3.10.2022 | Svátek má Bohumil


Diskuse k článku

POLITIKA: Milion chvilek pro řízenou demokracii

Zjednodušeně lze říci, že základním znakem demokratického režimu je oddělení mocí a pravidelné volby.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Staronový 10.12.2019 11:39

Netvrdíte, píšete. "Změnit výsledek demokratických voleb demonstrací 2-3 % občanů je svinstvo."

Jednak nikdo výsledek voleb nezměnil, druhak, pokud by k tomu skutečně došlo, bylo by to stejně z jiných důvodů a demonstrace by byly jen záminkou.

Demonstrovat a požadovat je prostě v demokracii normální, byť někdy pitomé.

P. Staronový 10.12.2019 11:37

Protestovat se v demokracii může, lhostejno proti čemu, pokud to nepřekročí hranice protestu. Stejně tak lze požadovat prakticky cokoliv, pokud to není vložený trestný čin. A je to tak správně, naopak, bojím se spíše toho omezování, netýkalo by se Bureše a podobných nešvarů, ale protestů proti řádění klimaalarmistů, greténů, socanů, gendernán ...

J. Vaníček 10.12.2019 11:36

Ale jděte, to netvrdím. Tvrdím, že to chtějí, nebo nechtějí? A teď přehánějte vy. Ale nechci se s vámi škádlit, tak toho nechme.

D. Müller 10.12.2019 11:34

Pane Nováku, demonstrace a stávky, ale o tom jsou, že způsobí nepříjemnosti. Zatím poklidnou formu AB nazval koncertem... nevážil si toho. Bude to méně a méně příjemné. Na hrubý pytel, hrubá záplata... :-)

J. Vaníček 10.12.2019 11:33

Samozřejmě. Bičovaní ČT, vytáhli do útoku až teď. Najednou. Topolánek jim nevadil, Bém jim nevadil. V tom je ta jejich faleš.

P. Staronový 10.12.2019 11:32

A on někdo změnil výsledek voleb demonstrací? Povídejte, přehánějte ....

J. Vaníček 10.12.2019 11:30

To kulhá, silně. Změnit výsledek demokratických voleb demonstrací 2-3 % občanů je svinstvo. Divím se, že vám vadí Okamura (nejsem jeho volič), ten by těm vašim "změnám mezi volbami" chtěl dát legislativní rámec. Ale to zase vy nechcete. Vy chcete, aby to bylo bez ohledu na vůli většiny, podle vás. To zase nechceme my - většina, protože na rozdíl pod vás, jsme demokraté. Běžte si dnes zacinkat.

J. Novák 10.12.2019 10:55

Kdybych byl dnes večer některým z cestujících, komu ujede poslední spoj domů kvůli jejich blokování Hlavního nádraží, tak bych určitě dal tomu nejbližšímu z těch, co to způsobili, minimálně pár facek. Naštěstí jsem odjížděl včera večer. Ony totiž i ty vlaky, co odjíždějí kolem šesté večer jsou pro mnohé lidi posledním spojem toho dne, kdy se mohou večer dostat domů.

M. Valenta 10.12.2019 10:49

Autorovi by měl někdo pokusit vysvětlit, že v demokracii je také běžné, že i "nepolitici" se mohou různými nenásilnými formami pokoušet o korekci politiky během volebního období, tedy mimo oficiální volby. Patří to mezi projevy občanské společnosti.

P. Han 10.12.2019 10:40

Kdyby měl nedostudovanou střední školu, byl by označován jako nedostudovaný středoškolák. A co?

I. Schlägel 10.12.2019 10:14

Osvobozeni stále nejsme, pane kolego, tím si můžete být jist.

D. Müller 10.12.2019 10:12

Pane Navrátile, dovolte abych se pozastavil na vašimi výroky...

a) pražští kraválisté.... sjíždějí se občané z celé republiky. A kde by se měli sejít? V Ouholičkách?

b) nedostudovaný teolog... jistě má dostudovanou střední i základní školu. Takže každého , kdo nedokončil vysokoškolské vzdělání budeme označovat jako nedostudovaného?

c) loutkovodiči... kdo je ten loutkovodič? Prosím alespoň naznačte? Už rok o nich fan kluby AB a MZ hovoří, ale pořád nám konkrétní informace tají.

P. Staronový 10.12.2019 10:12

Kecáte.

Anarchie na zákony kašle, vyřvávání na náměstí je stále v rámci zákonů, ať už se mi vyřvávající líbí nebo nelíbí.

I. Schlägel 10.12.2019 10:11

A co je Vaším vzorem, pane Valento? Možná žádný vzor nemáte? Přes všechny problémy s genderem, uprchlíky či zelenými (které pravděpodobně euroatlantickou civilizaci zdecimují) jsme stále za západem v mnohém pozadu. Z mnoha záležitostí vypíchnu jedinou. Třeba soutěžení veřejných zakázek. Zkuste třeba podplatit německého policistu. Nebo zkuste uvést pár příkladů z vrcholné politiky, kde bychom měli být my jako Češi západu vzorem. Nebo se na to radši vyprdněte. Českou podporu Izraele samozřejmě vítám. Díky za každou vlaštovku, i když jaro nedělá.

P. Staronový 10.12.2019 10:09

První věta ano, to je skutečně nebezpečné.

Druhá věta taky ano, ale to je normální. Politici se diskreditují svým čuněním, ne tím, že na to někdo upozorní.

Pokud jste měl na mysli Rothschilda, tak si pletete zacházení se svými penězi a zacházení s penězi státními či obecními. Rozdíl není v množství.

Ten zbytek je zmatený.

P. Staronový 10.12.2019 10:06

Krok mimo demokracii by byl, kdyby své chtění chtěli realizovat násilně. Demonstrovat a požadovat je zcela v rámci demokracie, ať už to organizuje nedostudovaný teolog, nebo předseda odborů.

I. Schlägel 10.12.2019 10:04

Lidé se v ulicích ozývali i dříve. Z důvodů politických i ekonomických. Pokud zmiňujete případy, kvůli kterým lidé do ulic nešli a měli, tím samým případem je aktuálně Bureš. Že západní demokracie upadají, na tom se shodneme. Bohužel jsme chtě nechtě účastníky tohoto upadání a jako bonus tu máme vlastní pohnutou historii, ze které jsme se ještě nevyhrabali ani mentálně, ani ekonomicky. Tak že lékem je držet hubu a krok a občas doběhnout k volební urně. Díky, nechci.

D. Müller 10.12.2019 10:02

Pane Církvo, až jste mne vylekal... opozice loví drobné skandály... Neděste mne, že mohou přijít ještě větší.

Jistě, nelze polemizovat o Dalíkovi, Rittigovi, Janouškovi, Kočkovi apod. Ale nikdo z tehdejších premiérů neřekl o nás drobných podnikatelích že jsme zloději a krademe.

A když jste se už vydal do ciziny... Před lety, když starosta New Yorku, chtěl učinit město bezpečnější. Přinutil policii aby přestala přehlížet právě drobné přestupky. Takže lidé začali dostávat i v Bronxu pokuty za špatné parkování apod. Přineslo to své ovoce. Proto bychom měli měřit stejným metrem všem... Dalík.. lumpárna - Topolánek ven, strýček Wick.. lumpárna - Gross ven, Čapí hnízdo.. lumpárna Babiš ven. Rozumím tomu, že už jsme všichni unaveni, ale jinak to nejde. Nemůžeme pro jedny lumpárny velebit a omlouvat jiné.

I. Krahula 10.12.2019 9:50

„Naše velmi slabá demokracie?“ A ke všemu hlídaná Maxipsem Fíkem? Opravdu podivné.

D. Müller 10.12.2019 9:43

A když jsou tím problémem arogance a urážky z úst premiéra a prezidenta? Mají demonstrující, jako jednotlivci, stejnou možnost prezentovat své názory? Mají možnost se dostat do televize? Koupit si média? V parlamentu vést své proslovy? Nikoliv. Proto musí využít formu, která je do televizí, novin, do úst poslanců dostanou. Demonstrace nemají uhlazenou formu, ale jak je vidět dosahují svého.

V. Církva 10.12.2019 9:41

vV"zavedených" demokraciích je dnes omezována svoboda slova pod hesly klimaskeptik, hatespeach a rasista. Opozice dnes loví drobné skandály aby zdiskreditovala politiky a sama mohla krást ve velkém. Pokud někomu připadá normální plat Macrona u Rotchielda v milionech dolarů a vadí mu, že Fillon platil ze státních peněz manželce pár tisíc měsíčně je to zmanipulovaný ovčan.

Prostě je to jedno velké pokrytectví. I v těch západních demokraciích i u nás. Z Nečase si Rittig dělal slouhu a nikdo to leta neřešil. Leta se tu tunelovalo a nikdo neodstoupil.. Topolánek neodstoupil kvůli Dalíkovi ale kvůli homosexuálovi. Pokud jste chtěl aby v politice byla slušnost bez korupce, bylo důvodů k Chvilkám mnohem dřív. A odstoupit by pak musel už Venca Havel někdy v roce 1990.

J. Vlček 10.12.2019 9:41

Vy ještě stále vzhlížíte k západu jako k našemu vzoru, pane Schlägle? Já už ne, a v tom se liší i naše názory. :-)

V. Církva 10.12.2019 9:24

Co potřebuje Vaše velmi slabá demokracie nevím. Ta naše určitě nepotřebuje nátlakovou menšinu. Na demonstraci máte právo, ale demonstrace je i odpovědnost a její nadužívání vytvoří resistenci politiků a protitlak spoluobčanů.

A tady o nadužívání jde protože ve společnosti jsou větší problémy než Čapí hnízdo a troufám si tvrdit že většina spoluobčanů ty ostatní problémy vnímá jako podstatné. Mladé lidi kteří chtějí budovat a mít rodinu bude víc bolet složitá legislativa stavby bydlení, Skupování nemovitostí cizinci a spekulanty, multikulturalismus, gendrové šílenství. A pokud chcete proti něčemu podstatnému demonstrovat tak určitě proti bujení neomarxismu a omezování svobody slova. A to nemá na svědomí jak vy myslíte bývalý STBák, Babiš ale především vládnoucí elita EU.

Ale nakonec to podstatné - princip je popsán sobře v tomto článku.

J. Vlček 10.12.2019 9:23

Pane Müllere, demonstrace samozřejmě patří k demokratickým prvkům. Je zcela namístě, protestuje-li se proti sporným krokům vlády.

Je ale nepřijatelné, aby se protestovalo a žádalo odstoupení představitelů vlády, případně prezidenta, vzešlých z demokratických voleb. Pro takovouto změnu jsou určeny volby. :-)

I. Schlägel 10.12.2019 9:07

Ohledně Bureše a jeho zátěže evidentně nevíte, která bije. Mimochodem, cca polovina národa opravdu nemusí Zemana. Jsou snad organizovány demonstrace s cílem zbavit ho funkce? Na západě by šel z funkce smykem. Až na výjimky typu Berlusconi.

I. Schlägel 10.12.2019 9:03

V zavedených demokraciích politici odstupují ze svých funkcí kvůli menším prohřeškům než kolik jich má na hrbu Babiš. A i v zavedených demokraciích se nehlasuje pouze prostřednictvím volebních uren, ale občané projevují svůj názor, mnohdy hodně razantně, i v ulicích. Pokud autor volá po dodržování standardních demokratických pravidel, měl by volat po standardně civilizovaném výkonu politické moci. Což se v Česku evidentně dlouhá léta neděje. Je dobře, že lidé nejsou lhostejní a že se umějí ozvat.

R. Dubravský 10.12.2019 9:00

Myslíte tu Ústavu, kterou "hlídač" demonstrativně roztrhal??

L. Písařík 10.12.2019 8:54

Ano, úspěch je to, co se v české kotlině neodpouští. Koho byste volil jako budoucího předsedy vlády? Toho zběhlého bohoslovce?

D. Müller 10.12.2019 8:54

Pane Vlčku. Podle vás tedy demonstrace nejsou součástí demokracie? Prosím o odpověď stručnou ANO/NE, bez urážek a dehonestací.

F. Navrátil 10.12.2019 8:39

Vlády se sestavují na základě volebních výsledků. Pokud o složení vlády chtějí rozhodovat pražští kraválisté v čele s nedostudovaným teologem Minářem, pak je to krok mimo demokracii. Něco jiného by bylo, kdyby požadovali nové volby. To ovšem jejich loutkovodičům nevyhovuje.