2.12.2023 | Svátek má Blanka


Diskuse k článku

POLITIKA: Nevěřte, že důchody porostou

Znáte ten večerníček o Dorotce? Papoušek jí vysvětloval, jak nebezpečné jsou sirky. Ale Dorotka si myslela, že je chytřejší než papoušek, a tak dlouho si se sirkami hrála, až začal dům hořet.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vintr 5.11.2018 22:47

Re: Jste ekonomka, paní Šichtařová?

Ti bohatí utratí peníze za luxus ale v podstatě za to nedostanou o nic víc než ostatní. Jenom dají víc vydělat někomu jinému a ten zas dá vydělat dalším. Žádný člověk není schopen spotřebovat víc, než pojme jeho žaludek a zasednout víc místa, než zabere jeho pozadí. Závidět bohatým lidem jejich bohatství je pitomost. Podstatné je, jestli nevydělávají tak, že škodí ostatním, nebo podobným způsobem své peníze neutrácejí.

L. Novák 5.11.2018 22:32

Re: hm, takže Vaše slohové cvičení skončilo ...

Od socialistického agitátora parazitního způsobu života, jakým je Miroslav Šejna dlouhá léta na NP, nečekejte žádné rozumné myšlenky... :-P

L. Novák 5.11.2018 22:29

A co byste chtěla od vlády blbů?

Po nich potopa...

M. Prokop 5.11.2018 21:48

Re: Jste ekonomka, paní Šichtařová?

Z "rozumného přerozdělování vyrobených produktů" vždycky vznikla nějaká socanská zlodějna.

Takže co by o tom měla paní Šichtařová vykládat?

Produktivita sice vzrostla, ale požadavky pracujících i důchodců také.

M. Prokop 5.11.2018 21:46

Re: nízké dožití

Fondy na důchod existují jen jako doplňkové a je to celkem efektivní metoda spoření.

Nemovitosti ovšem také.

L. Bulvová 5.11.2018 21:40

nízké dožití

nedávno jsem četla jednu velmi zajímanou myšlenku a po krátké úvaze jsem se s ní ztotožnila. Když se koukneme okolo sebe odchází nám ze života spousty občanů, kteří se nedožijí 65, což je vlastně poslední stanovená věková hranice důchodu. Pokud bude tento trend pokračovat nebude díra ve výpadku systému žádná. A řešit to 20 let dopředu ??? Svému synovi jsem poradila a ́t si žádné důchodové neplatí , že bude stačit, když pak prodají jednu z nemovitostí co vlastníme ... Ano naspořili jsme za život tolik a poctivě, ve vhodné dbě investovali, že je bude mít co prodávat. Chová se tak spousty občanů, protože, kde je jistota , že fondy na důchod nebudou vytunelovány, nebo nebudou inflací totálně zničeny....

A jinak dodám, ano starost o to , jak funguje rodina s malými dětmi , jaká je podpora matek, jak se jim vychází vstříc je na bodě nula. Paní Šichtářová má pravdu .

V. Kún 5.11.2018 21:27

Jste ekonomka, paní Šichtařová?

A co produktivita práce, paní Šichtařová? Ta vzrostla o stále roste o desítky i stovky procent, a to i v těch našich montovnách. Nemluvě třeba o zemědělství, kde na konci minulého století tři rolníci vyrobili tolik potravin jako sto jejich předchůdců o sto let dříve. Podobně je tomu i ve službách, s IT technologiemi, digitalizací, vědě, atd. Jde jen o to, aby takto vyrobený nadprodukt se efektivně vrátil do společnosti a neskončil celý - jak se říká - v kapsách majitelů výrobních prostředků, kteří jej pak utratí za luxus, jachty a fotbalové kluby (viz Chelsea).

Klíč k vyšším důchodům je v růstu produktivity práce a v rozumném přerozdělování vyrobených produktů. O tom ale paní Šichtařová mlčí.

J. Kratochvíl 5.11.2018 21:23

Re: Průběžný důchodový systém zde funguje již desítky let

No tak hlavně, že vy tak všechno chápete Brouku Pytlíku a váš guru Klaus. Je to vidět na sáhl, vás naštěstí neznám. Podle názorů jste diletanskej magor.

V. Lunák 5.11.2018 19:44

Re: K té migraci:

Eurostat. Evidentně nevíte, co je zaměstnanost a míra nezaměstnanosti: zaměstnanost je počet zaměstnaných vztažený k populaci v pracovním věku (zde 15 - 64). Míra nezaměstnanosti je počet nezaměstnaných vztažených k pracovní síle (součet zaměstnaných a nezaměstnaných). Vaše dopočty do 100 tedy nedávají žádný smysl. Vzhledem k tomu, že uvádím data za rok 2017, evidentně zohledněni jsou.

V. Lunák 5.11.2018 19:41

Re: K té migraci:

Ale jistě, že zahrnuje.

V. Lunák 5.11.2018 19:41

Re: K té migraci:

Ekonomické statistiky vám zachycují vždy část reality, jedná se o jasně definované ukazatele, které nikdy nejsou schopny postihnout celou realitu. To, co uvádíte, pro výsledky není relevantní. Nevím, z čeho by se dalo přijatelně usuzovat, že se uvedené týká více imigrantů než původního obyvatelstva: v neziskovém sektoru pracují jak imigranti, tak původní obyvatelstvo. Pokud budete pracovat 5 hodin týdně, jste podle této statistiky považován za zaměstnaného, a opět se to týká obou skupin.

V. Lunák 5.11.2018 19:38

Re: K té migraci:

Proto ale píši, že za představou o solidních budoucích důchodech vždy musí být předpoklad o solidním růstu produktivity. Zda jsou budoucí důchody "financovány" přes veřejné finance, či finanční trhy, je právě nepodstatné: to, čím jsou financovány, je pouze a jedině produktivita ekonomiky. Takže o tom, že růst mezd musí vycházet z růstu produktivity nevedeme spor.

J. Machotka 5.11.2018 19:16

Pár návrhů

Kromě zvýšení porodnosti by propad mohla trochu zbrzdit i migrace - ovšem, pouze z "kulturně příbuzných zemí". Mám osobní zkušenost, kdy jsem rok v Německu platil daně, aniž bych já, či moji příbuzní, dosáhl na jakékoliv úlevy ze sociálního systému. To by ovšem vyžadovalo, aby státní moc měla zájem na tom, aby takový systém fungoval - zkušenosti z kauzy Visapoint ukazují, že takový systém vznikne spíše tehdy, když se něm někdo správný může přiživit.

Z dlouhodobého hlediska bude třeba reformovat důchodový systém, aby byl vyrovnaný, i když může být časově omezené období, kdy se bude systém sanovat z jiných zdrojů - problém dne je, že i v období konjunktury vláda takovéto záložní zdroje nevytváří.

Kumulativní systémy trpí velkým rizikem, že na ně dříve nebo později někdo může sáhnout (viz Orbánovo Maďarsko).

Jiným návrhem může být zavedení daňových domácností (jako např. ve Francii), kdy rodina s dětmi bude platit daně až z čistých očekávaných příjmů. Dalším návrhem pak může být přímý odvod z účtu dětí na účet rodičů. Tyto návrhy by mohly doplnit existující systém a podpořit rodiny s dětmi. Jinak, i ANO má ve svém volebním programu zvýhodnění matek na mateřské z hlediska výpočtu důchodu, tak uvidíme.

Více v článku https://machotka.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=679515

V. Kain 5.11.2018 18:25

Re:

Paní Šichtařová uvedla tři důvody jak zabránit maléru s důchody.Ale je tady ještě možnost jak tomu maléru zabránit.Co třeba snížit byrokratickou zátěž o 40%.Bojí se vláda revolty byrokratů? Nemusí se bát,neboť těch kteří tu obrovskou armádu živí je podstatně víc a tam by vláda našla 100%tní podporu.Každý rok se tato armáda množí o tisíce.

Z. Frys 5.11.2018 17:52

Re: Státní průběžný důchodový systém

zkuste taky: http://dfens-cz.com/lepsi-stat/

Z. Frys 5.11.2018 17:46

Re: Státní průběžný důchodový systém

Řešení je, jako vždy, volnotržní. Tedy nejen co se týče důchodů či sociálních dávek, ale i jiných systémů, do kterých stát mohutně intervenuje - jako školství či zdravotnictví. Člověk, "který na to nemá", ať vlastní vinou či nikoliv, má pravděpodobně rodinu, která se o něj může postarat. A připouštím, že se může stát, že někdo tu rodinu nemá a nemá nikoho, kdo by se o něj postaral. V takovém případě je tu něco, co funguje stovky let - charita.

J. Kulheim 5.11.2018 17:40

Re: Váš termín "příjmy společnosti" je velice ošidný z několika

U nás lidé nepracují méně než Německu nebo Francii. Ale dělají práce s malou přidanou hodnotou. Produktivita práce je na 50% Německa. Oni k nám žádnou sofistikovanou výrobu s vysokou přianou hodnotou nepustí. Budou si dobře hlídat, aby měli za hranicemi levnou pracovní sílu.

J. Kulheim 5.11.2018 17:35

Re: hm, takže Vaše slohové cvičení skončilo ...

To není slohové cvičení, ale fakta s kterých je nutné vycházet. Dát to dohromady nějakou dobu trvá. Mít pěkné sny a prázdný žaludek není dobrá varianta. Toho co bude za 50 nebo 100 let vymyslím neurekom. Věhlasní ekonomové, nositelé Nobelových cen, nedokázeli předpovědět finanční krizi a říkají co bude za 50 let. Až veškeré příjmy SR nepokryjí ani mandatorní výdaje, tak žádný nemůže čekat na to, že se to možná zlepší za 50 let. Potom lidem poraďte co mají dělat.

Jsou to navzájem provázané. Řešit pouze důchodový systém a neřešit návaznost na zudravotní a sociální zabezpečení nelze. Ti, že před 70-ti lety živilo 50 lidí jednoho důchodce a dnes je to 1,72. K čemu takový penzijní systém? Necelí dva lidé a bude to ještě méně živí jednoho důchodce. Nebylo by lepší důchody zrušit a nechat peníze v rodině? Má takový systém cenu? Kolik peněz se ztratí než přijdou peníze od plátce k příjemci?To by všechno zůstalo v rodině. Navíc be se uvolnila hromada lidí do výroby.

To vás, komunisty, nezajímá jaké důchody budou mít vaši potomci, ale přemýšlíte o tom co bude za 50 let. Italové si už musí půjčovat na vyplácení důchodů. Dluh nezplatitelný. Žijí si nadpoměry a to jim vyhovuje. Co bude dál je nezajímá. Možná čekají, že to zaplatí Slováci nebo Češi.

Možná budete mít pravdu. Roboti budou pracovat a lidé budou ležet a chytat lelky. Odměna bude podle toho kolik lelků nachytají. Ale lidé potřebují potravu každý den. Potraviny si koupí v obchodě a k tomu potřebují peníze. Když nebudou mít peníze, seberou sousedovi kladivo a rohlíky si veznou sami. Nemůžou čekat až budou dělat za ně roboti.

V. Petr 5.11.2018 17:21

Počet parazitů, pobírajících dávky hmotné nouze,

počet státních úředníků s příslušným omezením byrokracie, počet zaměstnanců politických neziskovek, vyhazování peněz na podporu OZE jakož i možnoti blokování (a tím zdražování!) investic!

Já vím, snáze se to napíše, než udělá!

V. Petr 5.11.2018 17:16

Váš termín "příjmy společnosti" je velice ošidný z několika

důvodů. Vůbec jsem třeba nepozoroval, že by dnes lidé pracovali méně, než před 50 lety. Pouze narostl (i když zatím ne dramaticky) počet parazitů z vyloučených lokalit a politických neziskovek, jakož i vyhazování peněz na ideologicky motivované nesmysly (podpora OZE, např.).

Pokud si myslíte, že společnost bude živit 10% pracujících a zbytek si bude válet šunky pak se naskýtá otázka proč by to ti lidé dělali! Nezapomeňte, že získání špičkové kvalifikace a její udržování je časově náročné!

M. Těhanová 5.11.2018 17:05

Re: Státní průběžný důchodový systém

Poněkud si vymýšlíte, ale budiž. Někdo má potřebu ukazovat, jak na to má. Nejste vy Paroubek?

Skromný dotaz : Co byste dělal s lidma, kteří na to ne vlastní vinou nemají?

M. Těhanová 5.11.2018 16:51

Re: Trochu děsivé.

No jo, ale v hlavě to měl v pořádku, na

rozdíl od...

K. Pavlik 5.11.2018 16:45

Re: Autorka nechape

Toto je velice technicky problem ktery se da zmenit jedinym zakonem.

M. Šejna 5.11.2018 16:44

sice o tom píšete, pane Arone ...

... ale pokud chtete snížit výdaje státního rozpočtu, musíte také napsat, kde ty výdaje chcete snížit. Omezíte počet učitelů, lékařů, policistů, hasičů a vojáků? Nebo jim snížíte mzdy? Snížite investice? Nebo co konkrétně chcete snížit?

J. Holíček 5.11.2018 16:43

Re: hm, takže Vaše slohové cvičení skončilo ...

Než o slohové cvičení jde spíše o copy<>paste. Ono totiž není vůbec nic divného na tom, že penze jsou zásadní výdajovou položkou státního rozpočtu. Má to logiku, zvlášť když jsou jeho součástí, což nebývá ve všech zemích. Součástí jsou ovšem také jeho příjmy a loni byly vyšší než výdaje. Kdyby totiž nebylo těch příjmů, tak by to byl děs. A lze očekávat, že obojí dál poroste. :-))

M. Těhanová 5.11.2018 16:38

Re: Recept je vskutku jednoduchý

Melete nesmysly. Ono by stačilo neprodlužovat zbytečně život už života neschopným jedincům. Já osobně bych si to tedy nepřála, aby mě uměle udržovali při životě. Stejně to už není život, ale živoření na úrovni zvířátka.

M. Šejna 5.11.2018 16:37

tak znovu, pane Vaňuro

důchodový systém je sice součástí státního rozpočtu, ale jen fyzicky. Ve skutečnosti stát velice bedlivě sleduje bilanci důchodového účtu.

Moje peníze jsou součástí balíku všech peněz, uložených v bance, ale jen fyzicky. Přesto banka velmi pečlivě sleduje, kolik mám u ní uloženo a kolik jsem si vybral.

P. Aron 5.11.2018 16:37

Re: pane Arone,

No vždyť zhruba právěo tom píšu

M. Šejna 5.11.2018 16:34

pane Kulheime

neohánějte se změnou systému. Systém potřebuje další peníze a změna systému nám nové peníze nenatiskne.

M. Šejna 5.11.2018 16:31

hm, takže Vaše slohové cvičení skončilo ...

hm, takže Vaše slohové cvičení skončilo, ale k mému komentáři jste nenapsal nic.