5.12.2023 | Svátek má Jitka


POLITIKA: Nedostatečný Babiš

10.4.2018

Jestli v české politice není veselo, pak kde už jinde? Andrej Babiš, člověk a premiér v demisi, sdělil do veřejnoprávní bedny, že pokud president republiky pověří sestavením vlády jinou osobu z ANO, bude to respektovat.

To je skvělé, bude to respektovat, já se už bál, že nebude! Jen nevím, co tím pan Babiš myslí. On to musí respektovat, protože ty karty má v ruce president přece. Anebo to myslí tak, že by to mohl nerespektovat, tedy že by případně přiložil revolver ke spánku Miloše Zemana anebo by ho donutil vypít litr jeho skvělého řepkového sajrajtu, co musí přidávat výrobci do nafty, aby ty motory dříve odešly a hýbala se kola veškerého průmyslu? Anebo by mu rovnou jednu vypálil se slovy „koukej mě pověřit nebo ti vrazím ještě jednu“? Zaplať Bůh, že to bude respektovat.

Jenže výkladem „a contrario“ se z toho dá dovodit, že kdyby president pověřil někoho jiného, kdo by však nebyl z řad ANO, pak by to nerespektoval. Nejenže se to dá takto vyložit, soudím, že se to tak vyložit musí. President si myslím správně vyloží tento vzkaz, který možná tak míněn nebyl, možná jen Babiš zase řekl něco rychleji, než myslel, jak se mu občas stává, ale president by měl spíše brát v potaz tu temnější variantu, jakousi skrytou výhrůžku. Ne, ani to nebudu domýšlet dál....

Každopádně, pokud se úplně neservou v ČSSD a apoštol vnitřních změn Zimola s novým prvním místopředsedou nepřehodí veksle, bude muset president pomalu ohlásit další tah. Řekl bych, že pro něj musí být Andrej Babiš zklamáním, protože jako politik začíná prokazovat silnou nedostatečnost. A hlavně si všimněte: Zatímco Viktor Orbán a Jaroslaw Kaczinski jsou v čele stran, které mají stejně jako oba státníci jasnou politickou vizi svých zemí opřenou o křesťanský základ a jasné představy o směřování svých zemí v současné neklidné době, Andrej Babiš nemá nic z toho. On jen prostě „maká“, má jen svůj buziněc, své zájmy na koupi hlasů a dál už nic. Ostatní je vždy improvizace ad hoc. 

Je to propastný rozdíl a ať si kdokoli o obou těch významných státnících myslí cokoli, Orbán i Kaczinski jsou muži, kteří vyznávají pevné hodnoty a za své národy se berou způsobem, které vytáčí bezpáteřní unijní politiky a eurohujery doběla, a mají ohromně silnou podporu svých voličů. Pánové a dámy z české politiky, kdo z vás to má?

A takhle my tady žijeme.