16.4.2021 | Svátek má Irena


POLITIKA: Neprůhledné politické finance

24.6.2011

V posledních letech se v naší zemi potýkáme s politickou nestabilitou, skandály politických stran, korupce, předražené veřejné zakázky, netransparentní výběrová řízení, neprůhledné financování politických stran. Drtivá většina ze stovek odhalených případů (kolik jich asi je neodhalených či nezveřejněných) má společného jmenovatele - finance. Sponzorské dary, stomilionové výdaje stran na kampaně, luxusní životní styl politiků, který nedokáží věrohodně doložit, kupování kandidátských míst, náhlá zbohatnutí expolitiků … Voliči to již ani nestačí vnímat, natož vstřebávat či snad dokonce pochopit.

Je zřejmé, že čím více transparentnosti budou muset strany do svého financování implementovat, tím méně prostoru zbude na milionářské strýčky, sympatizanty z daňových rájů, zapomenuté akcie vlastních firem či krabice s miliony pod postelí. Neděláme si iluze o tom, že se podaří vymýtit všechno, co se kolem financování politických stran točí, ale transparentní účetnictví by mělo být v 21. století naprostým standardem.

Transparentní účty

Je smutné, symbolické a typické pro dnešní politickou reprezentaci, že ani jedna významná (parlamentní) strana nemá transparentní bankovní účet. Vyzýváme proto parlamentní politické strany, aby místo hledání třetích (zástupných) cest (např. účty stran vedené u ČNB) využily standardních nástrojů, které zvýší průhlednost financování politických stran – transparentní účty.

Transparentní účet, který může být otevřen v podobě běžného nebo spořicího účtu, má jednu unikátní vlastnost - možnost anonymního pasivního přístupu k účtu v reálném čase prostřednictvím internetu, a tím zprůhlednění všech pohybů na účtu. V praxi to znamená, že se kdokoliv může na tento účet přes internet podívat. Příkladem může být Česká pirátská strana. Každý může online sledovat všechny pohyby na stranickém účtu. Jinak transparentní účet mají zřízené například Humanistická strana, Strana zelených či Strana soukromníků. Jinou cestou se vydala TOP 09, která vyhlásila, že od 1.2.2011 bude zveřejňovat veškeré příjmy na internetu. Strana tento systém považuje prý za „výrazně přínosnější a otevřenější než tzv. transparentní účet“. Seznam dárců strany za rok 2011 najdete zde a strana také zveřejňuje výpis z běžného účtu.

Transparentní účty jsou primárně určeny právnickým osobám neziskového charakteru, jako jsou obce, města a kraje, nadace a nadační fondy, společenství vlastníků bytových jednotek, bytová družstva, školy a univerzity, církve a náboženské společnosti nebo právě politické strany. Tedy subjekty, u kterých by měla být transparentnost naprosto základním pilířem jejich fungování. Tento produkt dnes v ČR nabízejí tři bankovní domy – Raiffeisenbank, Fio banka a GE Money Bank. Na jejich stránkách lze velmi snadno zjistit, jaké instituce si transparentní účty zřídily:

Uživatelé transparentních účtů ve Fio bance
Uživatelé transparentních účtů v GE money
Uživatelé transparentních účtů v Raiffeisenbank

Není proto jediný důvod, proč by transparentní účet neměly mít parlamentní politické strany. Nebude to sice samospásné, ale bude to první konkrétní krok a důkaz, že se o větší průhlednosti veřejných zdrojů a o finančním zákulisí politických stran jen planě a teoreticky nedebatuje.

Článek na toto téma najdete také zde.

Redakce www.bankovnipoplatky.com, 22.6.2011
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.