4.10.2022 | Svátek má František


Diskuse k článku

POLITIKA: Návod na přežití pravice

Kritici vyčítají německé kancléřce Angele Merkelové, že kopíruje sociální demokraty a Zelené. Nejsou daleko od pravdy, nasvědčuje tomu jak volební program konzervativců (plný miliardových dárečků), tak - což je mnohem podstatnější - jejich politická praxe.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. Kadlec 29.7.2013 12:53

Kdo mu to zbaštil?

Schopný publicista Robejšek napsal článek který tahá za uši. Vrátil jsem se na začátek a počítal: v tomto krátkém článku použil 26x slovo konzervativní, konzervativci apod.

To je nejspíš hlavní důvod proč ten článek vznikl. Robejšek JE konzervativec, a tak chce bušit tímto slovem do lidí aby jim ho předal do slovníku. Co na tom, že CDU jen těžko může někdo považovat za konzervativní stranu! Tady jde čistě o to slovo. Robejšek žije myslím v Německu, ale tady kdo se prohlásí za konzervativce, je pravidelně totální exot. Skutečně konzervativní jsou tu jednotlivci, žádná strana ani společnost, ale kdo je při smyslech, ten se k tomu raději výslovně nehlásí, protože by to k úspěchu nevedlo.

Hlavním cílem článku je tedy nejspíš Robejškova touha změnit status tohoto slova. ostatní je omáčka. Všimněte si jak to slovo v posledních odstavcích houstne!

P. Pruner 29.7.2013 14:10

Re: Kdo mu to zbaštil?

Já myslím, že je tomu nejblíže strana Svobodných. Je to sympatická strana se sympatickými lidmi. Jenže je tak zásadová, fundamentální, že je pro praktický život nepoužitelná a podle toho vypadají její volební výsledky.

O. Kadlec 29.7.2013 14:43

Re: Kdo mu to zbaštil?

To je váš názor.

pro mne jsou tzv. Svobodní sbírka ambiciózních, ale směšných lidí, a není to žádná skutečná politická strana. Znám jejich názory z internetu a jsem přesvědčen, že kdyby mohli, rychle by nás o pořádný kus svobody připravili. Je logické, že jsou nepoužitelní, protože to čemu vy říkáte "zásadová, fundamentální", tomu já říkám že jsou zcela v zajetí extrémně pravicové ideologie, ale konzervativní teda rozhodně nejsou. Spíš kompromitují liberalismus.

J. Šula 29.7.2013 15:34

Re: Kdo mu to zbaštil?

Je nejjednodušší zkritizovat přímo autora článku a jsme opět na počátku debaty. Vážím si toho, že k článku pana Robejška jsou zatím převážně slušné i věcné připomínky, resp. náznak cest. Je to přece téma dneška pro lidi konzervativní, vyznávající řád a toužící po pořádku, čitelnosti politiky a elementární slušnosti. Proto diskutujme. Sám dávám nabídku ve prospěch KDU-ČSL, strana s omlazeným nejuzším vedením, která chce historicky navázat na to dobré za svého působení od roku 1919. Není pravda, ža je to strana pouze pro křesťany, jak někdo dnes již napsal, což je názor, který se snaží lidem namluvit političtí oponenti. Ale jestli některý volič by měl tuto zábranu, ať si přečte nový korektní program této strany, který oslovuje lidi poctivé, hodnotově zakotvené, kteří touží po dobrém rodinném zázemí a klidu na práci, aby je pořád někdo z televizní obrazovky nepřekvapoval zprávami o podvodech, korupci a nekalé činnosti politiků, ale zvolili si lidi, kterým budou moci dlouhodobě důvěřovat. Zní to možná jakoby pohádka, ale bez důvěry je život těžký ve všech oblastech. Tož hledejme ty nové důvěryhodné tváře třeba v historicky zavedených stranách, a už konečně nesedejme na lep opět nějakému účelovému novotvaru na stříbrném podnosu před volbami. Konečně předseda KDU-ČSL, 37 letý dr. Pavel Bělobrádek, ve čtvrtečním pořadu pana redaktora Klepetka v ČT nastínil jasnou cestu, jak by strana reagovala v současné politováníhodné politické situaci.

O. Kadlec 29.7.2013 16:19

Re: Kdo mu to zbaštil?

Taky si myslím, že KDU má nakročeno ke konzervativním lidem nejblíž. Zvlášť teď pod Bělobrádkem. Já jsem ji několikrát volil, zejména naposled, kdy bohužel neprošla, ale jestli ta strana zkonzervativní tak už ji volit nebudu. Někdo jiný ale ze stejného důvodu začne, vždyť já taky nejsem žádný konzervativec, mám mnohem blíž k Zeleným, než ke KDU.

J. Vyhnalík 29.7.2013 20:11

Re: Kdo mu to zbaštil?

Petr Robejšek není publicista. Petr Robejšek je politický analytik a jeho analýzy jsou brilantní právě proto, že se dokázal oprostit od naivního škatulkování. To, že používá tak často slovo konzervativní, je dáno tím, že je psán primárně o německých reáliích, kde má podobnou funkci, jako u nás slovo pravicový.

O. Kadlec 29.7.2013 20:55

Re: Kdo mu to zbaštil?

V německé publicistice se slovo konservativ používá jako (namísto) rechtstehend? To jsem nevěděl. Česky to zní legračně. Pan Robejšek to snad psal přímo pro Psa - nebo je to překlad z němčiny?

Protože je to chytrý - řekněme analytik, prostě publicista - co jiného je analytik na volné noze, ketrý své analýzy nevypracovává pro CIA, ani pro německou vládu, ale do médií - tak jistě ví něco o české politické scéně. Já si fakt myslím, že primárně jde z jeho strany o termínovou indoktrinaci, nebo jak to nazvat.

J. Vyhnalík 29.7.2013 21:10

Re: Kdo mu to zbaštil?

Pana Robejška jeho články neživí, jsou pro něho nejspíš něco jako reklama, kdy svým zákazníkům názorně ukazuje, je schopen nacházet logiku i tam, kde obyčejní lidé vidí pouhé ideologické tahanice.

Pan Robejšek v Německu dlouhodobě žije a pracuje, takže je tím prostředím poznamenán. Německé pravicové strany se sami běžně označují právě jako konzervativní. Váš názor Vám neberu, ale IMHO se naprosto mýlíte.

O. Kadlec 29.7.2013 23:14

Re: Kdo mu to zbaštil?

Že CDU sama sebe chápe jako konzervativní jsem nevěděl - pokud je to tedy pravda...

Ale pan Robejšek snad ví, co toto slovo znamená v ČR. Měl by to vědět. Být v této zemi konzervativní může taky znamenat být přesvědčený komunista. Anebo volič ODS. Nijak to nemluví o politické orientaci.

Jeden ze základních významů, a znaků, konzervatismu je příchylnost ke Starému režimu, ke starým strukturám. Tak se konzervatismus zrodil, a až do 1.světové taky bylo jasné co to politicky je. S likvidací konzervativního politického proudu roztrháním Rakouska a vyhlášením republiky se toto slovo ocitlo na vodě. Konzervativně se projevují lidé nejrůznější orientace a nemají spolu nic společného.

Mluvit pak o krizi české pravice v souvislosti se slovem konzervativní, krizi, která se týká především vlajkové lodi pravice, ODS, v níž zvítězil bezskrupulózní liberalismus a mravní nihilismus, je prostě matení pojmů. ODS nemá nejmenší šanci být konzervativní stranou, šanci, kterou mají aspoň lidovci.

J. Vyhnalík 29.7.2013 23:43

Re: Kdo mu to zbaštil?

Petr Robejšek slovo konzervativní používá v souvislosti s CDU-CSU naprosto správně, v německém kontextu se tím tyto strany odlišují od liberální FDP.

Pletete si pojmy s dojmy a ještě z toho děláte umělý problém. Kdybyste se raději zamyslet nad tím, o čem ten článek je.

O. Kadlec 30.7.2013 0:27

Já tomu rozumím takhle:

Těžce zkoušení čeští konzervativci/ leckterý český konzervativec/ české konzervativní strany/ české konzervativce/ Pochybuji, že spásu pro ODS a TOP 09 přinese konzervativní fundamentalismus/ Tento houfec pravověrných by konzervativním stranám výrazný podíl na moci nezaručil/ České pravici teď nezbývá nic jiného než hodit zdiskreditovaný a nepoužitelný názorový balast přes palubu a nově svůj konzervativismus definovat/ obě české konzervativní strany...

Myslím že panu Rpobeejškovi rozumím jinak, a asi líp. Tématem článku není Merkel. Proč by to sem psal?

J. Vyhnalík 30.7.2013 0:57

Re: Já tomu rozumím takhle:

Určitě článku rozumíte lépe, než kdokoliv jiný, včetně jeho autora.

Jenom bych Vám chtěl připomenout, protože Vy to jistě dobře víte, že Petr Robejšek v Německu žil 30-40 let a proto je pro něho německá terminologie přirozená.

Tématem jeho úvahy není pouze politika Angely Merkel, ale všeobecné sbližování témat levice a pravice díky vlivu médií a trivializaci boje o voliče. A také to, že německý přístup okopírovaný od Merkel u nás fungovat nebude a to ani pro levici, ani pro pravici.

Z Vašich vybraných citátů jasně vyplývá, že těmi dvěma konzervativními stranami myslí ODS a TOP 09 a ne třeba Konzervativní stranu a SSO.

O. Kadlec 30.7.2013 3:10

Re: Já tomu rozumím takhle:

Jo, já nevím jak dlouho žije pan Robejšek v Německu, ale z toho, co napsal, vidím jasně, že sám se německému mainstreamu dost vymyká. Je velmi euroskeptický už mnoho let, a konzervativní. Nevěřím ani trochu tomu že konzervativec Robejšek se hlásí ke "konzervativní" CDU.

To je mi jasný, že myslel ODS a TOP. No a protože z četby pana Robejška mám dojem, že je chytrej a šikovnej publicista, nepíše takový věci z neznalosti, ani pro zábavu. Myslím že je jeden z těch komu právě vadí, že prapor konzervativců je u nás neobsazen, myslím že ví, že ODS není konzervativní, a dokonce že mu vadí že tento název si dala tak obskurní sešlost jako je Konzervativní strana. Rád by to prosadil v hlavách svých čtenářů, svého českého fanklubu, který je dost velký. Nepodezírám pana Robejška z ničeho menšího, než z toho, že by rád, aby se jeho fanklub začal cítit být autentickými konzervativci, a aby se nějak politicky profilovali. To je můj názor na tento jeho článek.

J. Vyhnalík 30.7.2013 3:37

Re: Já tomu rozumím takhle:

Vidím, že slovo konzervativní je pro Vás středobodem politických úvah. Podívejte se na stránky Petra Robejška a třeba pochopíte, že on publicista, ve smyslu někdo, kdo se živí psaním komentářů, opravdu není. Jeho zaměření není v Německu nijak okrajové, o tom svědčí i prestižní pozice ředitele hamburského Haus Rissen – Mezinárodní institut pro politiku a hospodářství, kterou zastával od roku 1998 snad 10 let.