Neviditelný pes

POLITIKA: Nejvyšší státní zastupitelství, GIBS a Babiš

Jak vyplývá ze Zprávy o činnosti státního zastupitelství za rok 2017, která byla zveřejněna minulý týden, když premiér v demisi kritizoval činnost Generální inspekce bezpečnostních sborů a odvolal jejího šéfa Michala Murína, měl pravdu.

Tehdy však většina zainteresovaných lidí krok celkem logicky považovala za útok na nezávislost policie, která podala trestní oznámení právě na premiéra v demisi Babiše a ještě se zabývá vyšetřováním dalších jeho kauz.

Novináři i opoziční politici upozorňovali na to, že se opakuje starý scénář, podle kterého se vítězná strana, či v tomto případě hnutí, snaží získat pod kontrolu vyšetřování pro ně nebezpečných případů, které ukazují na střety zájmu, na propojení mezi korupčníky, politickými lobbisty, politiky, aby se takové informace nedostaly na veřejnost.

Zažili jsme to v roce 1999, kdy reorganizaci za ministrů Grulicha a Grosse z ČSSD na přání šéfa podsvětí Mrázka zařizoval poradce premiéra Miroslav Šlouf a později za ministra Langera z ODS je organizoval bývalý příslušník StB Jiří Houba. A před nedávnem pod vedením ministra Chovance z ČSSD je připravil bývalý příslušník StB Zdeněk Laube. Za téhož ministra byl do čela GIBS jmenován i pan Murín.

Tentokrát, jak ze zprávy i uniklých informací vyplývá, tomu bylo jinak: Státní zastupitelství doložilo, že pod vedením pana Murína GIBS bránila vyšetřování a oznámení trestné činnosti, účelově lhala žalobcům a naopak dávala podněty k úkonům, na základě skutečností, které nebylo možné doložit a ještě často nekvalifikovaně a na špatnou adresu.

To nepřímo potvrzuje i ta skutečnost, že pan Murín po odvolání nevyužil možnosti se bránit soudní cestou, protože si byl vědom, že by nemusel vyhrát. Jenže, jak se ukazuje, ani tento stav není pro premiéra v demisi nijak příznivý, protože zatím - zdá se - nikdo z oslovených nabídku na vedení Generální inspekce, která podléhá přímo premiérovi, nepřijal.

Existují totiž obavy, že by byl mimo jiné úkolován snahou premiéra kriminalizovat vyšetřovatele Čapího hnízda policistu Pavla Nevtípila, kterého pan Babiš dlouho veřejně napadá za údajnou spolupráci s kmotry, i když soudy potvrdily, že toto podezření je falešné.

Že tyto obavy nemusí být liché, potvrzuje už i ta skutečnost, že policejní prezident Tomáš Tuhý, který kriminalistu Nevtípila podporoval, odchází, byť na vlastní žádost, jako diplomat do Bratislavy. A podobně odchází z čela pražské policie na Vysočinu Miloš Trojánek, který se opakovaně zastával pana Nevtípila. Na jeho místo přichází dosavadní náměstek středočeské policie Jan Ptáček, který prohlásil, že svou funkci pojímá manažersky a do jednotlivých kauz nebude zasahovat.

(Psáno pro ČRo Plus)

(převzato z Blog.aktualne.cz se souhlasem redakce)

Autor je novinář a spisovatel

zpět na článek