Čtvrtek 27. března 2025, svátek má Dita
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

POLITIKA: Na spor o Pocheho doplácí zahraniční politika

diskuse (5)

Nalezení plnohodnotného ministra zahraničních věcí, jenž se bude svému úřadu věnovat čtyřiadvacet hodin denně, aniž by se zatěžoval problémy jiného resortu, je důležité hned z několika důvodů. Nejčastěji jsou zmiňovány dva: ústavní a vnitrostranický, týkající se ČSSD.

Do omrzení by mělo být opakováno, že prezident musí jmenovat ministra, kterého mu premiér navrhne. V roce 1998 to Miloš Zeman chápal a sám aktivně prosazoval. Je snad Andrej Babiš proti němu muší váha a politický nýmand?

Sociální demokraté zase musí ukázat, že pět členů vlády, které si s ANO vyjednali, nikoli tedy čtyři jako dnes, odškrtává jednu programovou prioritu za druhou a nevysiluje se otázkami, kdo, kde a na jak dlouho bude sedět.

Neméně podstatné ale je, aby pevně na nohou stála česká diplomacie. V Evropě se vedou vášnivé debaty o řešení migrační krize, započala celní válka mezi EU a Spojenými státy, pro starý kontinent se hledá místo v globální bezpečnostní i ekonomické architektuře. Česká republika je sice jen středně velkou zemí, avšak s dlouhou a úspěšnou diplomatickou tradicí. Od Jiřího z Poděbrad, přes Edvarda Beneše a Jana Masaryka až po prvního polistopadového ministra Jiřího Dienstbiera.

Na obsazení Černínského paláce mělo Česko většinou štěstí. Ne náhodou jsme vnímáni jako spolehlivý partner a ministři zahraničí se vesměs těšili značným sympatiím veřejnosti.

Lubomír Zaorálek, který šéfoval diplomacii do loňského roku ve vládě Bohuslava Sobotky, se už v roce 2014 nechal slyšet, že hodně záleží na dělbě práce mezi premiérem a ministrem. Když mezi nimi panuje důvěra, má ministr autoritu doma i navenek a může ledacos prosadit.

Jejich symbióza podtrhuje skutečnost, že za zahraniční politiku zodpovídá vláda a prezident to musí respektovat. Aby se však Miloš Zeman necítil být mimo hru, Sobotka i Zaorálek vedli s prezidentem časté konzultace, a to i o jménech velvyslanců, které hlava státu jmenuje. Sobotka se jinak soustředil na domácí agendu a Zaorálek měl volné ruce.

Po volbách se situace změnila. O ministru zahraničí Martinu Stropnickém jsme slyšeli málo. Události spíš glosoval, než spoluutvářel. Vznikl dojem, že premiér Babiš se v zahraniční politice spoléhá raději na sebe než na svého stranického kolegu. Hojně se k ní vyjadřoval a ostošest cestoval napříč Evropou. Věci týkající se Unie se řešily zejména na Úřadu vlády, kde má Babiš oporu ve státním tajemníkovi pro evropské záležitosti Aleši Chmelařovi, a resort zahraničí působil dojmem, že „přicmrndává” zejména v mimoevropských tématech.

Jakkoli se dá Babišův zvyk mít věci pod kontrolou chápat, vždy je lepší, když premiér ponechá ministru zahraničí volný prostor, a ten na něm může realizovat jak priority dané zbarvením vlády, tak strategie připravené stovkami odborníků, kteří se pohybují v různých patrech resortu.

V druhé Babišově vládě připadlo zahraničí sociálním demokratům. Tím spíš by bylo logické, kdyby si svůj prostor ohlídali jak vůči premiérovi, tak vůči prezidentovi. Zatím se jim to moc nedaří. Jedním z praktických důsledků je střídání na ambasádě ve Francii, o němž jako první informoval server Aktuálně.cz. Teprve nedávno tam nastoupil Sobotkovou vládou jmenovaný profesor Petr Drulák, uznávaný zahraničněpolitický expert. Teď jej střídá Petr Fleischmann, jehož proslavil mediální byznys, ale i přátelství s českým prezidentem.

O důvod víc Černínský palác brzy stabilizovat. Jinak si zahraniční politiku rozparcelují Zeman s Babišem.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus

Ondřej Neff
27. 3. 2025

Obě strany, zosobněné Babišem a Fialou, usilují o neuskutečnitelné.

Gita Zbavitelová
27. 3. 2025

Trumpova vláda zasahuje proti propalestinským aktivistům.

Ondřej Neff
27. 3. 2025

Příběh kosmické stanice nikoho moc nezaujal.

Lubomír Stejskal
27. 3. 2025

Jennifer Melleová pracuje v Anglii jako vrchní sestra.

Aston Ondřej Neff
24. 3. 2025

Kdyby Češi přešli na islám, z Babiše by se stal muftí.

Aston Ondřej Neff
26. 3. 2025

„Bratři v triku‟ byli tři pruhovaní panáčci.

Aston Ondřej Neff
25. 3. 2025

Slábne důvěra v pevnost závazků v rámci NATO.

Ondřej Neff
27. 3. 2025

Obě strany, zosobněné Babišem a Fialou, usilují o neuskutečnitelné.

Ai GROK
24. 3. 2025

Ptáme se AI GROK3, co se stane, když odmítneme emisní povolenky na benzín a plyn

Barbora Doubravová, ČTK
27. 3. 2025

Premiér Petr Fiala (ODS) po pařížském summitu o Ukrajině prohlásil, že vyslání našich vojáků do...

ČTK, Lidovky.cz
27. 3. 2025

Kontaminace toxickým benzenem po havárii cisteren v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku se dál...

Petr Kolář
27. 3. 2025

Politickým vrcholem první půlky týdne byl start kampaně SPOLU. Koalice nově používá zelenou či...

Kateřina Menzelová
27. 3. 2025

Mezi klienty Josefa Pleskota, jednoho z našich nejuznávanějších architektů, patřil i Petr Kellner....

sku Sára Kultová
27. 3. 2025

Severokorejský vůdce Kim Čong-un tento týden nakrátko vedl tým Bezpilotního leteckého...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz