6.6.2020 | Svátek má Norbert


POLITIKA: Mediální magnát Soukup má (po)hnutí

19.1.2019

Velké „životní rozhodnutí“ Jaromíra Soukupa, mediálního podnikatele a majitele televize Barrandov, se týká jeho nového angažmá v české politice. Zakládá nové politické hnutí List Jaromíra Soukupa.

Česká Wikipedie podává stručný obsah politických aktivit Jaromíra Soukupa. Není to žádná sláva.

Politické angažmá
Soukup svou půjčkou financoval volební kampaň Strany zelených (SZ) pro parlamentní volby v roce 2006 a spoluvytvářel její ekonomický program. Po volbách vyjednával s koaličními partnery část ekonomického programu vlády a následně byl nominován do funkce náměstka ministryně školství mládeže a tělovýchovy Dany Kuchtové v druhé vládě Mirka Topolánka. Po konfliktu s vedením SZ v čele s Martinem Bursíkem financoval volební kampaň Olgy Zubové a její Demokratické strany zelených. V roce 2010 v době předvolební kampaně nepřímo podporoval stranu Věci veřejné výhodnými cenami propagace a inzertních ploch a jeho firmy této straně poskytovaly i analytické a PR služby. V červenci 2012 ohlásil Jan Fischer při oficiálním zahájení své předvolební kampaně, že mezi jeho podporovatele patří i Soukup. V lednu 2019 oznámil v rámci pořadu Moje zprávy, že zakládá politickou stranu List Jaromíra Soukupa.

Z výše uvedeného vyplývá, že Soukup je obyčejný politický „turista“, který se dostal do politiky podporou malých „progresivních stran“. Inklinoval vždy k „rebelům“, jako byla Olga Zubová, která byla proti radaru v Brdech a hlasovala pro nedůvěru vládě Mirka Topolánka v době českého předsednictví EU v březnu 2009. Jeho podpora ́podnikatelské straně Věci veřejné Víta Bárty proto nikoho nepřekvapila a totéž lze říct i podpoře Jana Fischera před prezidentskými volbami 2013.

Soukup se tedy podílel na politice dvou stran, které Česku absolutně neprospěly. Shodou okolností to byly právě strany, které vždy utvořily koalici s ODS, a přispěly tak k pádu této kdysi velké strany. Jeho podpora Janu Fischerovi, premiérovi „úřednické vlády“ z let 2009/10, je ze stejného soudku. Právě Fischerova vláda během svého funkčního období způsobila státnímu rozpočtu „sekyru“ bezmála 200 miliard Kč.

Soukup tedy zdaleka není listem nepopsaným. Jeho hnutí List Jaromíra Soukupa má „velké cíle“:

„Byl jsem tu já, kdo jako první upozornil na to, jaký je rozdíl v tom, co politici říkají a co pak dělají. Furt nám něco slibují. Proto jsem se rozhodl, že chci aktivně vstoupit do dění. Dovolte mi proto sdělit vám, že dnešním dnem zakládám politické hnutí List Jaromíra Soukupa, jehož cílem je bránit české národní zájmy před zkorumpovanými politiky a oligarchy,“ doplnil.

„Pojďme prosadit trestní odpovědnost politiků za to, že nám zdražují život. Za nedostatek bytů, za drahé energie, za předražené účty za mobilní internet a telefon, za to, že stát vyplácí miliardy solárním baronům nebo oligarchům za věci, které by měl dělat sám. Za to všechno mohou vždy konkrétní lidé a politici. Pojďme tyto lidi, již se pakují na náš účet, postavit před soud!“

Jako by to říkal jiný „lidumil“ – Tomio Okamura. Nezdá se vám?

Z hlediska minulých výsledků politického angažmá Jaromíra Soukupa lze proto dedukovat velmi jednoduchý závěr. Další „spasitel světa“ s velkohubými prohlášeními a nulovými výsledky.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.