15.7.2020 | Svátek má Jindřich


POLITIKA: Napínavý souboj o pravicového voliče

10.3.2017

Kdo v neděli v poledne poslouchal v České televizi Miroslava Kalouska, musel mu přiznat vytrvalost při vymezování se vůči Andreji Babišovi a trvání na ideové čistotě pravicové TOP 09. To když například její předseda odmítl dotování venkovských živnostníků státem a označil je za socialistickou praktiku.

Otázkou ale je, zda topce v příštích volbách postačí hlasy vrtkavých městských liberálů. Zatím její preference oscilují kolem pětiprocentní hranice. Za reakci na tento vývoj můžeme mít pokus o omlazení stranické kandidátky v hlavním městě. Vysokou politiku se chystají opustit šéf poslanců TOP 09 František Laudát i jeho poslanecký kolega Daniel Korte.

Za Karla Schwarzenberga, který se ještě naposledy obětuje, se v Praze seřadili místopředsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová a legislativní expert Martin Plíšek. A kdyby volby nedopadly podle očekávání, naznačil možný ústup i samotný Kalousek.

Sázka na mladou krev zpravidla v politice vychází. Jenže TOP 09 kdysi lovila voliče především na Schwarzenbergovu osobnost, kterou prostě nikým snadno nahradit nelze. Charismatem a zkušenostmi se jí blíží leda senátor Jiří Růžička, jenž v dresu topky uspěl v loňských volbách do Senátu.

O pravicového voliče, kterému nestačí marketingové slogany hnutí ANO, budou urputně zápolit tři formace – vedle TOP 09 ještě ODS a koalice KDU-ČSL a Starostů a nezávislých. Vyhlídky Kalouskovy družiny jsou z nich nejslabší. A poněvadž u lidovců se Starosty bude do poslední chvíle nejisté, zda překonají desetiprocentní laťku stanovenou pro dvojčlennou koalici, upíná se značná pozornost na občanské demokraty.

Těm průzkumy slibují deset procent již dnes. Pro Petra Fialu, jemuž bývalo předhazováno, že připomíná uspávače hadů, to musí být satisfakce. Podobně jako TOP 09 se i ODS drží své ideologie a klasického pravo-levého střetu. Dokonce se nelze zbavit dojmu, že jsme svědky rétorického návratu k přelomu tisíciletí – třeba když Fiala hovoří o nutnosti zastavit „levicově-populistickou vládu“.

Možná sledujeme sofistikované cílení na voliče, kteří se slzou v oku vzpomínají na Václava Klause. Jeho duch leckde ožívá i na kandidátkách. Ve středních Čechách má být lídrem Jan Skopeček, Klausův odchovanec z Centra pro ekonomiku a politiku. Václav Klaus mladší je na pražské soupisce sice až třetí, ale dá se předpokládat, že se do Sněmovny probojuje. V budoucnu by též mohl být uchazečem o předsednické křeslo.

Vyhraněnější než současný šéf je zejména v přístupu k Evropské unii, kterou pokládá za nereformovatelnou. Klaus se po vzoru svého otce může stát symbolem nacionalizace ODS. Jan Skopeček či pražská lídryně Jana Černochová by v tom s ním – na rozdíl od Fialy nebo předsedy poslaneckého klubu Zbyňka Stanjury – mohli souznít. I tudy může vést cesta k voličským hlasům, byť lemovaná riziky sklouzávání k populismu.

Jinou předností ODS je práce s komunálními politiky. Zajímavými osobnostmi jsou starostové Havlíčkova Brodu Jan Tecl a Uherského Hradiště Stanislav Blaha, kteří budou volebními lídry na Vysočině a na Zlínsku.

Na kandidátky občanští demokraté přizvali i Stranu soukromníků svého letitého sponzora a současného senátora Iva Valenty. Počkejme si, zda jméno krále hazardu naopak některé sympatizanty neodláká. Zatěžkávací zkouškou pro ODS jsou i úvahy o jejím případném vládním angažmá po boku ANO. To TOP 09 by s Babišem nešla za žádných okolností. Pro pravicového voliče o vodítko víc.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plusAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.