20.1.2021 | Svátek má Ilona


Diskuse k článku

POLITIKA: Matriky zrušíme...

Těch obcí prý bude kolem 400 (počet obcí v ČR je 6250). Návrh vyšel z úřadu náměstka ministra vnitra, protože vedení matrik je přenesenou působností státní správy a nikoli samosprávnou činností.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Nový 20.5.2018 22:39

Klasické Šejno

Přechytralé Šejno, přečtěte si něco o zákonech kolem matrik a pak kecejte.

B. Hudzieczek 20.5.2018 18:37

Okresy zrušeny nebyly

zrušeny byly toliko okresní úřady. Hasiči, policie, státní veterinární správa a řada dalších státních úřadů dále fungují v obvodu okresů. Matrikářka, která vykonává 20 úkonů ročně (zajímalo by mě, odkud tento údaj někdo vzal)vykonává rámci obce ještě řadu dalších úkonů v rámci místní samosprávy.

M. Šejna 19.5.2018 16:02

pane Dvořáku

okresy se nezrušily. Zrušily se jen okresní samosprávy. V Praze existují městské čtvrti, a přesto většina těchto čtvrtí nemá své vlastní samosprávy. Napřiklad neexistuje místní úřad Vinohrady nebo Vršovice. Přesto bydlíte ve Vršovicích nebo na Vinohradech.

Já bydlím v okrese Praha-východ, který nemá okresní zastupitelstvo, ale přesto ten okres existuje.

M. Šejna 19.5.2018 15:57

klasické trollení pravicové autorky

úředníků je prý moc, ale za zachování matrik by pravicoví trollové málem byli ochotní položit život.

V naší obci matrika není a proto jsem nedávno musel jet až do vedlejší obce, kde matriku mají. A to kvůli tomu, aby mi vydali rodný list mé dcery. Na matrice mě poslali do prde..le, přesněji na matriku v Praze 2, kde moje dcera dostala rodný list, když se narodila. Jiná matrika prý kopii rodného listu dělat nesmí, než ta původní. Takže jsem stejně musel jet pro rodný list 20 km do centra Prahy.

K čemu tedy jsou vesnické matriky, když mohou pracovat jen pro místní a těch místních je s vylidňováním venkova čím dál tím méně? Když existují matriky, kde není skoro co dělat, tak proč by se měly zachovávat?

P. Papež 19.5.2018 13:53

A nebo zrušit primo Mlsnu a ostatni lehkozivky na úřadech (za 4 roky přibylo 30000 statnich úředníků). To by byly úspory za miliardy í diky nerealizaci některých jejich hodně blbych nápadů.

J. Lepka 19.5.2018 11:43

Asi to vidím jinak,

na všech postech státní správy zuří zákopový boj a bojovníci se řídí heslem : Jak na sebe upozornit a neohrozit vlastní post? Nejlépe vymyslet akci, kterou ve smyslu stejné logiky podpoří i nadřízení.

V. Kain 19.5.2018 11:38

Re:

No přece byste nechtěli aby pan ministr vyházel naprosto neužitečné byrokraty?Naopak je jich málo a tak se tato armáda pijavic rok co rok navyšuje.

A. Zajícová 19.5.2018 9:37

Re: pokud má matrika za rok méně než 20

samozřejmě. Asi jsem omylem zabloudila vedle do Jednoty:)

R. Tichý 19.5.2018 8:52

Presne tak to je. Prilis mnoho uredniku je uplne zbytecnych a nekompetentnich.

S. Ševeček 19.5.2018 8:29

Matriky zrušíme ...

... zapomeňte.

Z. Rychlý 19.5.2018 8:25

Re: Okresy fungovaly, kraje byly zbytečné.

PS: Zrušte obecní úřady úplně - a ušetříme mnohem víc :-(

Z. Rychlý 19.5.2018 8:23

Re: pokud má matrika za rok méně než 20

Pochybuji, že to byly matrikářky. Bůhví kde jste byla.

Z. Rychlý 19.5.2018 8:19

Re: Okresy fungovaly, kraje byly zbytečné.

To, co uvádíte je tzv.státní správa, to nemá s obcemi nic společného, to si řídí stát podle svých potřeb. Nebo myslíte, že by bylo prospěšné mít soudy/voj.správu v každé větší obci? Případně naopak - jezdit se soudit rovnou do Prahy?

Z. Rychlý 19.5.2018 8:07

Re: Okresy fungovaly, kraje byly zbytečné.

Okresy se zrušily, což je v pořádku, pro samosprávu byly zbytečné. Jiná věc je státní správa, kterou provádí stát a měl by si ji platit sám, nikoli s velkou pomocí trojkových obcí. Pokud stát chce ušetřit, má možnost toto provádět pomocí detašovaných pracovišť, případně můžou úředníci pendlovat mezi obcemi a mít otevřeno v místě třeba jednou za 14 dní. Ale musí to být v místě, nejblíž občanovi. Pak je jedno, jestli centrum státní správy bude na "okrese", nebo na kraji, nebo třeba i v Praze. Hlavně, že příslušný úkon budu moci provést doma a putovat bude úředník, byť jen třeba ve středu. Takové omezení se dá vydržet.

K těm krajům. Měly by smysl jen tehdy, pokud by byly příjemcem daní vyprodukovaných v daném regionu a mohly s nimi nakládat podle regionálního uvážení. A dále pokud by došlo k posílení krajských orgánů ovšem na úkor orgánů centrálních v Praze. Což si ve skutečnosti žádný úředník nepřeje a tudíž tohle nemá šanci. Nechávat beze změny rozbujelé kraje a rozbujelé centrum - to je ta finanční žába na prameni. Matrika je velmi potřebná a matriká(řem/řkou) nemůže být kdekdo. Krom toho se v současnosti činnosti kumulují - evidence občanů, občanky, nebývá to čistě matriční činnost (svatby, pohřby, narození).

Že se vždy začne šetřit u těch nepodstatných částek, ty největší se promrhávají dál. (Stačí změnit jedno písmeno a hned je výraz šťavnatější a výstižnější :-) )

A. Zajícová 19.5.2018 8:03

pokud má matrika za rok méně než 20

úkonů, tak těch dvacet nevěst jistě může jet o pár kiláků dál, autorka píše, jak kdybychom byli v Austrálii a další matrika byla 3000 km daleko. Před pár lety jsem měnila své příjmení na rodné, v obci, kam jsem matrikou patřila štrykovaly dvě baby obrostlé mechem, nevěděly, jak to udělat, zda to smí udělat a měsíc trvalo, než mi přišel přípis, ať si zajdu na matriku v Praze, kde to vyřídili. Takže já souhlasím. Bez takových oficín klidně přežijeme.

J. Urban 19.5.2018 7:39

Re: Okresy fungovaly, kraje byly zbytečné.

Taky pokud vím stále existují okresní soudy, okresní vojenské správy apod. To zrušení okresů pokud vím vymysleli sosani.

P. Dvořák 19.5.2018 5:51

Okresy fungovaly, kraje byly zbytečné.

Tak se okresy zrušily a pod jiným názvem se místo krajů zavedly vyšší územně-správní celky. Od té doby desetitisíce (statisíce?) úředníků denně dojíždí ze svých bývalých okresů do tzv. krajských měst. Kolik úředníků od té doby přibylo, raději neřeším.

Paradoxem je že i dnes, když hledáte Kotěhůlky a je jich více, objeví se v nabídce všechny a rozlišují se podle již neexistujících! okresů.

Dokonce i bývalá okresní města se objeví jako "XY - okres XY". Dva příklady za všechny: Blansko - okres Blansko, Jihomoravský kraj, Česko. Znojmo, okres Znojmo, Jihomoravský kraj, Česko.