17.1.2021 | Svátek má Drahoslav


POLITIKA: Na okraj odstranění pomníku maršála Koněva

14.5.2020

V posledních týdnech se rozpoutala bouře okolo odstranění pomníku maršála I.S. Koněva, donedávna stojícího v Praze 6. Bylo napsáno nemálo článků snažících se posoudit, „jak moc“ vlastně Koněv Prahu osvobodil, popř. „jak moc“ jsou tyto jeho zásluhy zastíněny jeho působením při potlačování povstání v Maďarsku atd. Některé články se snaží objektivně přinášet fakta (díky za ně!), z jiných čiší, že přání bylo otcem myšlenky a závěr byl předem daný. Mnoho článků se pak věnovalo „agentovi s ricinem“.

Méně ale bylo napsáno o tom, jaké může mít odstranění pomníku nezamýšlené dopady.

Existuje Smlouva mezi Českou republikou a Ruskou federací o přátelských vztazích a spolupráci (viz), která pochází z roku 1993 a účinná je od roku 1996. Článek 21 této smlouvy říká, že „každá Smluvní strana bude na svém území zajišťovat péči o vojenské hroby a vojenské pomníky druhé Smluvní strany, jejich udržování a přístup k nim“. Podrobněji problematiku válečných hrobů, pod niž pomníky spadají také, řeší Dohoda mezi vládou České republiky a vládou Ruské federace o vzájemném udržování válečných hrobů z roku 1999 (viz).

Ponechme právníkům otázku, jestli z čistě právního hlediska pomník I. S. Koněva požíval ochrany podle výše uvedených smluv – právníci pracující pro Prahu 6 samozřejmě odpověděli tak, jak se očekávalo; laskavý čtenář nechť posoudí sám.

A teď se dostávám k tomu podstatnému: na území Ruské federace se nachází několik desítek pomníků a hrobů československých legionářů, jimž se příslušný odbor Ministerstva obrany snaží věnovat náležitou péči v terénu a vede také jejich podrobnou evidenci (mapa zde).

Tak jako se nemíním pouštět do hodnocení osobnosti I. S. Koněva, tak se ani nesnažím hodnotit působení čs. legionářů – lze je mít za hrdiny a oporu nově nabyté samostatnosti, lze je ale také vidět jako vojáky, kteří porušili svou přísahu císaři. Jejich role v ruské občanské válce se z naší perspektivy může zdát neproblematická, nikoli už ale z perspektivy ruské – zvláště tehdy, když dějiny píší vítězové, tedy v tomto případě bolševici.

Podstatné je, že legionáři byli naši krajané, kteří padli daleko od vlasti, když bojovali a umírali za věc, kterou považovali za správnou. Je jasné, že péči o jejich hroby a pomníky v Rusku není možné vykonávat bez podpory ruské strany. Tato podpora ani dosud zdaleka nebyla příkladná. Nyní, když se nepřejícníkům na ruské straně dostává do rukou argument, že v České republice boříme „jejich“ pomníky, se určitě nezvýší...

Je velmi smutné, že péči o hroby a pomníky čs. legionářů v Rusku svými nezodpovědnými eskapádami vedenými snahou na sebe upozornit maří politici jako starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (ale také řeporyjský starosta Pavel Novotný a pražský primátor Zdeněk Hřib), aniž by si tuto skutečnost vůbec uvědomovali.Kila půjdou dolů, sebevědomí nahoru. Zapojte se do Novoroční výzvy
Kila půjdou dolů, sebevědomí nahoru. Zapojte se do Novoroční výzvy

Shodit vánoční kila je přetěžký úkol, ale jde to. Dokonce i doma a tak, aby vás to bavilo. Stačí se zapojit do padesátidenní novoroční výzvy od...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.