5.12.2021 | Svátek má Jitka


Diskuse k článku

POLITIKA: Nečasova cesta k důvěře

Dopis Petra Nečase členům ODS je prvním dokumentem, který se šířeji zabývá příčinami volebního debaklu ODS v krajských a senátních volbách 2012.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
T. Pansky 2.11.2012 0:12

Kdyz si proctete vyslovene nazory vedoucich predstavitelu ODS, tak ...

... zjistite, ze tito lide naprosto ztratili pojem o realite.  Sve proslovy nabiji nic nerikajicimi frazemi, za ktere se schovavaji.  Pani Nemcova je typickym ukazem prezivajiciho politika bez napadu a schopnosti neco udelat.  Jen jednou "uletla" a rekla svuj nazor - a clovek se hned citil pred branami VRSR.  Shrnuto: ODS nema demokraticke zaklady a potencial mladych schopnych politiku.  top0625top@live.com

J. Novak 1.11.2012 18:41

Je třeba jenom sepsat "Poučení z krizového vývoje..."

Je vidět, že jádro ODS tvoří bývalé prospěchářské jádro komunistů v čele s "vrchním svazákem" z MFF UK a Tesly Rožnov. Právě zpracovávají klíčový dokument "Poučení z krizového vývoje ve straně a společnosti a upevněn vedoucí úlohy ODS ve státě", jenom se hledá vhodná metoda, zda pozvat vojska NATO v zájmu obrany "demokradie" a "kmotrů" ODS a podobné "veerbeže"...

M. Kosejk 1.11.2012 18:11

Hledání logiky

Snahou vykládat vůli anonymních voličů jen hladáte logiku, kde není.

Drtivá většina lidí se nerozhoduje racionálně, ale na základě emocionálních poselství. A to by vám potvrdil jakýkoliv marketingový specialista - Platí to pro nákup pracích prášků, výběr pojištění, koupi auta a platí to i pro politiku. Např. před posledními krajskými volbami byl zveřejněn průzkum, podle kterého 3/4 lidí netušily, kdo vládne v jejich kraji.  Podle dalšího průzkumu před volbami v roce 2006 více než polovina lidí nevěděla, že pod pojmem "rovná daň" se myslí stejná procentní sazba - a to se toto téma v médiích přežvýkávalo neustále. A v obou případech by šlo říct, že demokratická většina nezná ani základy toho, o čem chtěli ve volbách rozhodovat. A sám bych mohl dodat další příhody o tom, jak většina běžných občanů ani neumí trojčlenku a procenta.

A další podstatnou věcí je, že na ODS nejvíce nadávají lidé, kteří by v žádném případě nevolili stranu, která je opravdu pravicová. Naschvál si poctivě procházejte zdejší diskuse - a uvidíte, že spousta diskutérů nadává na levicovost ODS, ale u konkrétních témat se vždy ukáže, že dotyční kritici jsou ve skutečnosti natolik nalevo, že po své pravé straně ODS už ani nemohou vidět.

Faktem je, že veškeré průzkumy ukazují, že Češi jsou levicoví rovnostáři, kteří vyžadují "ochranitelský" stát. A to se potom těžko dělá pravicová politka, když ji většina voličů nechce. A  ti, co ji chtějí, tak jsou zase často nerealističtí pošukové, kteří neznají slovo kopromis - a tak svojí (ne)volbou jen umetají cestu levici.

J. Navrátil 1.11.2012 19:44

Re: Hledání logiky

Několik docela dobrých postřehů

M. Varadinková 1.11.2012 18:06

Pane Haasi

když už Vám konečně docvakne, že největší a nejdopudivější  lhář, který kdy v ODS byl, je právě Topolánek? Ano, Nečas je slabý a nedokázal pro ODS získat zpět poztrácenou důvěru. Příčina je jen jedna: nedokázal zvrátit zhoubný směr nastoupený Topolánkem.

A to jak na poli ideovém (Topolánkovo rozkračování se a skákání podle toho, jak Schwarzenberg, Kalousek a Bursík pískali), tak na poli morálním (rozkrádání organizované přímo Topolánkem a jeho Dalíkem).

Na poli ideovém sice Nečas (někdy) lépe odolává eurohujerským tlakům než Topolánek, ovšem zase zvyšuje daně a stává se Kalouskovou loutkou. Na poli morálním  se Nečas, původně považovaný za pana Čistého, ujal zametání stop po topolánkovinách a kalouskovinách (viz kauza Casa a následné odvolání Lessyho).

Nenažraní okresní kmotři sice ODS také škodí, ale ve srovnání s morálním i ideovým selháním lídra  (a tím pádem i celé ODS, neschopné vygenerovat lídra kvalitnějšího) je to jen okrajové. Už proto, že krajům už čtyři roky dominují spíš kmotři socanští.

Dokud si ODS nenaleje čistého vína a nevypořádá se otevřeně s prolhaným Topolánkem, jeho érou a všemi jeho "kousky" (včetně chystaného podrazu při volbě prezidenta), do té doby bude nedůvěryhodná a nevolitelná.

J. Vyhnalík 1.11.2012 14:22

Dvě cesty pro obnovu

Jednak jde o to jak politici na veřejnost působí. Většina koaličních politiků a pohříchu zejména politici ODS v čele s Petrem Nečasem působí v TV debatách a případných vystoupeních někdy unaveně, někdy znuděně, nejčastějí obojí.

Vyvěrá z nich pocit, že všechno důležité si už ve Vládě vyargumentovali a vyříkali a teď nemají potřebu to znovu opakovat a nedej bože lidem vysvětlovat. Často nereagují ani na zjevné demagogie a nesmysly z úst oponentů. Jakoby říkali: "Rozumní lidé vědí, že my jsme nejlepší a ti ostatní nás nezajímají." Vystupování a schopnost argumentovat a získávat lidi jsou pro politika základním předpokladem a bez toho nemá na vrcholné pozici co pohledávat. Nahradit populárního ministra Pospíšila, který "v dresu ODS" u veřejnosti bodoval zdaleka nejvíce, Pavlem Blažkem, který i ve svých nejsvětlejších chvílích působí, mdle a nerozhodně, je přesně ukázkou toho, co ODS bere hlasy po stotisících. Každý je nahraditelný, ale mělo by se to dít transparentně a se zvážením všech konsekvencí. Pavel Blažek má možná v ODS silnou pozici, ale v očích veřejnosti táhne ODS ke dnu.

Druhá cesta je ještě mnohem bolestivější. Politická angažovanost se pro mnohé lidi stává cestou k tomu jak rozhodovat o společných prostředcích. To je všeobecný jev a platí pro všechny strany, které se mají šanci dostat k rozhodujícím pozicím, bez rozdílu. Jednou ze základních funkcí politické strany je sdružování lidí podobných názorů a využití vzájemné spolupráce k jejich prosazování. Bohužel je to i výborné prostředí pro spolupráci na získávání neoprávněných výhod a všemožnou korupci. Strana, která má mít šanci dlouhodobě přežívat musí programově korupci vyloučit. Nejde o nějaké jednorázové kampaně, ale o systematický přístup padni komu padni. Vždycky se najdou lidé, kteří svodům korupce podlehnou, ale musí být jasné, že v rámci moderní strany nenajdou zastání, či omluvy.

A. Novák 1.11.2012 13:25

v tabulkách schází srovnání s úbytkem jiných stran

a v druhé tabulce chybí volební účast. Čili data vytržená z kontextu, aby navodila katastrofickou atmosféru.

ODS jsem volil od roku 1992, skončil jsem s ní za Topolánka. Od té doby volím SSO. Věřím, že se časem dostane do sněmovny.

J. Vyhnalík 1.11.2012 14:27

Re: v tabulkách schází srovnání s úbytkem jiných stran

SSO nedokáže efektivně oslovit občany. Jakkoliv mi jsou některé jejich myšlenky sympatické, jejich šance jsou malé. Je pravdou, že autentická pravicová strana jenom těžko získá masovou podporu, že to jde dělat lépe, je vidět třeba na slovenské SaS Richarda Sulíka.

V. Ondys 1.11.2012 9:45

:)))))))) Pravicový volič s očekáváním

že cesta k jeho plnějšímu životu vede přes samostatnost, pracovitost, poctivost a slušnost nemůže očekávat už vůbec nic od tohoto profláklého spolku.

J. Boleslav 1.11.2012 12:05

Re: :)))))))) Pravicový volič s očekáváním

Vidíte na obzoru nějaký lepší spolek? Těšíte se moc, až se k veslu dostanou rudooranžoví?

V. Ondys 1.11.2012 12:52

Re: :)))))))) Pravicový volič s očekáváním

Hm, pro mne to jsou stejně dva hodně podobný a fakticky jenom různobarevný socanský spolky s asi jediným problémem, že na pouze jeden je tuze moc příkladně chtivejch moci. Ta otázka je stejně inteligentní a na místě jako představa, že zavřenej chlap by měl praktikovat náhradní sex se spoluvězni v zájmu sounáležitosti k jedný skupině.

V. Václav 1.11.2012 17:12

Re: :)))))))) Pravicový volič s očekáváním

PAne Boleslave, jestli tady není a nebude lepší spolek tak to můžeme zabalit. Máme tu vlastnost, že každý, kdo má jiný názor, je nepřítel, nebo Srpáč. Ale věřte mi, že mne to moc mrzí, kam to došlo. Ale já jsem to, bohužel, předpovídal již při vzniku ODS. Je to logické, ale thdy byla ODS nejsilnější strana, tak se do ní nacpal ti největší gauneři a mamonuchtiví jedinci. Když nastoupil Nečas, říkal jsem hned, že to je nejhorší vláda, která tady byla. Ale radost z toho nemám.

Lidi mají pořád v paměti rudou barvu a ten verkcajk na ní. A přesto volili lidi srpáče, ne z toho, že by je chtěli, ale z trucu a z otráveanosti politiky ODS.

A. Reček 1.11.2012 17:43

Re: :)))))))) Pravicový volič s očekáváním

Omyl pane Václave. Je pravdou, že lidi jsou otrávení nynější vládou a politikou ODS, ale příklon 100 tisíce voličů ke komunistům nebyl příklonem voličů středových nebo pravicových. Byli to voliči socanů, kteří letos je už nevolili a dali hlasy komunistům!  Pozoroval jsem to i ve svém okolí a také to, že řada skalních voličů ODS tentokrát k volbám nešla. 

J. Boleslav 1.11.2012 18:29

Re: :)))))))) Pravicový volič s očekáváním

Mám podobná zjištění.

J. Urban 1.11.2012 9:39

Nečas nejspíš bude znovu zvolen. Agónie

ods tak bude pokračovat (jako když znovuzvolili Grosse po jeho aféře Mlýn apod. - pak musela nastoupit ta lapálie s jeho bytem a "půjčkou", na to dav slyší, aby veřejnost nevolením čssd vyvinula tlak na jeho likvidaci - protože Mlýn byl lidem tak nějak fuk). Co a kdo pak vytáhne na Nečase, když preference ods jsou už i tak mizivé, to netuším :-))

L. Šarina 1.11.2012 9:11

ODS,

se změnit nedá z podstaty věci a to špičky táto strany vědí mají uší a umí číst a počítat.Jiná věc je koho poslouchají  co čtou a počítají co jim kápne .Každá pravicová strana je víceméně napojena( u nás více) na podnikatelskou sféru je to logické a tak to ve světě fuguje,ve světě ne u nás.U nás jsou spojeny s "kmotry,lobisty, a pod." a ti usměrňují chod celé ODS a členstvo je jenom křoví,které  maskuje zadání a dává punc pol.partaje. Suma sumarum ODS=mafie.Toď "ASI" tak v kostce.

P. Kolář 1.11.2012 10:53

Re: ODS,

Pokud si myslíte,že je to jenom ODS,tak si počkejte na ČSSD.U nás není možné dělat politiku bez spojení s byznysem.Strana,která je ve vládě,tak je více vidět.Ty průšvihy ČSSD na úrovni hejtmanství jsou také spojeny s kmotry.

J. Boleslav 1.11.2012 12:06

Re: ODS,

Jistě, jedou v tom v tom všechny partaje, které jsou u moci. Čím mají větší moc, tím víc. Je tomu tak všude ve světě, pouze u nás se o tom víc žvaní.

V. Václav 1.11.2012 17:15

Re: ODS,

PAne, souhlasím s vámi, ale když si nezaujetě projdete těmi 20 lty, tak zjistíte, že nejvíce afér a švindlú a hlavně nedořešených kauz má ODS.

J. Boleslav 1.11.2012 18:32

Re: ODS,

Asi proto, že lidé mají krátkou paměť a většina kauz socanů byla proto zapomenuta.

V. Mlich 1.11.2012 8:37

Co čeká pravicový volič.

Především není pravda, že by "rozhádanost" voliče nějak ovlivnila. Pokud ano, tak jedině v tom směru, že je ještě nějaká naděje, že ODS bude jednou opět volitelná.

Pravicový volič si rozpočtovou odpovědnost představuje tak, že rozpočet NEBUDE DEFICITNÍ. Že lidi nebudou trestáni za více práce. Že se nebudou zvyšovat daně. Že pravicoví poslanci nebudou navrhovat zákony nařizující hospodským, jestli se v jejich vlastních zařízeních má kouřit nebo ne. Že jejich daně nebudou rozhazovány na hazardni pokusy německých bankéřů skrze euroval (Jen se podívejte na výsledky hlasování, kam dáme 350 miliard: http://www.psp.cz/sqw/hlasy.sqw?G=55930&o=6 a pochopíte, proč pravicovému voliči při hledání alternativy na serverech typu "kohovolit.eu" vychází, že nejvíc v asouladu s jeho názory hlasuje KSČM).

Co se týká korupce, tam je Nečas v pořádku, pravicový volič chápe, že jí vykořenit nelze a proti Topolánkovi je posun slušný.

S. Ševeček 1.11.2012 9:41

Re: Co čeká pravicový volič.

Spíše VV, pane Mlichu, jsou v souladu s pravicovým voličem, ne?

J. Vyhnalík 1.11.2012 13:56

Re: Co čeká pravicový volič.

VV se zaměřuje na získání maximální podpory pomocí populistického vyhlašování toho, co lidé chtějí slyšet. Jejich hlavním cílem je ovšem být u toho, když se rozdělují peníze.

Očekávat od nich vymýcení korupce je naivita. Oni pouze chtěli využít korupční kauzy stávajících stran k tomu, aby je zdiskreditovali a pak mohli zaujmout jejich místa. Jejich partyzánský boj proti vládě jejíž byli součástí a neschopnost dodržet elementární dohody je do budoucna diskvalifikovaly. Je pravděpodobné, že okolo sebe budou ještě nějakou dobu kopat a z archivů pana Bárty vytáhnou nějaké skandály, ale nečekejme nic podstatného. Například v případě exprimátora Béma šlo jen a pouze o odvedení pozornosti od jejich skandálu a použili materiály, které by v sejfu pouze ztrácely na hodnotě. Nepochybuji, že mají materiálů vic, ale ty si schovávají na okamžik, kdy půjdou co nejlépe zpeněžit.

J. Boleslav 1.11.2012 12:07

Re: Co čeká pravicový volič.

Taky si myslím.

J. Fleiszner 1.11.2012 8:02

ODS už je naprosto mimo!!!

Prohráli jsme bitvu, ne válku, a pro další zdravý rozvoj naší

politické strany je mimořádně důležité pochopit příčiny této prohry. Snaží se o další zdravý rozvoj dvojí POLITICKÉ STRANY!!! To je asi ten hlavní důvod jejich "prohry". Kdyby se snažili o další zdravý rozvoj ČR (místo svojí strany) tak by se úspěch časem dostavil. Politické strany se snaží OVLÁDNOUT kraje!!! Místo, aby se snažily kraje dobře spravovat.

Terminologie kterou pol. strany používají se už ani nesnaží krýt jejich hlavní zájem - ovládat!

J. Urban 1.11.2012 9:42

Re: ODS už je naprosto mimo!!!

Navíc nejde o polit. strany v tradičním slova smyslu. Partaj, která má ambice ovládat stát či kraj a přitom čítá nějakých 35 tisíc jedinců, není stranou, ale účelově zájmovým spolkem - nebo chcete-li mafií.

J. Boleslav 1.11.2012 12:08

Re: ODS už je naprosto mimo!!!

Kolik členů mají v poměru ku počtu obyvatel strany v USA?

J. Vyhnalík 1.11.2012 13:43

Re: ODS už je naprosto mimo!!!

Masové stranictví v moderním demokratickém světě zaniklo. Lidé mají spoustu jiných zájmů a problémů a namají tolik potřebu se hlásit do stáda. Zravna takovéto diskuse, jako tady na psovi lidem stačí k ventilování jejich názorů a nepotřebují kvůli tomu mít nějakou stranickou legitimaci.

P. Pruner 1.11.2012 7:27

nové vedení

Myslím, že pan Nečas vzkaz voličů pochopit nechce, protože se mu nehodí. Jinak by svou politiku změnil už dávno.

Pokud se ODSka chce pokusit získat zpět část bývalých voličů, tak musí změnit jak politiku, tak vedení. Dá se parafrázovat, že starému psovi nové kousky nikdo neuvěří. Příprava sněmu ukazuje, že členové ODS jsou zřejmě odtrženi od reality a nevadí jim, že postupně směřují ve voličské přízni někam pod KSČM.

J. Urban 1.11.2012 9:44

Re: nové vedení

Strana nemá dostatečnou členskou základnu, která by utvářela zdola její politiku a demokraticky vybírala pro ni odpovídající vedení. Jestliže odzdola až nahoru je strana prorostlá a ovládaná kmotry, nemůžete čekat jakoukoliv od denní reality se odvíjející sebereflexi.