7.12.2023 | Svátek má Ambrož, Benjamin


Diskuse k článku

POLITIKA: Nevěřte, že důchody porostou

Znáte ten večerníček o Dorotce? Papoušek jí vysvětloval, jak nebezpečné jsou sirky. Ale Dorotka si myslela, že je chytřejší než papoušek, a tak dlouho si se sirkami hrála, až začal dům hořet.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Petr 5.11.2018 10:20

Peníze nejsou primárně prostředkem přerozdělování,

ale prostředkem SMĚNY!

M. Valenta 5.11.2018 8:53

Dnes stoprocentní souhlas

Ignorování populační křivky a hospodářských cyklů je trestuhodné a skončí velkým průšvihem.

P. Boublíková 5.11.2018 8:45

Stáří je předvídatelné

a jak bude vypadat demografický vývoj je známo, a to již dost dlouho. Už Klaus začátkem 90. let upozorňoval, že starobní penze budou vzhledem ke mzdě klesat a že se má podle toho každý zařídit (jestli si pořídí hodně dětí nebo naopak málo, a bude investovat jinak, je každého věc).

Takže nevím, čemu se kdo diví, a proč by se měl stát starat specielně o seniory.

P. Boublíková 5.11.2018 8:51

Re: Stáří je předvídatelné

Ještě bych dodala, že zdaleka není neobvyklá přítomnost dvou generací důchodců v rodině. U nás je to také tak - manžel je starobní důchodce (sice ještě pracující) a jeho matka je dosud naživu (a na svůj věk poměrně zdravá a čilá).

Toto přece není normální, resp. dlouhodobě udržitelné.

J. Kavalír 5.11.2018 8:59

Re: Stáří je předvídatelné

Doporučuji nechat babičku odporazit na státní útraty. Třeba i vy za pár let dopadnete stejně, tedy pokud máte děti, které budou mít stejný "problém" jako vy.

Jinak, babičce přeji, aby si důchodu ještě pár let užívala. Namakala se v životě určitě dost.

P. Boublíková 5.11.2018 9:01

Re: Stáří je předvídatelné

Ale my žádný problém nemáme. Problém má stát, který vyplácí důchod dvěma generacím důchodců.

J. Kavalír 5.11.2018 9:09

Re: Stáří je předvídatelné

Z hlediska státu se to vyrovná. Spousta lidí se ani důchodu nedožije.

A. Bocek 5.11.2018 9:16

Re: Stáří je předvídatelné

Stát není nic jiného než suma našich daní a svou vlastní nezodpovědností ( nebo spíše jen sobeckostí a vyčůraností) do jeho čela volíme politiky, kteří řešení nepřinesou. Kdy naposledy přišel Babiš s něčím konstruktivním a perspektivním ?

P. Grigar 5.11.2018 9:24

Re: Stáří je předvídatelné

.. model sociálního systému spočívá na třetinovém rozdělení populace, první část se připravuje na pracovní aktivitu, druhá pracovní aktivitu ukončila a třetí uspokojuje jejich životní potřeby. Stabilita systému je částečně narušena zvyšováním věku dožití, ale také(a více..) rozšiřováním spektra sociálních transferů, tedy dávek dříve neexistujících. Souběžně s těmito faktory ještě dochází k odlivu prostředků z příjmů do státního rozpočtu směrem k soukromým podnikatelským aktivitám, např. podporou obnovitelných zdrojů energie.

Problém má "stát", který sype velké prachy na velké hromady a kašle na ty, kteří leta pracovali a přispívali do systému.

V. Petr 5.11.2018 10:30

Souhlas!

Víc než důchodci vadí nemakačenkové na sociálních dávkách a politické neziskovky!

M. Prokop 5.11.2018 9:44

Re: Stáří je předvídatelné

Paní Šichtařová se diví politikům, kteří předstírají, že problém neexistuje. Píše to dost jasně.

Stát se nemá starat specielně o seniory, ale o rozumné hospodaření.

M. Pivoda 5.11.2018 10:08

Nazor ekonoma Prokopa:

O seniory se postara Neviditelna ruka trhu.

M. Prokop 5.11.2018 10:25

Re: Nazor ekonoma Prokopa:

Nějak vám ta vaše umělá inteligence automatické pračky hapruje.

M. Pivoda 5.11.2018 8:30

Již za 15 let můžeme dosáhnout technologického socialismu

"... Je před námi asi patnáct dobrých let, kdy bude důchodový systém vyrovnaný, případně dokonce i v mírném přebytku. Problém začne v momentě, kdy půjdou do důchodu ročníky sedmdesátých let. ...“ -- Ne, ne. Problém nezačne až za 15 let. Problém v Česku nastal s nástupem školy ekonomů Václava Klause, kam je třeba započítat i ekonomku Šichtařovou.

Umělá inteligence (vtělená do robotů) nahrazuje práci lidských svalů, ale také práci lidského mozku. Kolik z vás v zaměstnání pracovalo na 100% tvůrčím způsobem? Ptám se proto, že

M. Pivoda 5.11.2018 8:40

Ukliknul jsem se, takže pokračuji

Ptám se proto, že jenom tvořivost umělé inteligence do 15 let ještě asi nebude vyřešena, takže lidé z pracovního výdělečného procesu ještě do 15 let nevypadnou.

Roboti nastupují a nahradí práci lidí. Bill Gates navrhoval, že je proto třeba danit práci robotů, kteří nahradí lidskou práci. Jiní namítají, že daněním robotů se naopak jejich nástup zpomalí.

Takže je třeba nadávat a nahrazovat nejen politiky, ale také ekonomy. Šichtařová s Pikorou cosi navrhovali v roce 2011, ale já jsem navrhoval využití umělé inteligence pro byznys aplikace v září roku 1988. Vidím to tedy z jiné perspektivy než náhle (ale stále nedostatečně) prozřelí čeští ekonomové.

Dosažení tzv. technologického socialismu, je do 15 let reálné, ale jen pokud se co nejdříve podaří eliminovat politiky, kteří uvažují v horizontu cca 4 let. A také, pokud se včas podaří eliminovat ekonomy, kteří uvažují v pojmech ekonomických modelů z minulého a předminulého století.

M. Prokop 5.11.2018 9:46

Re: Ukliknul jsem se, takže pokračuji

Ani se nedivím, že umělá inteligence je vaše jediná naděje. :-P

M. Pivoda 5.11.2018 10:06

Medvědi nevědí, že ...

Včetně českých ekonomů.

V. Petr 5.11.2018 10:35

Naprosto ŽVANÍTE!

Produktivita práce je už DNES neporovnatelně vyšší, než před 250 lety. A žádný technologický socialismus nenastal. Pořád je to totiž přerozdělování od pracujících k nepracujícím bez ohledu na produktivitu práce!

Nezaměstnanost není technologická záležitost!

P. Grigar 5.11.2018 10:43

Re: Naprosto ŽVANÍTE!

.. zkuste si najít ČT 24, Hyde Park Civilizace, prof.Pěchoušek, některé informace a prognózy vás možná překvapí.

P. Grigar 5.11.2018 10:46

Re: Naprosto ŽVANÍTE!

... oprava - prof.Pěchouček !!

M. Pivoda 5.11.2018 10:48

Upřesnění pro Petra Vaňuru

Nezaměstnanost není jen technologická záležitost. - S takovým výrokem bychom snad mohli souhlasit oba.

Ve svých dřívějších diskutn ́ích vstupech jsem upřesnil, že technologický socialismus je jen jedna z možných alternativ budoucnosti. Druhá, krajní možná alternativa spočívá ve vyhubení trvale nezaměstnaných a trvale nezaměstnatelných (aby byl zachován stávající kapitalismus). Doufám, že dojde k té první alternativě, ale jistá alternativa to není.

Pokud v současných závodech o umělou inteligenci zvítězí Čína nad USA (nikoliv Evropou, protože ta je dnes už technologicky v řiti), pak možná budoucí socialismus k nám přijde z číny, protože tam u moci je stále Komunistická strana (a i proto tam na návštěvu směřují čeští překabátění komunisté Miloš Zeman a Vladimír Dlouhý).

R. Langer 5.11.2018 12:49

Re: Upřesnění pro Petra Vaňuru

Žádné závody o UI neexistují a ani žádná UI prozatím neexistuje a s velkou pravděpodobností ani nikdy existovat nebude.

M. Pivoda 5.11.2018 13:18

Petr Vaňura prožívá bezstarostné stáří

Zkuste se podívat na toto nedávné video, kde řečník má velmi podobné (nikoliv identické!) názory jako já. Svůj rozhovor v jazyce českém v ČT, ale český řečník proložil asi dvaceti anglickými slovy (člověk přitom musí rozumět jak technologii, tak byznysu, aby byl schopen všechno sdělené vstřebat).

K pořadu "Hyde Park Civilizace" bylo v iVysílání České televize zařazeno nové video

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/218411058091103-hyde-park-civilizace/

I. Pujman 5.11.2018 7:47

nic takového nás klasickým vývojem ekonomiky nečeká

protože naše společnost v Evropě se nebrání invazi islámu. A islám nezná pojmy, jako je důchod, nemocenská, sociální dávky, lékařská péče zdarma, atd. Prostě to noví islámští majitelé celé Evropy uříznou velmi brzy. Například naši vrcholní "dědiční" politici se s imány v zájmu svých prebend dohodnou, většinově konvertují k islámu, zavedou právo "šaría" a nakonec tiše předají i veškerou veřejnou výkonnou moc.

A i kdyby bylo času více, nemyslím si, že bude částí řešení zvedání věku odchodu do důchodu. To si myslí jen mladí ekonomové a ekonomky, a politici to rádi po nich papouškují, zvláště když za nicnedělání v poslaneckých lavicích berou měsíčně nejméně 90 tis. Kč čistého. Z vlastní praxe vím, že 60.narozeniny jsou opravdu dost znatelným předělem v životě člověka, a že prudce narůstající nároky doby versus biologicky klesající schopnosti stárnoucích lidí, nikoli jen fyziologické, ale hlavně psychické vytvářejí velké nůžky, které tuto představu jako systémové řešení "odstřihují" od reality.

Jenže, jak jsem napsal výše, ani na toto nebude v Evropě čas. Inš Alláh!

J. Kulheim 5.11.2018 7:22

Paní Šichtářová,

děkuji, že jste napsala úvodník téma důchodů a důchodového systému. Systém důchodového zabezpečení, zdravotnictví, vzdělávání a sociální systém jsou z dlouhodobého hlediska neudržitelné. Politici o těchto problémech často mluví, ale prakticky nic nedělají. Jsou to problémy velmi citlivé a politicky lehce zneužitelné. Nedá se to vyřešit v jednom volebním období a výsledky přijdou často za mnoho let. Politik je také jenom člověk, který musí platit plyn a většinou má zájem být v parlamentě víc jek jedno volební období. Pan MUDr Julínek byl jedním z mála kdo chtěl něco udělat a padl na 30 Kč poplatku. Vláda pod vedením pana Sobotky a ministra finací pana Babiše, zrušila druhý důchodový pilíř a nenahradila ho ničím jiným. Co nbude dál levicivě myslící lidi nezajímá. Oni žijí dnes a na zítek nemyslí.

Já jsem v důchodu, ale na penězích které od "státuˇdostávám, nejsem úplně závislý. Na stáří jsem si nějaké peníze našetřil . Obdivuji důchodce, kteří vyžijí pouze z toho co dostanou od státu. To musí být kouzelníci. Náklady na důchody se zvyšují, ale náhradový poměr důchodů klesá. V devadesátých letech, když vedl vládu V.K. byl náhradový poměr mezi průměrnou mzdou a průměrným důchodem klesl od r. 1991 z 58 % a se přibližuje k hranici 40 %. Inflace užírá čím dál víc peněz. Důchodce má úplně jiný nákuplí koš než ten z kterého se inflace běžně počítá.

Nejsem odborník. Chtěl bych Vás poprostit, jestli byste se mohla vyjádřit k tomu jak inflace dopadá na peněženku důchodce a jak na lidi z nadprůměrnými příjmy.

M. Čihák 5.11.2018 7:18

je to taková tichá Babišova pomsta za útlak kavárny. Za 12-15 let až bude v důchodu u Ženevského jezera bude se s Bakalou se zájmem dívat jak Fiala v nejlepších letech s nějakým synem Kalouska ruší mandatorni výdaje v sociální sféře a lid s láskou vzpomíná na dobu jeho vlády , kdy důchody rostly jezdilo se vlaky zadarmo a nemocenská se platila

J. Kulheim 5.11.2018 7:29

Re:

A dnešní mladí lidé se budou bouřit protože nedostanou téměř žádný důchod. Odvedou do důchodového systému 3-4 krát víc peněz než z něho dostanou. Jeden pracující bude živit jednoho důchodce.

M. Těhanová 5.11.2018 9:03

Re:

Třeba někdo mladým lidem vysvětlí, že důchodový systém je u nás průběžný - čili ze svého platu přispívají na důchod svým rodičům a prarodičům- a budou se snažit mít taky děti, aby měl kdo vydělávat taky na jejich důchody.

A ty děti vychovávat tak, aby na ně ve stáří nezapomínali. Normální lidi to tak dělají a nečekají, co jim stát milostivě dá.

J. Kulheim 5.11.2018 11:09

Re:

Máte pravdu paní Těhanová. To bylo smozřejmostí. Teoreticky by to tak mělo být. Ale, sociální systém zničil rodinu a rodina přestala fungovat jako základní sociální jenotka. Říkali, že stát se o lidi postará od kolébka do hrobu. Ukázalo se, že stát se o lidi dlouhodobě postarat neumí. Socialistický systém je systémem pro jednu generaci. Každý řekne já jsem platil a teď mám platit znovu? Proč? V eakousku je náhradový poměr důchodů 80%.Nespoléhají na 1. důchodový pilíř.

Pokud od lidí přebere stát pravomoci přebírají od lidí také kus svobody zabezpečit např. zabezpečit se na stáří sám. K tomu, aby lidem něco zabezpečili potřebují peníze a rozdávají je. Jedná se o vynucenou solidaritu a ta nefunguje nikde. Funguje u nás v současnosti solidarita? Stát lidem sebere na daních a poplatcích ze zákona cca 80% příjmů. Jenom na daních z příjmů, sociální a zdravotní zabezpečení je to cca 45%. K tomu DPH v ochodě, spotřební daň, silniční daň, daň z nemovitostí, poplatky televizní, atd. Většina lidí z průměrnými příjmy neušetří nic. Ti, kteří mají vysoké příjmy si můžou ušetřit a chtějí vysoké důchody. Většinou to jsou lidé, které platí stát. z daní lidí, kteří pracují ve výrobní sféře. Těchto lidí neustále přibývá. Odvádějí poplatníkům přiměřené služby a služby které potřebují? To si musí posoudit každý sám. ATD.

K. Horák 5.11.2018 7:16

Šichtařová to má ve všech mediich.

Ono se za příspěvky plati ? Není to nějaká nová kampaň pro soukrome penzijní fondy, sen vs5ech financnich společností ??