27.1.2023 | Svátek má Ingrid


POLITIKA: Milí TOPkaři, víte, kam jdete?

5.10.2013

Milí TOPkaři, opravdu víte, kam jdete? Vždyť ani nevíte, koho lidem vlastně nabízíte. Pankáče s barevným čírem, nebo Jamese Bonda? A to se ještě k Jamesi Bondovi, dalšímu "marketingovému tahu", vlastně nehlásíte a odkazujete na jakési hackery. Opravdového Karla Schwarzenberga schováváte někde vzadu. Není divu, když opravdový Karel Schwarzenberg, předseda "jediné autentické pravicové a konzervativní" strany píše na svém facebooku (20.9.): "Nenechte se zblbnout tvrzením, že je něco levicové či pravicové. Zkoumejte to vlastním rozumem a udělejte svůj závěr. Já také volím hlavou." Jsou to věty, které v této kampani slýcháme spíše od Andreje Babiše či Tomia Okamury. Ale také je to klíčová filosofie "nepolitické politiky", ke které se zřejmě TOP 09 přesunuje.

Možná váš velmi (a všeho) schopný místopředseda Miroslav Kalousek již připravuje "středovou" koalici, a proto kormidluje TOPku do politického středu. Kalouskovi se politika "být u toho za každou cenu" vryla pod kůži v době jeho členství v KDU-ČSL, kde dokonce dojednával koalici s podporou KSČM. U lidovců se tehdy projevil pud sebezáchovy strany s desetitisícovým členstvem a Kalouska odvolali. Poučen tímto případem má TOP 09 stanovy, které dávají velké pravomoci vedení strany, nikoli členstvu.

Zatímco zvýšení daní vedlo ve svém důsledku k pádu vlády a oslabení ODS (později obvinění poslanci přeci odešli ze sněmovny, aby nemuseli pro zvýšení daní hlasovat), pro členy a voliče TOP 09 není zvýšení daní minulou vládou vůbec žádným tématem. Slyšeli jste snad někdy, že by příznivci TOP 09 diskutovali o tom, že zvýšení daní bylo fatální politickou chybou? Před několika lety sám Miroslav Kalousek oznamoval v médiích zjištění FAÚ, že Alexandr Vondra "ukradl" tři sta milionů. Byla to opravdová mediální bomba, která nakonec Alexandra Vondru politicky zlikvidovala. Že však Alexandr Vondra nebyl nikdy ani obviněn, že sám Miroslav Kalousek dostal za (nedočkavé) zveřejňování informací pokutu, to již v dnešním mediálním světě nikoho nezajímá. Za zády a proti vůli premiéra Nečase uzavřeli úředníci ministra Drábka (TOP 09) smlouvy s Českou spořitelnou na sKarty. Že za dnes mrtvé sKarty utratilo ministerstvo pod vedením TOP 09 dvě miliardy? Ani tyto miliardy, ale ani otázka, kdo je inkasoval, není v TOPce a bohužel ani v médiích, žádným tématem.

Opravdu souhlasíte se svým předsedou, že pravá a levá řešení jsou v politice blbost? A proto nabízíte pouze "dobrá či špatná" řešení? Před půl rokem jste nemohli pochopit, proč někteří členové ODS nevolili Karla Schwarzenberga, ale volili, byť levicového, ale politicky myslícího Miloše Zemana. Trvalé inklinování Karla Schwarzenberga k nepolitické politice bylo jedením z důvodů.

A to odhlížím od skutečnosti, že předseda Karel Schwarzenberg s přítelem Zdeňkem Bakalou privatizoval Becherovku jako "dlouhodobou investici". Aby ji za dva roky se ziskem prodali. Samozřejmě, proč by ji nemohli prodat? Někdo by však mohl na světlo vytáhnout otázku, proč tehdy vláda Becherovku neprodala nejvyšší nabídce. Anebo kteří ministři pro prodej hlasovali? Tehdy se to nepovažovalo ani za nemorální, ani za skandální. A tak se podobný scénář později použil u privatizace OKD.

Vážení a milí TOPkaři, opravdu víte, s kým a kam jdete?

Autor je senátor za ODS