Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

POLITIKA: Ministryně školství trojským koněm průmyslové lobby?

diskuse (6)
Z řady kauz dokazujících v posledních týdnech nakolik jsou jednotlivá ministerstva ovládána lobbistickými skupinami a selhávají ve vlastní rezortní politice, je případ ministryně školství Kopicové již déle než rok trvajícím evergreenem. Kopicová, jež je ve Fischerově vládě již podruhé českou ministryní školství, mládeže a tělovýchovy, je zároveň od listopadu 2006 výkonnou místopředsedkyní vládní Rady pro vývoj výzkum a inovace (Rada). Jedná se o poradní orgán vlády, který by měl vytvářet státní vědní politiku a rozhoduje o distribuci miliard veřejných financí na vědu a výzkum v ČR. Ovšem právě nekoncepční a arogantní působení Rady v uplynulých měsících způsobilo krizovou situaci a vyvolalo protesty české akademické obce. Přestože má Rada stále status "poradního a odborného" orgánu, plní v posledních letech funkci kolbiště reprezentantů zainteresovaných organizací a lobbistů. Řešení koncepčních otázek vystřídal nevybíravý utilitární svár o obrovsky narůstající balík veřejných peněz, o jehož rozdělování Rada de facto rozhoduje. Škraboška "poradního" orgánu je v tomto případě nesmírně výhodnou; způsobuje, že konání Rady není veřejně kontrolovatelné a vykazatelné. Absence jasných právních mantinelů umožňuje manipulaci, zvůli a zneužívání. Rada nenese za své kroky a rozhodnutí jakoukoliv odpovědnost.

K zásadní změně došlo v letech 2004 - 2006, kdy Radě předsedal Martin Jahn. Poté, co byl zákonně ustanoven předsedou Rady předseda vlády, přišla s Topolánkem v listopadu 2006 jako výkonná místopředsedkyně Miroslava Kopicová. Za ní posiloval - úměrně významně narůstajícímu objemu finančních prostředků, o nichž Rada rozhoduje - konfrontační trend zahájený za Jahna. Zejména v posledních pěti letech se tak zintenzivňoval tlak průmyslové lobby, která se snaží "odborný orgán" ovládnout a z veřejných financí na veřejnou vědu a výzkum odčerpávat co nejvíce peněz pro soukromý sektor. Nakolik je Kopicová v područí průmyslové lobby, svědčí mantra "inovací", kterou automaticky a bez objasnění opakuje, ať už hovoří jako ministryně školství nebo jako místopředsedkyně Rady o potřebách české vědy a vysokého školství. Ani jedna z těchto oblastí, za které zodpovídá, nemá v současné době jasnou koncepci.

Situace je velmi vážná. Nekoncepční kroky Rady, prosazené přes plošný odpor odborné veřejnosti zejména během posledního roku, mohou mít pro českou vědu a vysoké školství fatální důsledky. Kopicová nese mj. plnou zodpovědnost za vznik absurdního systému hodnocení výsledků vědecké práce (metodika, lidově: kafemlejnek), jenž je trivializující, deformující, demotivující a podporuje vyčůranost namísto kvality. Vědecké pracovníky a pedagogy Rada zatěžuje nesmyslnou byrokracií příznačnou pro komunistická osmdesátá léta 20. století. Vzhledem k provázanosti metodiky s institucionálním financováním i systémem grantových aplikací může být Kopicovou obhajovaná metodika opravdu likvidačním nástrojem všeho kvalitního, co v české vědě a výzkumu dosud existuje a funguje. V tomto smyslu je jednání ministryně i stávající Rady mj. urážkou všech talentovaných a kreativních lidí této země.

Přestože většina reprezentantů z řad odborné veřejnosti i politiků označila působení a složení stávající Rady za skandální a Rada měla být k 1. lednu 2009 premiérem obměněna, k žádné změně dodnes nedošlo. Podle Aktuálně.cz mělo být složení Rady projednáváno vládou 3. května 2010. Právě Kopicová ale docílila stažení tohoto bodu z programu jednání, protože nebyla spokojena s premiérem navrhovanou personální skladbou Rady. Požaduje prý větší podíl zástupců průmyslu, přestože jich je v navrhované sestavě čtvrtina (4 z celkem 16 členů)! Lze se mj. tázat, proč nestačí průmyslníkům dotační programy Ministerstva průmyslu a obchodu a nově zřízené Technologické agentury. Podle jaké logiky má být z veřejných peněz na vědu a výzkum podporován těžký průmysl nebo obsahově podezřelé projekty soukromých firem, jejichž výstupy jsou veřejně nedohledatelnými? Ministryně školství, která paradoxně místo školství a vědy hájí zájmy průmyslové lobby, však nyní stojí plně v záři reflektorů. Vzhledem ke zveřejněnému návrhu složení Rady, s nímž Kopicová 3. května nesouhlasila, bude v pondělí 10. května zcela jasné, co je ve skutečnosti její prioritou!

Autor je předseda Fóra Věda žije!

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Válka byla jen poslední kapkou, kterou by česká energetika bez problémů ustála, kdyby již předtím...

Zdeněk Roller
25. 7. 2024

Co je tohle za stát, ten Egypt? Vždyť rozhodně nepatří mezi ty vysloveně chudé. Přitom v areálu...

Ivo Fencl
25. 7. 2024

Roku 1952 se Velinského trampská parta s Foglarem setkala v Hostivaři, kde byli Dvojkaři na...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Lukáš Kovanda
23. 7. 2024

Predikční platformy, jako je PredictIt, jež umožňují sázet na výsledek prezidentského klání jako...

Lidovky.cz, ČTK
25. 7. 2024

Dojednáno, schváleno. NBA oznámila podpis lukrativního jedenáctiletého kontraktu s třemi...

kroc Tereza Krocová
25. 7. 2024

Klimatičtí aktivisté ve čtvrtek ráno narušili provoz na největším německém letišti ve Frankfurtu...

Tomáš Macek
25. 7. 2024

Francouzská policie vzala včera do vazby čtyřicetiletého Rusa. Podle prokuratury „dodával...

Lidovky.cz, ČTK
25. 7. 2024

Bez Ruska a Číny u stolu nebude možné dosáhnout žádného mírového jednání o válce na Ukrajině, řekl...

ČTK, Lidovky.cz
25. 7. 2024

Izraelské síly nalezly v Pásmu Gazy těla čtyř obětí útoku Hamásu loni 7. října. Čtveřice byla...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz