7.12.2023 | Svátek má Ambrož, Benjamin


Diskuse k článku

POLITIKA: Nevěřte, že důchody porostou

Znáte ten večerníček o Dorotce? Papoušek jí vysvětloval, jak nebezpečné jsou sirky. Ale Dorotka si myslela, že je chytřejší než papoušek, a tak dlouho si se sirkami hrála, až začal dům hořet.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Lunák 5.11.2018 11:28

Re: K té migraci:

Ten první odstavec nijak nesouvisí s tím, co píšu. Ten druhý založený na vašem přesvědčení, že něco chcete právě tak, je jistě relevantní, není to však ekonomický argument (autorka se pokusila představit ekonomické vyhodnocení otázky důchodů).

J. Kulheim 5.11.2018 11:43

Re: K té migraci:

"..potřebujete pro solidní růst mezd a platů budoucích generací v prvním případě, nebo pro to, aby se ve druhém případě dostatečně zhodnocovaly finanční investice."

S tím se dá souhlasit. Ale jak toho dosáhnout. Mzdy by měly odpovídat množství a ceně výrobků, které se dají prodat. Záleží na přidané hodnotě. V montovnách nikdy nebude přidaná hodnota taková jako při výrobě sofistikovnějších výrobků. Němci produkci výrobků s vysokou přidanou hodnotou nechají doma.

Ekonomické argumenty, které počítají s tím, že na mne bude někdo dělat mne nezajímají. Chci se postarat o sebe svou rodinu sám a žít podle toho na co mám. Já si myslím že by stát neměl dělat tzv. cílenou inflaci a měl by se snažit, aby byla inflace nulová.

V. Lunák 5.11.2018 19:38

Re: K té migraci:

Proto ale píši, že za představou o solidních budoucích důchodech vždy musí být předpoklad o solidním růstu produktivity. Zda jsou budoucí důchody "financovány" přes veřejné finance, či finanční trhy, je právě nepodstatné: to, čím jsou financovány, je pouze a jedině produktivita ekonomiky. Takže o tom, že růst mezd musí vycházet z růstu produktivity nevedeme spor.

P. Grigar 5.11.2018 11:32

Re: K té migraci:

.. vámi uváděná data mají nízkou vypovídací hodnotu. Obzvláště v situaci, kdy se za ekonomickou aktivitu některých kategorií považuje pracovní úvazek v řádech jednotek hodin týdně, navíc v pozicích uměle vytvářených a dotovaných. Uvedu příklad - imigrant již usazený a pečující o nově příchozí imigranty a to za naše peníze.

To co vy tvrdíte, je (jako obvykle) jen část reality.

V. Lunák 5.11.2018 19:41

Re: K té migraci:

Ekonomické statistiky vám zachycují vždy část reality, jedná se o jasně definované ukazatele, které nikdy nejsou schopny postihnout celou realitu. To, co uvádíte, pro výsledky není relevantní. Nevím, z čeho by se dalo přijatelně usuzovat, že se uvedené týká více imigrantů než původního obyvatelstva: v neziskovém sektoru pracují jak imigranti, tak původní obyvatelstvo. Pokud budete pracovat 5 hodin týdně, jste podle této statistiky považován za zaměstnaného, a opět se to týká obou skupin.

J. Vintr 5.11.2018 11:36

Re: K té migraci:

Ta statistika zaměstnanosti zcela nepochybně nezahrnuje to, co se teď do Evropy hrne z Afriky a blízkého východu.

M. Prokop 5.11.2018 11:40

Re: K té migraci:

Bodejť by jo, když mnohdy ani nesmí pracovat.

V. Lunák 5.11.2018 19:41

Re: K té migraci:

Ale jistě, že zahrnuje.

P. Aron 5.11.2018 13:20

Re: K té migraci:

Zdroj dat ? Zaměstnanost v EU narozených 73% takže je v EU 27% nezaměstnanost ? To asi těžko. Takže to co říkáte má pro mě nulovou vypovídací schopnost. Navíc statistika nemluví o těch statisících co sem přišli po roce 2015 z nichž pracuje jen minimum a představují obrovskou zátěž pro sociální systém. Vy pracujete někde nějaké neziskovce zabývající se integrací nebo někde ve státní správě ?

V. Lunák 5.11.2018 19:44

Re: K té migraci:

Eurostat. Evidentně nevíte, co je zaměstnanost a míra nezaměstnanosti: zaměstnanost je počet zaměstnaných vztažený k populaci v pracovním věku (zde 15 - 64). Míra nezaměstnanosti je počet nezaměstnaných vztažených k pracovní síle (součet zaměstnaných a nezaměstnaných). Vaše dopočty do 100 tedy nedávají žádný smysl. Vzhledem k tomu, že uvádím data za rok 2017, evidentně zohledněni jsou.

J. Kratochvíl 5.11.2018 11:00

Průběžný důchodový systém zde funguje již desítky let

a je nutné ho zachovat a měnit pouze parametry a to aby organizoval a byl zodpovědný stát a ne žádný privát, který by tento systém pouze vysával. Musí být také povinný pro všechny.

Stavět tzv. reformu důchodů na prognozách za 50 let může pouze magor nebo podvodníci, kteří chtějí současný systém tunelovat. Dělat prognozu na 50 let je nasmysl a když nevíme seriozně co bude za rok je nezodpovědné.

M. Prokop 5.11.2018 11:39

Re: Průběžný důchodový systém zde funguje již desítky let

Ty parametry pí Šichtařová vyjmenovala, výše důchodu, výše odvodu, věk odchodu.

Který chcete měnit a jak?

Prognozy jsou nejen možné, ale i nutné. Pouze magoři či podvodníci to mohou popírat.

Co bude za rok nevíte, ale to neznamená, že nikdo neví. Jsou i schopnější lidé.

J. Kratochvíl 5.11.2018 12:23

Re: Průběžný důchodový systém zde funguje již desítky let

Ty parametry nevyjmenovala. Ty parametry jsou hlavně koeficienty, kterými se násobí jednotlivá období, ve kterých přispíváte na důchod a tím se určuje výše vašeho důchodu.

Prognozy umí asi hlavně Kalousek, Klaus a další z prognosťáku a jim podobní, jako vy.

Pochopitelně pouze vy a vám podobní vědí, co bude za 50 let. Víte co bude za 50 let, ale co se děje dnes nevíte. To jsou vaše schopnosti.

R. Langer 5.11.2018 12:39

Re: Průběžný důchodový systém zde funguje již desítky let

Jistě, ty "koeficienty" rozhodně znamenají, že z nich budou nějaké skutečné peníze. :-D

P. Aron 5.11.2018 13:23

Re: Průběžný důchodový systém zde funguje již desítky let

Koeficienty sem koeficienty tam, hlavně na ty celkově vypočtené částky musíte prostě mít v systému peníze. To je to o čem mluví paní Šichtařová.

M. Prokop 5.11.2018 13:24

Re: Průběžný důchodový systém zde funguje již desítky let

Ani mne neudivuje, že jste nepochopil vůbec nic.

J. Kratochvíl 5.11.2018 21:23

Re: Průběžný důchodový systém zde funguje již desítky let

No tak hlavně, že vy tak všechno chápete Brouku Pytlíku a váš guru Klaus. Je to vidět na sáhl, vás naštěstí neznám. Podle názorů jste diletanskej magor.

A. Hrbek 5.11.2018 10:56

Recept je vskutku jednoduchý

1. Přechod z extensivní ekonomiky na ekonomiku intensivní. 2. Jednotné odvody státu po dobu 40 let a jednotný státní důchod na úrovni životního minima. Žádné přerozdělování. 3. Dobrovolné státní připojištění. 4. Dobrovolné soukromé připojištění bez státní garance. 5. Radikální snížení všech sociálních dávek. Výplatu sociálních dávek vázat na určité množství vykonané veřejně prospěšné práce.

Kolik kdo chce mít dětí a jejich uplatnění ve společnosti je zcela soukromou záležitostí.

J. Kratochvíl 5.11.2018 11:02

Jednoduchá řešení neexistují

včetně vašeho nesmyslného návrhu.

J. Křivánek 5.11.2018 11:06

Re: Recept je vskutku jednoduchý

Tak kdyby byl odvod jednotný tak by člověk s příjmem na úrovni mediánu musel jen na důchod odvádět tak 60% z příjmu + zdravotní a nějakou daň na provoz státu takže by mu zůstalo tak 20%.

Průběžný systém je letadlo postavené ná růstu populace a trvalé expanzi.

A. Hrbek 5.11.2018 11:24

Re: Recept je vskutku jednoduchý

Zkuste jednoduché počty!

Medián mzdy je 25.674 Kč. Životní minimum 3.410 Kč.

Pokud by nebyla inflace a nepočítalo se s úroky, tak by na vyplácení důchodu na úrovni životního minima po dobu 20 let (tj. do cca 80 let) stačilo 40 let odvádět 1.705 Kč měsíčně.

M. Prokop 5.11.2018 11:41

Re: Recept je vskutku jednoduchý

Ano, to by bylo částečné zlepšení.

J. Vintr 5.11.2018 11:47

Re: Recept je vskutku jednoduchý

Existuje jednoduché řešení. A obávám se, že se s ním už výhledově počítá. Ještě před pár lety bylo slovo eutanazie spojováno jen s nacistickým vražděním duševně nemocných lidí. Pak se objevilo v souvislosti se zkrácením trápení nevyléčitelně nemocnych lidí a uběhlo jen pár let už se "ukončují" na vlastní přání i úplně zdraví lidé. Vsadím se že dalším krokem bude (zprvu mírný) nátlak aby se nechávali "dobrovolně" ukončovat "neperspektivní" pacienti třeba v LDN nebo různých domovech pro "přestárlé". Dalším krokem bude, že o tom nebude rozhodovat sám pacient, ale nějaká komise, nebo lékaři. A od toho už není moc daleko k nařízené eutanazii ze "sociálních" důvodů".

M. Těhanová 5.11.2018 16:38

Re: Recept je vskutku jednoduchý

Melete nesmysly. Ono by stačilo neprodlužovat zbytečně život už života neschopným jedincům. Já osobně bych si to tedy nepřála, aby mě uměle udržovali při životě. Stejně to už není život, ale živoření na úrovni zvířátka.

J. Křivánek 5.11.2018 10:39

Mylej pane

souhlasím, že si každý má na sebe vydělat sám a na sebe si má naspořit sám, ale tahle rada je dost hraběcí

a ne kvůli nízkým příjmům,

ale proto, že na uspořené peníze si prostřednictvím inflace sahají nezpodpovědní, nespoříví tedy především stát.

To je zásadní problém! Spořit si 40 let na důchod a pak zjistit, že mám jen třetinu co jsem si mohl průběžně v životě užít.

Dokud nebude stát celou sumu na důchod uspořených peněz dorovnávat každoročně o inflaci, je každý, kdo si spoří několikanásobným č ů r @ k e m, se kterým je celý životy vydrbáváno!

M. Prokop 5.11.2018 11:43

Re: Mylej pane

Stát může VÁM dorovnávat pouze a jedině penězi sebranými zase ... VÁM! Připadá vám to výhodné?

Uspořené peníze nutno investovat, aby "vydělávaly".

V. Petr 5.11.2018 14:54

Kdo a kam je bude investovat?

Ve věku záporných úroků???

Poraďte mi, neznalému.

V. Petr 5.11.2018 10:13

Existuje čtvrtý a JEDINĚ MOŽNÝ ZPŮSOB

Obrátit současný nepříznivý populační vývoj. Husák počátkem 70 let ukázal, že to JDE!

M. Prokop 5.11.2018 10:21

Re: Existuje čtvrtý a JEDINĚ MOŽNÝ ZPŮSOB

Tehdy to šlo.

B. Rameš 5.11.2018 10:08

Trochu děsivé.

Aniž bych chtěl zlehčovat problém, který samozřejmě reálně existuje, musím říci, že v článku letmo nahozená představa staříka vyztuženého exoskeletem a zevnitř živeného hadičkami, kterak dejme tomu řídí autobus, mne poněkud děsí.