22.10.2020 | Svátek má Sabina


Diskuse k článku

POLITIKA: Mindrák kandidátů na prezidenta

V diskusi o tom, má-li být prezident republiky volen přímo, se naprostá většina expertů shodovala v názoru, že přímá volba prezidenta v našem ústavním systému znamená riziko. Při čtení názorů kandidátů na prezidenta se ukazuje, jak oprávněná to byla obava.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Eliáš 10.7.2012 18:39

Přímá volba prezidenta je riziko

Naši voliči naletí každému podvodníkovi. Kupují si na prezentacích předražené hrnce a jiný šmejd, čtou nejraději Blesk a večer sledují české telenovely. Takovým lidem nelze svěřit žádnou odpovědnost. Navrhuji, aby se prezident losoval ze všech občanů, kteří jsou výdělečně činní. Rozhodně nebude vylosován nikdo horší, než Fischer nebo Švejnar nebo Zeman.

J. Heincl 10.7.2012 17:11

Pohrdáni názorem občanů

Názor takzvaných expertů a autora tohoto článku, že přímá volba presidenta v našem ústavním systému znamená riziko, není ničím jiným než naprostým pohrdáním názorem občanů. Jakou úroveň měla volba presidenta prováděná parlamentem, jsme se mohli přesvědčit na vlastní oči při televizních přenosech. Nejenže poslanci a senátoři ukázali svoji ubohost, ale při volbě byl popřen i jeden ze základních atributů demokracie, a to tajná volba. Pokud se chtějí "experti" znovu kochat odporným divadlem volby presidenta parlamentem, tak já o to nemám zájem a naopak věřím ve zdravý rozum občanů - voličů.

I. Malypetr 10.7.2012 23:59

Re: Pohrdáni názorem

Zdravý rozum občanů-voličů máte možnost sledovat přes 20 let.Nenapadá vás něco?

V. Skalová 10.7.2012 15:02

No, já vidím spíš riziko v inkvizitorech

v inkvizitorech hrozících ústavou, co písmem svatým. Ústava je dílo omylných lidí a obsahuje nejasnosti či přímo i si odporující ustanovení. Politik mající oporu v parlamentu, jakkoliv malou, jich může využívat ve prospěch státu. Pokud by tak Václav Klaus nečinil, hrozil pád vlády už několikrát, což věřím, že opozičnímu politikovi asi vadí. Já to spíš oceňuji. Stejně oceňuji, že pánové Fischer a Dlouhý nechtějí komunisty ve vládě. Je to alespoň něco, podle čeho se voliči u nestranických kandidátů můžou orientovat.

J. Kadeřábek 10.7.2012 15:12

Re: No, já vidím spíš riziko v inkvizitorech

Od bývalého bolševika Fišera to ovšem sedí.

V. Skalová 10.7.2012 15:14

Re: No, já vidím spíš riziko v inkvizitorech

On pan Dlouhý u nich byl ale taky. Tak to je samozřejmě taky vodítko pro voliče... ;-))

P. Pavlovský 10.7.2012 16:09

Re: No, já vidím spíš riziko v inkvizitorech

V KSČ byli Zeman, Dlouhý i Fischer. Pro kariéru.

Zeman měl smůlu, že byl záhy vyškrtnut (nikoli vyloučen, proto nemusel k lopatě!)

Fischer se za členství v KSČ, na rozdíl od Dlouhého, alespoň stydí a také tam vstoupil později a ne odporně hned po vyhlášení Charty 77 jako Dlouhý.

Dlouhý je ovšem bez šancí. Komu ale má v prvním kole ubrat hlasy? Nejspíš Fischerovi!

L. Severa 10.7.2012 13:51

Zajímavý první odstavec.

„V diskusi o tom, má-li být prezident republiky volen přímo, se naprostá většina expertů shodovala v názoru, že přímá volba prezidenta v našem ústavním systému znamená riziko. Při čtení názorů kandidátů na prezidenta se ukazuje, jak oprávněná to byla obava“  Je tedy pozoruhodné jaké experty mají  k dispozici naši volení zástupci. Nebo naslouchají, podle vzoru Paroubkova, přání lidu?

P.S, Jsem hrdý na to, že tedy vlastně patřím mezi experty.

 

J. Kanioková 10.7.2012 18:23

I já.. a zdravím..

Přímá volba nám ještě "pěkně" orosí čela.

Lidi.. PAMATUJTE! Nejdůležitější je - NEVOLIT EUROHUJERY !!!

J. Rechnovský 10.7.2012 10:18

Souhlasím s autorem ale...

...strach z tlaku na ústavu rozhodně nemám. Právě naopak! Náš současný systém poměrného zastoupení se neosvědčil. Jeho výsledkem je nekonečná řada nestabilních vlád zmítajících se v koaličních sporech. Je čas vyzkoušet něco nového. Domnívám se, že malá, exportně orientovaná země jako ČR potřebuje výraznou vládu s jasným mandátem a odpovědností. Jen tak může rychle reagovat na měnící se vnější a vnitřní ekonomické a politické podmínky. Z dostupných řešení se nabízí většinový systém.

Prezidentské volby by mohly být prvním krokem. Je jasné, že nový prezident bude cítit podstatně silnější mandát, který bude chtít využít. Bude to příhodná doba na revizi ústavy, kterou by mohlo odstartovat např. referendum o změně volebního systému a zrušení zbytečného senátu. Jeho pravomoci by pak příp. mohl převzít posílený prezident.

P. Pavlovský 10.7.2012 15:58

Re: Souhlasím s autorem ale...

Můžete jmenovat jedinou demokracii v Evropě - stát do 20 mil obyv. - která má většinový volební systém? Většinový systém se hodí pro státy s daleko větším počtem obyvatel. (Mimo Evropu jej má možná Nový Zeland, nevím, ale i kdyby, to je gepoliticky dost výjimečná zemkě.) 

J. Rechnovský 10.7.2012 21:18

Re: Souhlasím s autorem ale...

Takový stát v Evropě není. Vaše otázka je však poněkud zavádějící. Vysvětlete proč by se většinový volební systém měl hodit POUZE pro větší státy? Oba mají přeci zhruba stejně výhod i nevýhod a počet obyvatel v tom nehraje žádnou roli. Domnívám se, že vhodný volební systém pro stát je ten, který se osvědčil. A může být na první pohled dost zvláštní jako např. ve Švýcarsku.

U nás máme celkem asi 40let zkušeností s převážně poměrným volebním systémem. V obou obdobích se neosvědčil. Lze tedy předpokládat, že je pro nás nevhodný. Nevidím jediný rozumný důvod proč se nepokusit jít možná lepší cestou...

J. Kanioková 10.7.2012 18:27

Ano, moc s Vámi souhlasím,

jen bohužel vím, že to neprojde. Klaus už kdysi o to "bojoval", nebyla šance...

Evropský všeholid je hrozně rovnostářsky naladěn, takže se rodí hafo pidistraniček, které hned piští o svých Občanských právech. Dokonce mnohým vadí i ta 5% hranice pro vstup do parlamentu...

J. Kanioková 10.7.2012 18:37

Ano, velmi s Vámi souhlasím,

koalice jsou vždycky o vydírání, podrazech a nakonec nikdo z nich neplní své předvolební programy.

Jenže... bohužel, neprojde to. Už kdysi o to Klaus "bojoval", nebyla šance. Evropský všeholid je hodně rovnostářský, takže vzniká hafo pidistraniček a všechny se hned ohánějí svými Občanskými právy. Dokonce mnohým vadí i ta 5% hranice pro vstup do parlamentu...

J. Kanioková 10.7.2012 18:41

mě klepne...

kdybych aspoň věděla, čí je to závada. Jestli mého poče, nebo Psí. Protože mi počítač opravdu jančí..

J. Kilian 10.7.2012 9:18

mindrák oprávněný

žádný z kandidátů nedosáhne na laťku, nastanevou Havlem a Klausem. Jakkoli je to polemické, z dosavadních kandidátů volil bych  Zemana nebo knížete.  

M. Krátký 10.7.2012 15:32

Re: mindrák oprávněný

Vážený pane Kiliane, s vaším dovolením : moje řeč na 100% - ostatní rozumy jsou na dvě věci

T. Hamet 10.7.2012 16:07

Re: mindrák oprávněný

Knížete?? Prezident v permanentním bezvědomí je opravdu to poslední, co téhle zemi ještě chybí.

P. Pavlovský 10.7.2012 16:19

Re: mindrák oprávněný

Zeman je exkomunista, kníže se právě zkompromitoval tolerováním Kalouska a hájením Parkanové, nemluvě o toím, že i on jako člen Topolánkovy vlády v demisi hlasoval pro všeobecně podezřelý nákup letadel CASA.

Nebude-li kandidovat Švejnar, je na forhontě Roithová, i když ještě raději bych chtěl Marvanovou nebo Hybáškovou. Chtělo by to ženskou jako byla kandidátka MUDr. Moserová.

T. Hamet 10.7.2012 17:55

Re: mindrák oprávněný

Ježkovy voči. Beru svůj předchozí příspěvek zpět. On ten kníže bude nakonec nejmenší zlo. Tedy z té Vaší freakshow.

J. Kanioková 10.7.2012 18:44

Jo... jenže je zvláštní,

že Klausovi nadávají do starců, důchodců... A Schwarzenberg je ještě starší...

ale to není nejdůležitější, nechci prezidenta lokaje vůči Bruseli...

T. Hamet 10.7.2012 19:02

Re: Jo... jenže je zvláštní,

Ujišťuji Vás, že servilita k Bruseli je nejméně škodlivá ze všech ostatních knížecích aktivit.

J. Kanioková 10.7.2012 20:27

Ujišťuji Vás, že v roli prezidenta by opravdu byla...

Oni by se o to ostatní P&L v šéfovských seslích médií či mnohých institucí, určitě postarali, aby jeho servilitu halasně a souhlasně podpořili a zveličili...

Tahle smečka je fakt nebezpečná, protože to jsou ve skutečnosti levičáci až až...

T. Hamet 11.7.2012 19:00

Re: Ujišťuji Vás, že v roli prezidenta by opravdu byla...

Ano, vím o tom.

M. Trhlík 12.7.2012 20:44

Re: Jo... jenže je zvláštní,

A v v čem je rozdíl mezi prezidentem lokajem a nelokajem paní Kanioková ? Že  ten současný víc analyzuje a má pravdu ? Až odejde  Klaus z funkce, budu rád, aby napsal co všechno mimo analýz prosadil.

P. Schuster 10.7.2012 8:30

Riziko

Přímá volba prezidenta v českém prostředí rizikem je. Vzpomeňme si na anketu největší Čech, pořádanou Českou televizí v roce 2005. Ano vyhrál Karel IV, ale neoficiálně se mluvilo o Cimrmanovi.

Autor článku se soustředil na dva bývalé členy KSČ a zdůrazňuje, že jejich předvolební sliby daleko více porušují naši ústavu, než co dosud předváděl Václav Klaus. Takže máme se na co těšit.

J. Kilian 10.7.2012 9:25

Re: Riziko

no, já jsem docela rád, že presidentem ČR nebyl komunista. Teď se trochu bojím, že už rád nebudu mít pro.

P. Jansky 10.7.2012 8:08

ano klaus ustavu ohnul k prasknuti

je potreba ji narovnat.. bohuzel volic reaguje jinak nez kometator.. ne na primou volbu ale na nevzdelanost volicu dojedeme pane zaku

P. Pavlovský 10.7.2012 2:50

Šedá, můj příteli, je všechna teorie,

říká Mefisto vědychtivému studentovi, pokud mluví češtinou Otokara Fischera, a pokračuje: "ale žití zlatý strom se zelená"!

Tak i Jan Fišer odhlíží od V. Žákem uváděných teorií a říká, že učiní vše pro to, aby ve vládě nezasedli extremisté. Chápu jej, stejně by se jistě zachoval i V. Havel, kdyby mu někdo pořinesl vládu, ve které by byli Sládkovci.

Chápu, ale nesouhlasím! Jsme již o 20 let dál, jsme členy EU i NATO, demokracie je upevněna. Rusko nás má sice stále ještě "na kohoutech", ale je už za třemi hranicemi a nějaké alternativní zdroje tu už jsou.

Souhlasím naopak s názorem J. Dientsbiera, že nastal čas k tomu, čemu se ve Francii říkalo "historický kompromis". Socialista Mitterand vzal komunisty do vlády a co se stalo?  Jejich protisystémoví voliči se od nich zklamaně odvrátili, KSF nevydržela ve vládě ani celé volební období a od té doby je marginalizovaná - "protestanti" volí Le Pen - ovou.

U nás by s vysokou pravděpodobností nastalo totéž v bledě modrém: po vstupu KSČM do vlády by valná část jejích voličů přešla k Bobošíkové, VV, Zemanovcům a pod.

P. Brodský 10.7.2012 11:47

Re: Šedá, můj příteli, je všechna teorie,

Je to velmi pravděpodobné. Koalice mezi Soc. Dem a komunisty je zpravidla zničující pro tu stranu, která je v daném období slabší.