POLITIKA: Neplacená nemocenská
Jako lurdský pramen, i slepí vidí
Bohuslavu Sobotkovi to vyšlo ideálně. Zrovna v době, kdy na jeho rodné jižní Moravě vrcholí jarní práce na vinohradě a mnohý drobný vinař s lítostí vzpomíná na dobu, kdy si nemusel brát dovolenou a stačilo skočit za paní doktor a postěžovat si na hexenšus, mu Ústavní soud odmítl zrušit karenční dobu. Institut, který ony fajnové prodloužené víkendy s neschopenkou umožňoval v míře v Evropě nevídané. A na správě sociálního zabezpečení, která vyplácení nemocenských dávek zabezpečuje, věděli podle přijatých neschopenek, že nastal čas vyrazit do vinohradu, lépe než vinař roku Valihrach. Nejde o český ani evropský vynález. Například kolega, který všude byl a všechno viděl, tvrdí, že nejvyšší míra pracovní neschopnosti ve státě Virginia je v době, kdy začíná lovecká sezona na vysokou. Nezkoumal jsem to, ale dost tomu věřím.
Sobotka má prostě štěstí. Zase je vidět, jak sociální demokraté bojují za chudý lid a jeho drobné radosti. Nelze pochybovat o tom, že ČSSD se bude plné nemocenské domáhat opět sněmovní cestou a vyvěsí tento požadavek na předvolební fangle.
Tři dny neplacené nemocenské po svém zavedení zapůsobily jako lurdský pramen. Slepí viděli, hluší slyšeli a nemohoucí vstávali z lože. Počet pracovníků chybějících na pracovišti kvůli nemoci byl u nás mnoho let násobně vyšší oproti sousedním zemím. Svého času jsem byl svědkem toho, jak německý manažer společnosti Siemens marně bádal nad tím, proč je v jejich závodě ve Stříbře dvojnásobně vyšší nemocnost než v německé fabrice vzdálené čtyřicet kilometrů. Asi nečetl Švejka, a tudíž neví, co je eine tschechische Simulantenbande.
Výsledky opatření jsou naprosto zřejmé a průkazné. Žádné šíření nemocí na pracovišti, zanedbávání lékařské péče s následným komplikovaným léčením ani hmotné zubožení nemocných virózou se nekonaly. Zato se ušetřilo pár miliard korun ve státní kase a omezilo se masové zneužívání nemocenských dávek. Nic z toho sociální demokraty neosvítilo. Hodlají i nadále činiti nám dobro, i kdybychom na tom jako daňoví poplatníci, měli dočista vykrvácet.
Jako by spadli z Marsu, kde zřejmě pobývali poslední čtyři krizové roky. Jedno z nejlépe účinných opatření racionalizujících sociální výdaje státu se snaží silou mocí zlikvidovat, ač nevědí, z čeho by to zaplatili.
Podobný kravál je a bude zřejmě i kolem nového důvodu k výpovědi ze strany zaměstnavatele, kterým je prokazatelné nedodržování pravidel pracovní neschopnosti ze strany zaměstnance. I zde socialistům a odborářům vadí, že člověk, který svého zaměstnavatele okradl klidně i o desítky tisíc korun, prostě a jednoduše dostane padáka na hodinu. Zvláštní je ten Sobotkův svět.
MfD, 11.5.2012
Autor je šéfredaktor týdeníku EURO