POLITIKA: Může být Jiří Paroubek předsedou vlády?
Vždyť od samotného Jiřího Paroubka přece víme, že jeho manželka Zuzana je introvertní osoba, která se stará pouze o chod domácnosti a vytváří manželovi zázemí. Že by to v roce 2003 bylo jinak a nákup pozemků za rodinu Paroubkových vyjednávala paní Zuzana a nikoli její muž, který v té době byl ekonomickým náměstkem pražského primátora? Nechce se tomu věřit. Naopak s pravděpodobností hraničící se stoprocentní jistotou lze mít za to, že paní Paroubková je v celé pochybné obchodní transakci pouze formálním aktérem a že vše sjednával a vyřizoval její manžel.
Ano, Jiří Paroubek neudělal nic, co by bylo v přímém rozporu se zákonem, on jenom zákon nepoctivým způsobem obešel. Navíc u toho poškodil jiné osoby. Ano, Jiří Paroubek rovněž neudělal nic, co by v naší zemi nedělali i jiní lidé, kteří zákony obcházejí či se pohybují na jejich hraně. Podstatný rozdíl je ovšem v tom, že tito lidé neusilují o vysoké ústavní posty a nejsou momentálně v pozici předsedy vlády. Od nejvyššího úředníka v zemi občané právem očekávají trochu jiný model chování. Dnes i v minulosti. Paroubkovo prohlášení ve stylu „čo bolo, bolo, premiérom som až terazky“, je proto neakceptovatelné. Ten, kdo zákony obchází při vyřizování svých osobních záležitostí, se s vysokou pravděpodobností bude stejně chovat i při správě věcí veřejných.
Zákon stanovil jednoznačně, že o pozemky se mohli ucházet pouze restituenti či zemědělci. Do žádné z těchto kategorií nepatří ani Jiří Paroubek ani jeho žena Zuzana. Přesto se pozemky účelovým obejitím zákona do vlastnictví Paroubkovy rodiny dostaly. Účelové obejití zákona lze nazvat podvodem. Doslova se proto nabízí zásadní otázka: Může být člověk s takto pohrdlivým vztahem k zákonům předsedou vlády?
Zdroj: aTeo.cz
22. 6. 2006, www.petrstepanek.cz