Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

POLITIKA: Nemáme prezidenta

diskuse (110)

Miloše Zemana jsem viděl naživo jen jednou. Bylo to v roce 1990 v dnešním Kongresovém centru na konferenci věnované ekonomické transformaci. Mezi hosty byli i ekonomičtí diplomaté z cizích zastupitelských úřadů. Pokud si pamatuji, přednášeli pánové Klaus, Dyba, Dlouhý, Ježek, také Pavel Hoffmann - Slovák, který byl federálním ministrem pro strategické plánování. Byl jsem zvědav na jednu ohlášenou ministryni, která netušila, o co v transformaci jde. Logicky ohlásili, že se omlouvá a místo ní prý sehnali poslance Zemana. Ten se při pozdějším příchodu uvedl klaunskými gesty a mimikou a tomu odpovídajícím sakem s velkými kostkami, žlutou košilí a výrazně květovanou kravatou. Jeho předřečníci mluvili orientovaně, jednotně, notovali si. Miloš Zeman mluvil zcela jinak, navržené kroky zesměšňoval, prosazovatele reformy urážel, přirovnával je k medikům provádějícím komplikovaný chirurgický zákrok.

Šlo jednoznačně o podraz zesílený přítomností cizinců. Motivaci autora jsem pochopil až později, když vyšlo najevo, že s jeho proklamovanou pravicovostí jako tehdy cool zaměřením ho stejně orientovaná skupina mezi sebe nepustila. Ponechala ho jako kůl v plotě i s jeho klaunským vkusem, který nikdy neopustil.

Od té doby jsem věděl, že v jeho osobě máme co do činění s křivákem, malým mstivým závistivcem. Z uraženosti po celou další éru sám sobě lže a po otočce na obrtlíku světonázoru místo podpory motoru prosperity podněcuje opak – zbaběle vyvolává závist, malost, strach, parazituje na nesebevědomých. Je člověkem, který nesnese odpor a své kritiky trestá, například odmítnutím potvrdit jejich profesuru. Pro své obdivovatele, patolízaly a donátory svých kampaní drze zneužívá institut státních vyznamenání a kochá se z připravených potěmkinovských klak na svoji podporu.

Prezident Masaryk opakovaně riskoval život v rámci úsilí o vznik samostatné republiky. Poté, co ho kritizoval mladý novinář Peroutka, velkoryse ho pro jeho schopnosti přizval ke spolupráci a významně mu přispěl na založení časopisu s cílem podpořit budování demokracie. Je příznačné, že Miloš Zeman téhož Peroutku křivě obviní a vykrucuje se, když je žádán o omluvu. Již dříve ho soudy několikrát usvědčily ze lži. Jako málokdo svými kroky demokracii pouze rozkládá. Co je velkorysost netuší, o noblese neslyšel. Vehementně podporuje získání vysokých postů pro člověka podezřelého a vyšetřovaného pro trestnou činnost.

Masaryk měl nebetyčnou morální autoritu. Jeho poslední následovník v čele státu má neformální autoritu nulovou a myslí, že ji lze nahradit přezíravostí, povýšeností, nadřazeností, urážením, sprostotami, nulovou empatií. Podle něj je devadesát procent občanů idioty a novinářů ještě víc. V Číně před Putinem chtěl novináře likvidovat, v Radě Evropy jednoho zabít.

Před mnoha lety jsem se dovídal, že jakýsi doktor medicíny si stoupá vedle Miloše Zemana a dalších vedoucích představitelů, aby se s nimi mohl vyfotografovat. Vnucoval se jim i jinak, zval je do jakéhosi obskurního klubu, který založil. Nechápal jsem, proč politik Zeman, navíc o dvě hlavy větší, ho nezapudí jako obtížný hmyz. V posledních letech mi situaci připomínají a částečně vysvětlují Zemanovy fotografie vedle představitelů hlavních velmocí. Nedávno se mi v noci zdálo, že nechal popravit velvyslance Kmoníčka za to, že mu nezajistil přijetí u prezidenta další velmoci. Po probuzení se dívám na internet a čtu, že Miloš Zeman je na pana Kmoníčka za nesplnění tohoto úkolu velmi rozezlen. Díky Bohu, že jen rozezlen. Pokud jde o doktora – obtížný hmyz –, postaraly se o jeho zapuzení soudy a za několik znásilnění je ve vězení. Odporný zbabělec, český Harvey Weinstein.

Svědek mi již poněkolikáté sdělil, že první žena Miloše Zemana si jako sekretářka šéfa redakce stěžovala na domácí vzájemné útoky, nikoli jen slovní. Hromotluka s drobnou ženou. Podobné svědectví, tentokrát od matky jmenovaného jako cíle útoku, obdržel i pan Balšínek tehdy ještě s televizním štábem u ní v Kolíně.

Advokát Karel Čermák jmenuje konkrétní výroky Miloše Zemana a říká o nich, že jsou dovoleny mužikovi po pěti stakanech vodky. Také dovozuje, že podobné výroky považují puberťáci za důkaz své statečnosti a kreativity. Já dovozuji, že jsme ve třídách základní školy vlastnosti jako žalování, závist, mstivost tvrdě trestali a nikdo ze spolužáků si je do puberty nedonesl.

Miloš Zeman jednal bezpočtukrát v rozporu s duchem Ústavy. Někteří poslanci a senátoři hledají řešení v legislativních změnách. Zkuste srovnat: k fotbalistům přijde nový trenér bývalý hokejista a chce, aby hráči místo kopaček obouvali brusle. Určitě se nenajde nikdo, kdo by tento nesmysl chtěl řešit doplněním pravidel. Trenéra rychle umravní, nebo mu zajistí ústavní léčbu, protože prostě není mužem na svém místě. A představte si, že by tento pán navíc protežoval hlavní konkurenty v lize (srovnatelně ty, před kterými nás má chránit NATO) a ještě by to vytruboval do světa.

Zemanův komplex méněcennosti a vědomí absence přirozené autority je příčinou jeho opakovaného škemrání o zvýšení prezidentských pravomocí a tím vynucení autority formální. Zcela mimo realitu je jeho návrh na prodej Krymu Rusku. Předmětu, ke kterému má stejný vlastnický vztah, jako Harry Jelínek ke Karlštejnu, který prodal důvěřivým Američanům.

Nazvat člověka sviní, jak nyní učinil náš přechodný okupant Hradu, to bylo hodno pacholka a pouze před koňmi, se kterými spával ve stáji.

A jsme u jádra pudla. Prezident je reprezentantem, symbolem státu navenek. Prezidentská pozice obsahuje řadu neopominutelných atributů. Musí jít o muže, který nezůstal trčet v pubertě a chlapství nepředstírá. Musí být čestný, morálně bezúhonný, ctihodný, velkorysý, s přirozenou autoritou. Musí hájit demokracii, zájmy země, zájmy spojenců.

Miloš Zeman je všechno možné, ale žádný z těchto atributů nenaplňuje. Už téměř pět let prezidenta nemáme.

Jan Kovanic
24. 7. 2024

Mince snad skutečně vydává Republika Kongo, avšak nabízejí je nám chytráci z provařené firmy ČESKÝ...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Petra K.
24. 7. 2024

Jedno ze dvou letošních překvapení. Kalendář! Sláva veliká!

Jan Ferenc
24. 7. 2024

Je nutné chápat zvolení Ursuly z Leyenů také jako rozhodnutí za plynulé pokračování dosavadní...

Lubomír Stejskal
24. 7. 2024

Za americkým prezidentem zamířil 22. července premiér Netanjahu. Na novou situaci reagoval slovy:...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Lukáš Kovanda
23. 7. 2024

Predikční platformy, jako je PredictIt, jež umožňují sázet na výsledek prezidentského klání jako...

ČTK, Lidovky.cz
24. 7. 2024

Světová tenisová jednička Jannik Sinner z Itálie oznámil, že se kvůli angíně nezúčastní...

ČTK, Lidovky.cz
24. 7. 2024

Fotbalisté Slovanu Bratislava v úvodním utkání 2. předkola Ligy mistrů remizovali v Celje 1:1....

ČTK, Lidovky.cz
24. 7. 2024

Český tenista Jakub Menšík porazil na antukovém turnaji v Umagu 6:4, 6:3 Itala Luciana Darderiho a...

jhr Jan Hron, ČTK
24. 7. 2024

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v úvodu projevu v americkém Kongresu řekl, že svět čelí střetu...

pek Petr Ježek
24. 7. 2024

Policisté pátrali po čtrnáctileté dívce z Tachovska, která v úterý před půlnocí odjela se svým...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz