20.1.2022 | Svátek má Ilona


Diskuse k článku

POLITIKA: Na vlně deprese

Korupce, to hlavní téma minulých voleb, vynesla do vlády dvě nové strany, z nichž jedna měla korupční praktiky v utajeném programu a nad politiky té druhé visí stín mnoha pochybností a už několika ministrů se musela pod tlakem veřejné naštvanosti zbavit stejně jako etablovaná strana občanských demokratů (celkem padlo už deset).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Pavlovský 9.11.2012 21:37

Fischerovou? To raděj exkomunistu Fišera!

T. Fischerová je jistě hodný člověk a docela slušná herečka (jsem teatrolog), ale co do politické orientace bych se od ní nenechal dovést ani na nejbližší stanici tramvaje, je to naivní mimoň. Tak ji i pociťuje širá veřejnost, do druhého kola ani omylem. SZ se zesměšňuje. Minule, se Švejnarem na štítě, to byla jiná káva, to reálnou šanci mělo!

Když má SZ Fischerovou tak ráda, proč ji už dávno nekandidovala do senátu? O co jí vlastně tou kandidaturou jde? Nejsou rozumnější komunisté, kteří prostě vlastního kandáta nastaví? 

T. Fischerová vadí mnohým antirusky naladěným lidem už svým křestním jménem. Já mezi ně samozřejmě nepatřím, ale to neznamená, že nejsem schopen je chápat, aže považuji za politicky prozíravé se tvářit, že neexistují. Existují, a ještě daleko víc existuje lidí, pro které je Fischerová ještě nevolitelnější, než exkomunisté.

S oblibou se označuji za „konzervativního pravdoláskaře“, ale dobře chápu, v čem mají ti, kteří jiným nadávají do pravdoláskařů, zrnko pravdy: je to politická naivita, se kterou se kupř. V. Havel nabízel, že by zprostředkoval mezi Izraelem a Palestinci nebo se kterou z kraje spolkl hada J. Dienstbierovi a jeho myšlence souběžně zrušit Varšavskou smlouvu i NATO (naštěstí to rychle opustil).

I kdyby SZ kandidovala svého nového senátora Michálka, mělo by to šanci, ale Fischerová?

J. Kanioková 9.11.2012 20:08

Pane autore....

Další miliardář, Andrej Babiš - http://jdem.cz/ws7t3

B. Rybák 12.11.2012 11:10

Re: Pane autore....

Díky za další důkaz, že pan Babiš je stejně nebezpečný (egoistický) "spasitel" jako všichni ti ostatní noví "spasitelé".

V. Venc 9.11.2012 14:01

Pravda a láska nevítězí nad lží a nenávistí.

Článkem popisovaná situace společnosti je obecným následkem úpadku české kultury (tvůrčí činnosti našich občanů)! Je to smutný výsledek našich pracovníků: pedagogů, politologů, umělců, intelektuálů, sociologů, ekologů, křesťanů, ateistů, …

Tito všichni, každý svým dílem, budují kulturu lenosti, pohodlnosti, spotřeby (konzumu) a morálního úpadku. Jejich mantrou je vyšší spotřeba. Ze zadlužení nás má přece vyvést utrácení, nikdy ne škrty! Na utrácení však musí vznikat dostatečné finanční zdroje, tj. odměna za služby, zboží,.. které si někdo koupí.

Vyznavači kultury pohodlnosti, lenosti a konzumu (tj. těch cca 80% nespokojených občanů) se neohlíží, zdali jejich společnost umí pro spotřebu generovat dostatek finančních zdrojů. Bezohledně požadují zlepšování svých životních podmínek rozsáhlou škálou nátlakových akcí: stávkami a protesty (učitelů, studentů, lékařů, umělců, státních zaměstnanců, pacientů, důchodců, odborářů… ), mediální kritikou a “hraběcími” radami různých neziskových organizací, spolků. Ani stát nezůstává stranou, buduje a zdokonaluji kontrolní mechanizmy (centrální evidence, registry, bohatě využívá právní a poradenské služby...), zvyšuje náklady na administrativu, i když jejich přidaná hodnota je prakticky nezjistitelná. A stejně nikoho nezajímá, jenom připravuje občany o svobodu a zodpovědnost.

Ano, pravda a láska může zvítězit nad lží a nenávistí, ale až v den posledního soudu. Dnes by stačilo, když nebude moc prohrávat.

J. Boleslav 9.11.2012 14:22

Re: Pravda a láska nevítězí nad lží a nenávistí.

A co zkusit s nápravou nejdřív každý sám u sebe? Třeba tím, že začneme myslet pozitivně. :-)

M. Prokop 9.11.2012 21:21

Re: Pravda a láska nevítězí nad lží a nenávistí.

Nejste ten, co ho policajti vytáhli z dutého stromu?

V. Ondys 9.11.2012 12:09

:))))))) Pak je velmi zvláštní, že si Václav Havel nevšiml

že politické strany fungují jako podnikatelské sdružení prodejců hrnců na štěstí v klání o peníze daňových poplatníků už v případě pouhého dosažení určité mety a nemají potřebu nezávislosti v soutěži s ostatními s jinou představou díky členským příspěvkům a případně transparentním finančním darům jim nakloněných mecenášů. A to už nemá smysl se dál vůbec zmiňovat o socialistickém přerozdělování a úskalích korupce, která číhá na všechny :))))) nezištné, aby je :)))))) brutálně znásilnila i v zájmu jejich strany.

J. Kanioková 9.11.2012 19:45

:)))))))

V. Novák 9.11.2012 11:26

Mýíte se.

V době, kdy Václav Havel pronesl ta slova o "blbé náladě", ekonomika ani náhodou nejela na plný výkon a blbá nálada nastala právě proto, že se většině lidí materiálně přestávalo dařit líp a líp. Byla to doba, kdy po vítězném troubení o "státu, který se z JIPky dostal do fitcentra" (autora snad nemusím jmenovat) musely přijít omezující balíčky a přiznání, že na tom ani zdaleka nejsme dobře. Možnosti privatizace - a nalévání jí získaných peněz do státního rozpočtu - končily bez viditelného výsledku pro ekonomiku.

Proto přišlo zklamání, rozčarování, které se Havel snažil bagatelizovat označením za "blbou náladu".

J. Vyhnalík 9.11.2012 12:32

Re: Mýíte se.

Ona první polovina 90. let byly svým způsobem zlaté roky. Všude bylo plno příležitostí k podnikání, malá konkurence, ceny ještě relativně nízké, platy rychle rostly.

Z dnešního pohledu je jasné, že rychlý růst a nízká konkurence nemohli trvat věčně. Pak stačila jedna menší krize, která začala ve východní Asii a rychle se rozšířila do všech "emerging markets" a dorazila kocovina. Ve srovnání s dneškem se nejednalo o žádnou velkou krizi, hlavním důvodem byla zklamaná očekávání.

Vzpomínám na listopad 1989 na Václavském náměstí, kdy se na mne nadšení lidé dívali s podezřením, když jsem se jim snažil vysvětlit, že se do pěti let opravdu nebudeme mít jako ve Švýcarsku. Kdo čekal něco jiného, než dlouhé a pomalé dohánění zemí, které 50 nebrzdilo "plánované hospodářství" byl a je naivní.

Samozřejmě do toho skandály s financováním stran. Některé zasloužené, některé uměle nafouklé. Bohužel pro většinu kritiků korupce byla kritika druhých jenom snadnou cestou jak se dostat na politické výsluní bez toho, aby museli prokázat svoji odbornou erudici. Nakonec jejich chování ve chvíli, kdy se dostali do vlády, to jenom potvrdilo. Jedním ze zdrojů "blbé nálady" byl i sám Václav Havel, když soustavně odmítal své politické názory pregnantně formulovat a podrobit skutečné volební zkoušce a naopak dával přednost tomu, aby politiku řídil přes kamarády a zákulisní dohody.

V. Novák 9.11.2012 13:27

Jistěže to byly zlaté roky.

Všichni natěšení, mnozí čerství "podnikatelé" (z některých se dokonce podnikateklé stali), vše špatné se hodilo na komunisty, kdo ceknul o nějakém rozkrádání, byl označen za starou strukturu,... A bylo dost peněz z privatizace, které se rozpouštěly ve státním rozpočtu, zatímco špatné úvěry z Konsolidační banky (nebo agentury?) se do státního rozpočtu nedostaly. To zaved až Zeman.

A pak přišlo zpomalení - ač všichni kolem jeli jak vídeňskej rychlík - pokles ekonomiky, nevýběry daní, začali se hlásit státní zaměstnanci, životní úrověn najednou nerostla - a ještě ke všemu se Havel podruhé oženil, což půlka jeho fanynek neskousla. ;-)

A byla blbá nálada, resp. znechucení, jemuž se Havel snažil čelit po dramaticku - změnou slov, přejmenováním, ač by mohl vědět od dramatika věru většího, že růže jinak zvaná, voněla by stejně.

A Klaus nepochopil, že dostává pomocnou ruku, protože "blbá nálada" je nutně něco zavrženíhodénho, efemérního, ničím nepodloženého, prostě flanc. Nálada. Jenom nálada. Nepolitickou politiku brala spousta lidí jako oprávněný protipól stranické (tedy především komunistické) politiky. Tehdy ještě ano.

J. Vyhnalík 9.11.2012 19:05

Re: Jistěže to byly zlaté roky.

Nemám pocit, že by kdokoliv v okolí nějak odjížděl. Dokonce ani DDR bohatě subvencovaná ze spolkového rozpočtu. Naopak jsme na rozdíl od Polska, Maďarska, Ruska, Rumunska a dalších nezažili ani pádivou inflaci a denominaci měny.

Které úvěry v konsolidační agentuře jsou dobré a které špatné, nešlo poznat ve chvíli, kdy vznikaly. Podobně ani banky nešlo privatizovat dřív, než všechny podniky, které za éry socialismu banky fakticky ovládaly, dostaly šanci postavit se na vlastní nohy. Názorně to ukázala IPB, kterou Zeman privatizoval jako první.

Výrok o blbé náladě byla typická Havlova rána zezadu. Nač se snažit pochopit souvislosti, nač hledat řešení, když mohl nenáviděného Kluase tak pěkně nakopnout. Já si pamatuji jiný Havlův výrok z dřívější doby, kdy průměrný plat byl cca 3500, tak na řeči o zdražování reagoval ve smyslu, že lidé se musejí umět uskrovnit a místo lampy za 20 000 koupit nějakou také dobrou za 5000. To jenom pro ilustraci o jeho fundovanosti.

J. Kanioková 9.11.2012 20:02

Pokud mám správné informace, privatizace DDR dosud stála nejméně 2 bil eur

O naší privatizaci bank je dost toho v - http://www.klaus.cz/clanky/731 a četla jsem toho na to konto víc, takže nemám pocit, že by v tom článku byl Klaus neobjektivní. Navíc vím, že tehdy v kterémsi roce - 96 (?) za slib neprivatizovat banky, socialisti teprve souhlasili s rozpočtem.

Havel a jeho parta nadělali spoustu podrazů, intrik. ...  A možná ten největší - nasadili lidem brouka do hlavy - přehnaná očekávání... bohužel..  Na té " blbé náladě" mají obrovský podíl..

B. Rybák 12.11.2012 11:32

Re: Mýíte se.

Ano. Václava Havla ekonomie nezajímala, nerozuměl jí a jeho "blbá nálada" byla zklamáním z toho, že ztroskotaly jeho sny o "třetích cestách" o vzniku jiné než západní demokracie u nás, o zániku politických stran, o vedení společnosti neformálními vůdci s obrovskou autoritou, tedy jím ("Moc bezmocných"). Moje politická nálada se prudce zhoršila až po euro-hujerském sarajevském atentátu, který znamenal konec "české cesty transformace", a tedy i konec dohledných nadějí na ekonomické dohnání západu, protože to se s cizími bankami, cizími montovnami, podvodnými (naše výrobce ničícími) obchodními řetězci a pod pro nás neúnosným zeleně-sociálním byrokratickým nátlakem "bruselským" dosáhnout nedá.

Skutečnou hrůzu mám ze všech těch spasitelů, kteří teď vyrůstají jako "houby po dešti", z toho, že většina lidí není schopna odhalit jejich záludnou, nám všem škodící, proti-demokratickou deformaci reality.

L. Kobylka 9.11.2012 9:22

Poctivost není program?

Poctivost je to jediné na co jsem ještě ochoten hrát. Proto jdu do jiné lokality.Tady stárnout nechci.

lk

F. Pavlis 9.11.2012 10:40

Re: Poctivost není program?

Stále si myslím, že poctivost item slušnost je základním předpokladem dobrého programu. Nevím o lokalitě, kde by to bez ní šlo lépe. Sdělte mi, laskavě, její parametry na zemském globu. Děkuji.

V. Kobetič 9.11.2012 18:32

Re: Poctivost není program?

Čekám a jsem zvědav, jestli a jak vám pan Kobylka odpoví...  :-)

K. Kužel 9.11.2012 9:19

Poslední odstavec

je kladivo, které přesně a pádně trefilo hlavičku hřebíku.

J. Boleslav 9.11.2012 12:23

Re: Poslední odstavec

Vidím to velmi podobně.

L. Matura 9.11.2012 7:04

Ne vždy s Vámi souhlasím,

ale dnes je to na 100%.

J. Mrázek 9.11.2012 6:12

Macekvbotach uvedl odpovídající citát:

Alois Rašín:

Ono je to těžké: kde je bída, tam hrozí socialismus a kde je socialismus, tam hrozí bída.

P. Lenc 9.11.2012 8:49

Re: Macekvbotach uvedl odpovídající citát:

Přesné a nenapadnutelné.

E. Heusinger 9.11.2012 10:35

Re: Macekvbotach uvedl odpovídající citát:

A jak vlastně může být bída bez socialismu, pane ideologu? Vždyť tam kde není socialismus je prosperita!

M. Martin 9.11.2012 11:33

Re: Macekvbotach uvedl odpovídající citát:

Už máte spravený ten programátor u pračky a ten klakson u auta?

J. Kanioková 9.11.2012 1:27

Je to pravda, jenže.... nadáváním u telky či na netových diskuzích se NIC nezmění... !

Často si lidi dovolí tolik, kolik jim okolí "dovolí"... a je jedno, jak dovolí. Jestli souhlasným mlčením, nebo poštěkáváním z bezpečí anonymity, či absencí kuráže a pohodlností a neochotou těm "zlým" politikům konkurovat. Jsme v tom průšvihu VŠICHNI! Nemylme se, že když mezi těmi "zlými" politiky nejsme, že jsme z obliga. Nejsme. Volíme je. Každý živý tvor musí naučit být zodpovědný myslící tvor. Věděl to Mojžíš, říkal to Masaryk a dá se to vysledovat i u zvířat.

Kdysi objevili kolonii bobrů v Kanadě, kteří díky ideálnímu toku řeky, na které bydleli, nepotřebovali po mnoho generací stavět hráze, tudíž toto řemeslo skoro zapomněli. Škodolibí vědci jim schválně pozměnili tok řeky a bobři se pustili do práce. První generace stavěla hráze naprosto nesmyslné a nefunkční. Mimo vodu, děravé a podobně. A až snad třetí generace prý dokázala postavit správnou bobří hráz.

D. Nowodny 9.11.2012 4:52

Re: Je to pravda, jenže.... nadáváním u telky či na netových diskuzích se NIC nezmění... !

Jak k tomu ti bobři přišli ? Ještě, že našli koumáka !

L. Handzel 9.11.2012 6:34

Re: Je to pravda, jenže.... nadáváním u telky či na netových diskuzích se NIC nezmění... !

Radila jim bobří kaňočka. :-) V třetí generaci začali dělat přesně opak, než co jim ukecaná tetka radila.

P. Lenc 9.11.2012 8:48

Re: Je to pravda, jenže.... nadáváním u telky či na netových diskuzích se NIC nezmění... !

Až tak?Víte, kdyby každý kecal jak ta "ukecaná tetka" tak by v této zemi bylo méně ufńukanců všeho druhu.Je zajímavé, že se trefujete do ženy, která to má v hlavě oproti mnoha zde diskutujícím v hlavě srovnané.Že by závist?

L. Handzel 9.11.2012 11:45

Re: Je to pravda, jenže.... nadáváním u telky či na netových diskuzích se NIC nezmění... !

Žádná závist, pane Lenci. Znám příspěvky paní Jaky, dlouhá léta. Jen v době svého důchodu má více času a píše všude (viz dnešní články) s mnoha odkazy na "modré pravdy". Nikde nefňukám, vždy jsem hledal pomoc jen na konci svých rukou a ve své rodině. Jen si (slušně finančně zajištěn) mohu dovolit být "levičákem" a taky cíleně strkat i pomoc potřebným. Vy voliči "modrých pravd" si nasypejte trochu popela na hlavu. Koho jste to vlastně volili a jak jste své vrcholové představitele hlídali. Vykřikováním ve stylu starého pána na Hradě a mrmláním na EU se nic nespraví. Chce to trochu "nečeský pohled", jak to dělají i jiné "pravicové" strany. A třeba, že "velký" Londýn má stejný počet obyvatel jako ČR.

J. Kanioková 9.11.2012 19:42

A jak víte, že ti pravičáci to nemají stejně?

Každý normálně objektivní člověk, většinou, spoléhá jen na sebe. A taky si "dovoluje strkat i pomoc potřebným". 

A co má s tímto společný stejný počet obyvatel Londýna a Česka, to mi jaksi uniká.  Nejen státy, ale i každý normální člověk potřebuje být nezávislý, aby nemusel z "vděku" či z musu dělat něco, co nepovažuje za prospěšné. Nezávislost, suverénnost. A to je něco, co EU naprosto ubíjí ! Tak jako levicový kolektivistický princip.  A EU už je skutečně levicová a vydírající a cíleně pěstující dotacení závisláky.

O takové společenství nestojím, je infekční...