18.9.2019 | Svátek má Kryštof


POLITIKA: Nereformy se budou zmírňovat?

16.10.2012

Tak zas máme po jedněch volbách a značná část politiků i novinářů se vzájemně trumfuje v hlouposti svých hodnocení a komentářů. Zvláště zaperlil pan Schwarzenberg následující větou:

"Jsou jisté kroky v sociální oblasti, které bychom měli trochu zmírnit, protože jsme neodhadli správně, jaké to bude mít dopady." Zjevně měl na mysli volební výsledky TOP 09, které však jeho kolega pan Kalousek prohlašuje za vynikající. Jak je to tedy doopravdy?

Volební výsledky TOP 09 v těchto volbách jsou poměrně žalostné (pravdu má knížepán), leč lze je se značnou dávkou drzosti prohlásit za výborné (Kalousek), neboť srovnání jakéhokoliv kladného čísla s nulou zní vždy dobře.

Pan Schwarzenberg se ovšem strašlivě mýlí v představě, že váhavé reformy-nereformy současné vlády byly příliš razantní a způsobily volební propad TOP 09. Blíže pravdě bude opak, tedy ztráta pravicových voličů, pro něž chování současné vlády a zejména ministrů TOP 09 je spíše levicové, nedůsledné, až chaotické.

Je možné, že část jejich voličů odradil i tvrdošíjně eurohujerský postoj TOP 09 v době, kdy značná část občanů ČR si již uvědomila geometrickou řadou se množící stinné stránky členství v EU.

Další hloupostí hlásanou četnými sdělovacími prostředky je "rudá tsunami". Ve skutečnosti se jen část voličů ČSSD přelila ke komunistům a část pravicových a středových voličů nešla volit. Vzhledem k aférám některých socdemáků, celkem hloupé a destruktivní politice vedení ČSSD, mizerné hospodářské situaci a k chování tzv. pravicových stran není divu.

Poměr voličů levice a pravice zůstává zřejmě stále přibližně stejný (cca 50/50, bohužel), ovšem jejich reakce se zásadně liší. Ti levicoví se radikalizují, pravicoví jsou otrávení a nejdou k volbám.

Na to zjevně nejvíce doplatila ODS, která má občas v obcích a krajích rovněž "máslo na hlavě" a v celostátní politice kromě vlastních chyb již tradičně doplácí na své koaliční partnery, kteří ji za všech časů vždy ochotně podrazili, naskytla-li se sebemenší příležitost (vzpomeňme třeba lidovce, ODA, zelené a nyní TOP 09). ODS zachovávala v této věci určitou noblesu a s vizí, že protiúder by poškodil pravici, si to nechávala líbit. Přitom ti, kteří ji okopávali, byli vždy připraveni jít do koalice (a šli) s kýmkoliv, hlavně aby byli u korýtek. V tomto směru je ODS zřejmě nepoučitelná.

Tento odstavec píši jako bývalý člen a funkcionář ODS – který už ODS nevolí. Jen si dovolím připomenout jedno přísloví, jež rád používal v dobách mého mládí Nikita Chruščov: "Pane Bože, zbav mne takových přátel, od nepřátel si už pomohu sám." Osobně – spatřil-li bych někde jméno Kalousek, vyhnul bych se tomu místu velikým obloukem.

Na závěr snad zmíním příšernou úroveň televizních zpravodajství z voleb. Kecy, bláboly, dílčí informace vytržené z kontextu. U těch soukromých je to jejich věc. U té "veřejnoprávní" se opět musím ptát: Proč mám tohle platit?

S přáním hezkého dne a napomenutím – choďte volit, jinak volíte komunistyAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.