematicky by tím dosáhli v zastupitelstvu těsné většiny.

Tu by dalo dohromady i hnutí ANO, kdyby se spojilo s občanskými demokraty, lidovci a uskupením Pro Jižní Čechy. Sociální demokraté si už v předchozích volebních obdobích různé formy spolupráce v tomto regionu vyzkoušeli.

Vládli v součinnosti s občanskými demokraty, nebo později s komunisty. Dokazují tím určitou pružnost, která jim nebrání se účelově spojit se subjekty z různých částí politického spektra.

Šanci na pokračování vládnutí v jižních Čechách bez Jiřího Zimoly jim snižuje ideová nevyhraněnost hnutí ANO. To rovněž nemá problém vytvořit rozmanité koalice. Názorně se to ukázalo hned po krajských volbách. Tehdy ANO při vyjednávání spolupráce dávalo přednost ODS, zatímco ČSSD preferovala KDU-ČSL. Kdyby se v tomto sporu neangažoval Andrej Babiš, nebyla kompromisní dohoda ANO s ČSSD příliš reálná.

Nyní Jiří Zimola s pomocí od šéfa hnutí ANO nemůže počítat. Rovněž není pravděpodobné, že by se do dění na jihu Čech výrazně zapojily špičky sociální demokracie. V řešení problémů vyvolaných jedním z „lánských pučistů“ se nemají potřebu výrazně angažovat, byť na veřejnosti to nemohou dávat najevo.

Prohra v důležité bitvě tak přiblížila jihočeské sociální demokraty k porážce v celé válce o moc nad krajem. Na osudu Jiřího Zimoly se názorně ukazuje vrtkavost politické kariéry.

Ještě na podzim po vítězství v krajských volbách byl považován za vážného kandidáta na předsedu strany, který nahradí Bohuslava Sobotku. Po pár měsících se z něj pomalu stává de facto politická mrtvola.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus