Úterý 3. prosince 2024, svátek má Svatoslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

POLITIKA: Ministr pro zájmy zahraničí

diskuse (42)

Ponoříme-li se do myšlenkového světa možného ministra zahraničí Miroslava Pocheho, začneme pochybovat, zda si národní zájmy neplete se zájmy jiných národů.

Poválečný německý kancléř Konrad Adenauer řekl: „Nestarám se o moje včerejší žvásty.“ Podobně velkoryse hodnotí své minulé chování i Miroslav Poche. V roce 2015 hlasoval v Evropském parlamentu pro přijímání migrantů a pro povinné kvóty. Ale nedávno poslal svým spolustraníkům dopis, ve kterém píše, že je proti přijímání migrantů a proti kvótám. Když se ho na tento rozpor ptal server novinky.cz, odpověděl zcela v duchu Adenauerovy zásady. „To bylo hlasování v dubnu 2015. Nebylo nijak legislativně závazné.“ Takže vlastně o nic nešlo, že ano. Moc rád bych věděl, podle čeho se pan Poche rozhodoval. Hodil si kostkou, nebo vážně přemýšlel o důsledcích přijímání migrantů?

Omluvit lze cokoliv. A to politici umějí dobře. Avšak zlehčování svého vlastního jednání nic nemění na tom, že má vždy důsledky. Politik si musí na prvním místě položit otázku: „K čemu to, co dělám, povede?“ A pak nutně zjistí, že hlasování o migračních otázkách není nezávazné kývnutí na číšníka.

Poche v roce 2015 hlasoval v souladu se slabošskou politikou tehdejšího sociálnědemokratického vedení. Oslabil tak českou pozici a přispěl ke vzniku dojmu, že naši reprezentanti v EU nemají jednotný protiimigrační názor. A to nemluvím o tom, že hlasování pro povinné kvóty byl výraz přezíravého postoje k našim občanům, kteří jasný většinový názor měli a mají.

Jak s Dublinem IV?

Kariérismus a názorové kličkování si možná může dovolit prostý poslanec, ale určitě ne ministr zahraničí v době, kdy se jedná o přežití západní civilizace. Jaký je vlastně vnitřní kompas budoucího ministra? Jak bude jednat v souvislosti s Dublinem IV? Prý tvrdě – ale můžeme se na to spolehnout?

Od Pocheho opět slyšíme nezávazné floskule. „Je evidentní, že členské státy jsou v této otázce velmi rozděleny. Jsem přesvědčen, že Dublin IV je v současné podobě neprosaditelný.“ Znamená to, že ministr zahraničí Poche bude s jinou podobou Dublinu IV souhlasit? Nebo bude respektovat skutečnost, že většina občanů, které má zastupovat, je proti tomu, abychom migranty z nesourodých civilizačních okruhů vůbec přijímali?

Jakou záruku máme, že Poche pro trochu obroušený, ale pro většinu našich lidí přesto nepřijatelný Dublin IV nebude hlasovat? Již jednou přece kvóty podpořil. A při čtení jeho rozhovoru pro novinky.cz získáme dojem, že ten, kdo vezme do úst pojem národní zájem, je pro pana Pocheho „nacionalistický a xenofobní“.

Mlžení o euru

Zvláštní kapitolou jsou názory potenciálního ministra na referendum, které by se daly shrnout asi takto: Na to prostě naši lidé nemají hlavu. Občané sice byli ještě v roce 2003 dost chytří na to, aby v referendu rozhodli o vstupu do EU, ale dnes již o mezinárodních otázkách rozhodovat neumějí. Miroslav Poche tak dokazuje, že je pohodlně zabydlen ve vládnoucí vrstvě, která má přehnané představy jak o svých intelektuálních a morálních schopnostech, tak o svém právu řídit společnost. Poněkud podivně působí jeho tvrzení, že o přijetí eura by se referendum konat mohlo. To prý „není výsostně zahraničněpolitická záležitost“.

Jeho argumenty pro přijetí společné měny však dokazují, že má v této oblasti dosti podstatné vědomostní mezery. Říká kupříkladu: „Myslím, že euro má jednoznačně pozitivní přínos, a budu chtít otevřít debatu mezi vládou, veřejností a podnikateli o přínosu eura.“

Ptám se, kde pan Poche žije a jestli zaznamenal třeba to, co se právě děje v Itálii. Tato země je ve velkých potížích a má nepochybně potenciál k tomu, aby eurozónu vyhodila do povětří. Aspoň zmínku o těchto problémech bych přivítal, protože bych se pak nemusel bát, že budoucí ministr zahraničí není dost kompetentní.

Kdo vládne Evropě?

Neklid ve mně budí i to, že k tématu eurozóna a naše členství v ní opakuje Poche obvyklé bezobsažné floskule. K nim patří často používaný, a přesto chybný argument o možnosti malých členských zemí „ovlivňovat monetární a finanční politiku Unie“. Budoucí ministr pravděpodobně nezaznamenal, že vliv na dění v eurozóně mají Německo, Francie, Brusel a Evropská centrální banka. Země naší velikosti, a to i ty hospodářsky silnější, jsou odsouzeny k tomu, aby v otázkách zásadního významu většinou pouze přihlížely.

Obavy ohledně chování možného ministra zahraničí budí i to, že místo aby jasně odpovídal, utíká se k opotřebovaným a nicneříkajícím argumentům. Euro je prý potřeba proto, abychom se opět „přiblížili k jádru EU, které se nám vzdaluje“. A opět ani slovo o tom, jestli jádro EU právě vzkvétá, anebo se rozpadá. Rád bych panu možnému ministrovi zahraničí vzkázal toto: Ve skutečnosti mohou malé země v EU buď otevřeně prosazovat jednoznačně národně orientovanou politiku, jako to umí třeba Irsko, nebo se podřídit vůli silnějších a zakrývat to patetickým řečněním o solidaritě nebo jádru EU. Miroslav Poche by byl zřejmě zastáncem druhé cesty. My však potřebujeme ministra, který prosazuje národní zájmy, a ne ministra, který by přihlížel prosazování zájmů jiných národů.

MfD, 28.5.2018

Realiste.cz

Jaroslav Zamazal
3. 12. 2024

Ó, jaká hrůza, jaké drama! Všichni zahyneme! Anebo je to jinak?

přečetl Panikář
3. 12. 2024

Teroristická organizace HTS) zahájila minulý týden v Aleppu překvapivou ofenzivu.

Ivo Fencl
3. 12. 2024

Co jsem cítíval a víc necítím ohledně pistole, vnímá spousta dětí stejně.

Ladislav Jakl
3. 12. 2024

Jak poznáme nové Hitlery dřív, než začnou zplynovávat a pálit židy?

Aston Ondřej Neff
2. 12. 2024

Jeden rok končí, druhý brzy začne a je zjevné, že ho budeme moci úplně odepsat.

Aston Ondřej Neff
30. 11. 2024

V Česku vyrostl v Radě pro rozhlasové a televizní vysílání orgán, který má ambici stát se cenzurní...

Marian Kechlibar
2. 12. 2024

Před osmi lety si Velká Británie odhlasovala poměrem 52:48 odchod z Evropské unie.

Ladislav Jakl
2. 12. 2024

Pryč se zahrádkami a pejsky. Bude to stačit?

sdlk Jakub Sedlák, kroc Tereza Krocová, ČTK
3. 12. 2024

Pražskou dopravu od rána komplikuje několik dopravních nehod. Mezi nimi jsou i dvě vážné nehody s...

Lidovky.cz, ČTK
3. 12. 2024

Poslanci budou v úterý odpoledne schvalovat návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 241...

Lidovky.cz, ČTK
3. 12. 2024

Vietnamský odvolací soud potvrdil trest smrti pro realitní magnátku Truong My Lan, a to za podíl na...

Lidovky.cz, ČTK
3. 12. 2024

Budoucí americký prezident Donald Trump dorazí do Paříže na sobotní znovuotevření katedrály...

Lidovky.cz, ČTK
3. 12. 2024

Slovensko vyhostilo do Maďarska a na Ukrajinu dvě osoby, které podezírá z přípravy potenciálního...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz