14.8.2020 | Svátek má Alan


POLITIKA: Lži a populismus

4.1.2018

Proč chce Okamura v Česku více muslimských migrantů?

Stále více se ukazuje, že předvolební sliby Tomia Okamury a jeho SPD nebyly nic jiného, než lži a populismus. A ani předseda hnutí Tomio Okamura asi program vůbec nečetl. Jeho lidé navrhují a hlasují pro návrh proti českým zájmům.

Tomio Okamura rozhodně není vlastenec a vůbec nehájí české zájmy. To musí každému hrdému Čechovi dojít, když se zamyslí nad počínáním jeho lidí v Poslanecké sněmovně. Tvrdí, že chtějí zabránit islamizaci Evropy, přitom ale dělají vše pro to, aby k nám těch muslimů přišlo co nejvíce.

A čím konkrétně? Například jejich pozměňovacím návrhem při projednávání státního rozpočtu na příští rok, kde poslanci Okamurova SPD nejen navrhli, ale i všichni jako jeden muž hlasovali pro snížení výdajů na pomoc v zahraničí, a to hned o 200 milionů z původních 700 milionů korun. To by přeci žádný vlastenec neudělal. Ten totiž chce pomáhat v místě konfliktů a nikoliv nechat lidi cestovat do Česka. Proto jejich hlasování ukazuje, že tato strana není protimigrační, ale pouze promigrační. Nebyl to totiž Okamura, který sem vozil Japonce? Koho bude vozit do EU v budoucnu?

Okamurovci lhali lidem

Za zcela postradatelné totiž byly poslanci SPD označeny položky, jako jsou humanitární pomoc či transformační spolupráce. Jedná se přitom o peníze, jejichž prostřednictvím naše země aktivně a cíleně pomáhá přímo v místech humanitárních katastrof nebo ozbrojených konfliktů – aby do Evropy právě utíkalo co nejméně lidí a vše se zvládlo v domovské zemi.

Sám Okamura i další členové SPD tvrdili, že potřebným lidem máme pomáhat v jejich domovských zemích, a ve svém programu vyjádřili souhlas s pomocí při obnovování zemí po válečných konfliktech. Při první příležitosti svá slova dokázat však udělali přesný opak. Proč asi? Tak nejspíše proto, že nikdo z nich při zabrušování programu ho nikdy nečetl. A proto jim nyní padají preference.

Program SPD

Program SPD

Obrázek 1: Okamura chce pomáhat v místech konfliktu (Zdroj)

Jak Česká republika pomáhá v zahraničí

Česko ročně vynakládá zhruba 50 milionů korun na přímou podporu uprchlických táborů v Jordánsku. Této zemi také výrazně pomáháme prostřednictvím programu MEDEVAC,v jehož rámci čeští lékaři a zdravotníci ošetřují místní pacienty, jak syrské uprchlíky, tak jordánské občany. V Jordánském království nyní v táborech žije asi 1,4 milionu Syřanů.

Například v jednom z nich, Zátarí, žije více než osmdesát tisíc uprchlíků, včetně desetitisíců dětí. Dále získávají část financí na konkrétní programy organizace jako Charita ČR či ADRA. Ty mají transparentní financování a za mnoho let jejich existence nebyla ani přes přísné kontroly zjištěna žádná zpronevěra, naopak nám dělají v zahraničí velmi dobré jméno. Charita například pomohla Kurdům v Iráku vybudovat zemědělské farmy, aby zde lidé byli potravinově co nejsamostatnější.

Pomoc lidem v jejich zemi je efektivnější

Pomáhat lidem v nouzi je přirozená vlastnost většiny lidí, kdy v případě zahraniční humanitární a rozvojové pomoci nás může ještě těšit fakt, že se tím dělá lidem život snesitelnější v jejich teritoriu a oni v něm tak zůstávají. Jestliže by však třeba výše zmíněná jordánská vláda neměla dost peněz na financování středisek pro uprchlíky, tak by musela omezit jejich provoz a výsledkem by byl ještě větší uprchlický exodus do dalších zemí, včetně Evropy.

A na druhou stranu je třeba dodat, že například Jordánci si naší pomoci obrovsky váží. Například při koupi nových vozidel pro armádu to byla právě jedna z českých automobilek, která je bude dodávat. Taktéž bych se tu mohl dlouhosáhle rozepsat o Iráku.

Jsem proto přesvědčen, že je lepší dávat peníze na tuto pomoc, než jen „bránit Evropu všemi prostředky“ a zvyšovat výdaje na skladování dalších zbraní, kterých už teď máme více než Izrael, což prý SPD s těmi „ušetřenými“ miliony chtělo udělat. Pomoc je efektivnější, lidštější a objektivně nás to lépe ochrání před běženci, kterých se nejvíc bojí právě SPD. Ale to by poslanci SPD občas museli při své práci používat logiku a svůj mozek.

Převzato z blogu s autorovým souhlasem

Autor je europoslanec za KDU-ČSL, člen Rozpočtového výboru Evropského parlamentu
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.