10.12.2023 | Svátek má Julie


Diskuse k článku

POLITIKA: Má Česko skutečně důvody k optimismu?

Timothy Garton Ash, profesor z Oxfordu, který před třiceti lety s Václavem Havlem stál na Václavském náměstí, minulý týden na mezinárodní konferenci v Bratislavě Globsec prohlásil, že Česko má velmi silné důvody k optimismu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Mach 19.6.2019 19:09

Bohužel je to pravda. Vlastně bohudík!

S panem T. Ashem lze v zásadě souhlasit. Ještě u nás stále funguje to, že můžeme říct, že prezident byl ožralý a nemusíme opakovat fráze hradního mluvky o viróze. A existují tu desítky či stovky tisíc lidí, kterým stojí za to vyjít do ulic a ukázat zlodějskému premiérovi, že se ho nebojí a že ho dokáží otravovat tak dlouho, až se postaví do latě nebo odejde z politiky. Toto již v Maďarsku a Polsku opravdu není. Snad jen to Slovensko, náš nedospělý bratříček, je stále o krok před námi.

J. Kanioková 19.6.2019 16:27

........

"Maďarsko je již ztraceno, liberální demokracii opustilo"

"měli přidat k našemu směřování i politický, sociální a kulturní rozměr." Timothy Garton Ash ... nestačím žasnout.. už taky blbne ?

Proboha, co to je zase za kravininum ???

K. Salajka 19.6.2019 15:06

Dotace do

zemědělství Francie a Německa a zákaz produkce pro nové členy EU to je první zlodějna - děje se přesně podle předpisů EU.

Takže nám ty potraviny, co nevyrábíme a kupujeme předražené nechybí ? To nejde z našeho ?

Plat 156 tis. a 8000,- náhrada každý den, nemocenská od prvního dne, doživotní důchod bez ohledu na odpracovaná léta. Přesně podle norem a nám to samozřejmě nechybí. Stěhování mezi Bruselí a Štrasburkem, to nás nic nestojí. Takhle podniká každý zaměstnavatel, když chce zkrachovat.

Ono to něco přinese našim farmářům, když dotace Brusel nedá Babišovi ? Asi to dostanou Chvilky za tu lopotu.

I. Štípek 19.6.2019 14:51

Škodit, škodit,

škodit. Nic jiného Hvížďala neumí. Naštěstí, dnes už je jen pro smích.

J. Jurax 19.6.2019 15:12

Není.

A mohl byste svou štěpnou myšlénku trochu košatěji rozvést?

I. Štípek 19.6.2019 20:23

Re:

Poslední věta. Hvížďala není jen pomýlený, prostřednictvím ČRo šíří své sympatie, které jsou podle mne za hranou demokracie.

J. Ráž 19.6.2019 14:12

Ash se, stejně jako ideoví souputníci, zásadně mýlí

Jeho mýlka má stejný pramen, jako mají všechny omyly ideologů víry jedné pravdy. Komunisté, stejně jako liberální demokraté se totiž domnívají,že jejich ideologie má universální přesah a tvoří vrchol snažení člověka za nejlepší systém vlády a způsob života.

Proto může napsat i takovou hloupost, že když Maďarsko opustilo dnes levicovými blouznivci aplikovaný politický, sociální a kulturní rozměr liberální demokracie, je ztraceno.

J. Vlček 19.6.2019 14:25

Re: Ash se, stejně jako ideoví souputníci, zásadně mýlí

Souhlas, pane Ráži. Hlavně, že nejsou ztraceny, se svou liberální demokracií, Francie, Anglie, Německo a další. Od nich se má Maďarsko a celá V4 rozhodně co učit, to jo.

Z. Lapil 19.6.2019 17:20

Re: Ash se, stejně jako ideoví souputníci, zásadně mýlí

Ale samozřejmě, že se od Němců a dalších máme co učit. Stojí přece psáno: Chybami se člověk učí. Nikde jsem ale nečetl, že by to musely být jen a pouze chyby vlastní.

D. Mach 19.6.2019 19:11

Re: Ash se, stejně jako ideoví souputníci, zásadně mýlí

Takže všichni jsou ztraceni, jen my jsme se našli? No něco na tom názoru hodně smrdí.

Z. Lapil 19.6.2019 19:40

Re: Ash se, stejně jako ideoví souputníci, zásadně mýlí

TAK vážně jsem to nemyslel. Nezapomeňte, že Učit se učit se učit se říkal už Lenin. Ale nikdy jsem se nedozvěděl, jak to přesně myslel. Existuje i možnost, že říkal Učit se, učit se, učit se.

J. Kanioková 19.6.2019 16:33

Přesně !

Jak já kdysi jeho texty ráda četla.. ti Zápaďáci parádně ujíždějí..

Rakovina Zdravého Rozumu..

F. Kusák 19.6.2019 12:52

Není to v Česku zas až tak špatné,

země je přívětivá, kultura jen kvete, ekonomika jde nahoru a od komunizmu nás dělí 30 let. Ani demokracie není na tom špatně, i když ti demonstrující si myslí něco jiného. No, mají na to právo, ale nebezpečnou chybou by bylo, kdyby se nějaká změna děla neústavní cestou. A panu Hvížďalovi ani nechci rozumět. Svět se proměnil a on působí jako fosílie. To je tak, když někdo nepochopí, kdy má odejít. Jó, to odcházení je vždy těžké.

S. Netzer 19.6.2019 13:01

Máte pravdu

"To je tak, když někdo nepochopí, kdy má odejít".

Babiš to definitivně nechápe.

J. Vlček 19.6.2019 13:48

Re: Máte pravdu

To říká ta pravá, vědma Sybila, co si nikterak nezadá s nezmarem obecným, a splachovací je jak WC.

J. Ráž 19.6.2019 14:20

Re: Máte pravdu

Pane Vlčku, diskutovat nebo replikovat názor se dá jen u člověka, který je schopen vyplodit vlastní a souvislou myšlenku alespoň ve třech po sobě jsoucích větách. To se paní Netzer nepovedlo,za celou dobu jejího působení na těchto stránkách. Moje rada: Ignorovat!

A. Reček 19.6.2019 12:16

Historik Ash se dost mýlí

Poněkud fandí levicově liberálnímu multikulturalismu a neprožívá život ve středu Evropy. Třeba Maďarsko pod Orbánovým vedením se už postavilo ekonomicky na nohy a splácí velké zadlužení předešlých vlád socialistů a liberálů. Podobné je to i dnešním Polsku. V těch zemích je teď politický směr konzervativní s cílem peněžní rovnováhy. Také odpor k přijímání kdejakých uprchlíků liberálovi Ashovi nelahodí. Nové vedení EU se teprve skládá a je jisté, že levice s liberály už nebude v Bruselu dirigovat tak, jak tomu bylo přes posledních 20 let. Pozbyli vliv.

P. Kubáč 19.6.2019 9:52

MAďarsko se potopí na dno Balatonu ?

Maďarsko je již ztraceno - Maďaři jsou asi blbí, že zvolili Orbána 60% většinou 3x po sobě ( celkem 4x )

Nebo geneticky vrozený fašismus, nacismus, rasismus, xenofobie a další se zcela utrhly ze řetězu.

Nebo Maďaři prostě vidí siutaci po svém ?

Zajímalo by mě jestli by Maďaři byli ztraceni i v připadě, že by tam 3xpo sobě získala 60% nějaká strana lezoucí do Bruselkého zadku ?

J. Jurax 19.6.2019 15:10

No, v tom druhém případě byli opravdu ztraceni. Ovšem z brusele by je pěkně chválili.

J. Ptáček 19.6.2019 9:45

Optimizmus skeptiků

Je-li tomu tak, je to paradox nebo protimluv. Mají opravdu Češi jako prokazatelně největší skeptici EU důvody k optimizmu? Bylo by to zvláštní, ale ne špatné.

R. Langer 19.6.2019 9:48

Re: Optimizmus skeptiků

No, já si myslím, že důvod k optimismu máme právě proto, protože je u nás tolik skeptiků. To vůbec není protimluv, právě naopak. ;-)

L. Zach 19.6.2019 9:54

:-)

J. Kanioková 19.6.2019 16:37

:)))))

P. Dvořák 19.6.2019 8:23

Demokraticky zařízli diskusi v LN pod článkem

"Babišovi stoupenci do akce nejdou. Expert: Kontrast s masivností protivládních demonstrací by byl velký."

Asi proto, že Babišovi stoupenci nechodí vyřvávat na náměstí, ale chodí k volbám.

L. Zach 19.6.2019 9:07

@Dvořák

"vyřváváním na náměstích" máte na mysli využití Ústavou ČR zajištěného shromažďovacího práva?

Pokud jde o důvody demonstrací - pěkné (krátké, úderné) shrnutí nabízí toto video:

https://youtu.be/Hg4Kbj9Tg38

## Listina základních práv a svobod 2/1993 Sb. čl. 19 o právu shromažďovacím http://zakony.centrum.cz/listina-zakladnich-prav-a-svobod/hlava-2-oddil-0-clanek-19

P. Dvořák 19.6.2019 9:53

Re: @Zach

Nečtete nebo nechápete psaný text?

Snažíte se přímo údernicky, ale marně ve svém příspěvku hledám něco, co by zpochybňovalo využití Ústavou ČR zajištěného shromažďovacího práva.

Rozhodně jsem zaznamenal totalitní praktiku, což je nezveřejňování nebo cenzurování názorů.

R. Langer 19.6.2019 10:31

Re:

Ale vždyť ať si klidně vyřvávají, vždyť proti tomu nikdo nic nemá...

Můžou klidně i místo voleb. :-D

R. Langer 19.6.2019 9:49

Re: Demokraticky zařízli diskusi v LN pod článkem

Ano, to mě také hned napadlo...

J. Vlček 19.6.2019 7:53

Pane Hvížďalo,...

...celé vaše povídání o optimismu nějakého pana Ashe, k plnému nastolení liberální demokracie v Česku, vám osobně posloužilo k ospravedlnění a zdůvodnění těch estrád na náměstích, které slouží pouze ke zviditelnění těch méně úspěšných politiků a umělců, kteří si zde, před davy chytlavých a věčně nespokojených lidí, leští svoje ego.

Všem ostatním lidem totiž plně stačí a vyhovuje jim fungování demokracie bez jakýchkoliv přívlastků, přičemž svoji vůli vyjadřují svým hlasem ve volbách, a ne svým řvaním na náměstích.

L. Zach 19.6.2019 9:53

"Nějaký pane Vlčku" neznám Vás, nevím kolik je Vám let ani co jste za svůj život udělal pro pád socialistického / komunistického zřízení (které má na kontě nevinné mrtvé a 40 let marasmu, kdy se např. ve frontách stálo na toaletní papír a dámské vložky - o banánech nemluvě). Proto musím kalkulovat i s možností, že jste byl kdysi třeba předseda podnikové buňky KSČ nebo člen Lidových milic anebo StB (anebo všechno dohromady).

Timothy Gartona Ashe znám ještě z dob před rokem 1989 z vysílání Rádia Svobodná Evropa a konstatuji, že on pro návrat svobody a demokracie do střední Evropy udělal dost.

Pokud jde o "estrády na náměstích" (tj. realizaci Ústavou ČR zaručeného práva shromažďovacího) nějak pomíjite, že organizátorům je okolo 25 let. Jejich věk se nápadně shoduje s těmi, kteří v HongKongu nedávno dostali do ulic taky statisíce lidí. Anebo s věkem mým a mých vrstevníků, když jsme v 11/1989 na vysoké tiskli letáky a vylepovali je v metru...

Ti dnešní mladí komunismus v ČR nepamatují. Podle meho jen nejsou ochotni si nechat "s*át na hlavu". Nevím kde jste vy a vám podobní vzali tu premisu "Jednou za 4 roky volby a pak až do dalších: Nerušit! Vládneme!"

# Za komunismu bylo líp!

https://m.facebook.com/story/graphql_permalink/?graphql_id=UzpfSTEwMDAwMDQyMTkwNjEyMzoyMzA3MjAyNDIyNjM3MTMy