Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

POLITIKA: Nepořádek na Hradě už přitahuje i kontrolory

V hájemství Miloše Zemana se dveře netrhnou. Vyšetřuje a kontroluje se ostošest. Babišovy nářky na „účelovky“ naštěstí nikdo neopakuje. Taky by to dost dobře nešlo. Všechny případy mají racionální základ, který nepopírá ani prezidentův tým. Jako první přišla na řadu lánská obora. Šéf tamní lesní správy se dočkal nepravomocného odsouzení za manipulace zakázek za čtvrt miliardy.

Národní archiv zase inicioval kontrolu, při níž vyslanci ministerstva vnitra zjišťují, za jakých okolností došlo ke skartování návrhu na vyznamenání předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského.

No a v pondělí na Hrad nastoupil Národní bezpečnostní úřad, poněvadž tam byla sprovozena ze světa i tajná zpráva Bezpečnostní informační služby týkající se výbuchů ve vrbětickém muničním areálu, z nichž jsou podezřelí příslušníci ruské rozvědky.

V Hollywoodu kdysi natočili tak trochu špionážní, tak trochu groteskní film Po přečtení spalte. Zemanovi nejbližší spolupracovníci asi byli jeho vděčnými diváky. Přesto opakují, že s tajnými dokumenty nakládají jen pověřené úřednice s prověrkou, že skartace až na výjimky běží, jak mají, a že na vině je BIS, která vrbětický materiál špatně označila. Počkejme si, co k tomu řeknou revizoři.

Bohužel nejnaléhavější otázku, a sice zda se k citlivým dokumentům nedostaly nepovolané osoby, patrně nezodpoví. To měla už dříve v úmyslu policie, chtěla dokonce sejmout ze spisu o Vrběticích otisky, ale právě v tu chvíli zjistila, že již není. Těžko se pak ubránit podezření, jestli do něj nenahlížel kancléř Vratislav Mynář, jenž není s to dosáhnout na nejpřísnější bezpečnostní prověrku, protřelý poradce Martin Nejedlý, nebo dokonce jeho ruští přátelé.

Doufejme, že k takové zradě státních zájmů nedošlo. Úplně stačí, že zákeřný režim Vladimira Putina aktivuje pátou kolonu na Ukrajině a že český prezident tradičně závažnost jeho tahů relativizuje. I samotné vyšetřování Miloš Zeman označil za bouři ve sklenici vody.

O tom by šlo uvažovat, kdyby se na prezidentovo okolí nelepily aféry jako na mucholapku a kdyby nepanovaly pochybnosti i o způsobilosti osazenstva úřadu nejvyššího ústavního činitele zastávat svěřené pravomoci. Mluvčí si říká, kdy chce, co chce a komu chce. Kancléř nestíhá žehlit vlastní podnikatelské kauzy.

Když pak hlava státu vážně ochoří a voliči chtějí vědět, dokáže-li vykonávat své kompetence, nasazují si její podřízení klaunské nosy z laciného varieté. Udělat s nimi pořádek však Zeman odmítá. K lidem, kteří mu pomohli nahoru – s výjimkou Miroslava Šloufa, jenž upadl u Mynáře v nemilost – je loajální. To raději obviní z pokusu o puč tradičně zdrženlivého předsedu Senátu Miloše Vystrčila (ODS).

Přesto se něco mění. Zrodu středopravicové vlády prezident nebránil s takovou vervou, jakou původně naznačoval. Novelizovaný návrh státního rozpočtu, který jeho oblíbenec Babiš strhává na každém kroku, Zeman kritizuje gentlemansky a vetovat jej nemíní.

V řadě ohledů působí smířlivě, k čemuž nepochybně napomáhá i noblesa premiéra Petra Fialy (ODS). Na prezidentově vlídnosti se podepisuje možná zdravotní stav, možná ale také přemíra negativních zpráv souvisejících jak s jeho družinou, tak s ním samotným – zmiňme namátkou kontroverzní milosti. Přitom není pochyb, že si Miloš Zeman přeje, aby byl do historie zapsán zlatým písmem.

Na to je už ale asi pozdě, vzpomínat se bude především na – eufemisticky řečeno – nepořádek kolem něj. To je tak, když se prezident raději učí stabilizaci společnosti v Číně, než aby studoval banální rukověti, jak se důstojně a v souladu se zákony demokratického právního státu zhostit elementárních povinností. Potom by se v jeho úřadě nemuseli střídat kontroloři jako svatí na orloji.

Autor je politický analytik

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Válka byla jen poslední kapkou, kterou by česká energetika bez problémů ustála, kdyby již předtím...

Zdeněk Roller
25. 7. 2024

Co je tohle za stát, ten Egypt? Vždyť rozhodně nepatří mezi ty vysloveně chudé. Přitom v areálu...

Ivo Fencl
25. 7. 2024

Roku 1952 se Velinského trampská parta s Foglarem setkala v Hostivaři, kde byli Dvojkaři na...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Lukáš Kovanda
23. 7. 2024

Predikční platformy, jako je PredictIt, jež umožňují sázet na výsledek prezidentského klání jako...

ČTK, Lidovky.cz
25. 7. 2024

RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí...

Roman Šitner
25. 7. 2024

Čeští architekti zkusili pracovat s novým systémem povolování staveb. Hned ale naráželi na potíže a...

Marcel Kabát
25. 7. 2024

Jeden je dávno mrtvý a druhý osudově nekompatibilní s ostatními superhrdiny. Přesto právě tahle...

Martin Zvěřina
25. 7. 2024

Ptát se lidí na důchody je podobně ošidné jako ptát se zaměstnanců, jakou by si představovali...

Ladislav Hoskovec
25. 7. 2024

Na svatého Jakuba, tedy 25. července, se věštívala zima: „Je-li teplo na Jakuba, bude zima na...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz