24.6.2021 | Svátek má Jan


POLITIKA: Letní mocenská hra o plukovníka Kubiceho

30.7.2007

Okurkové sezony je vždycky jenom tolik, kolik si připustíme. Mocenské zápasy uvnitř institucí neustávají ani v létě; i v takových vedrech, jaká nás mučila v uplynulých dnech, mohou vznikat nebezpečné souvislosti. Před dvěma týdny státní zástupkyně pro Prahu 1 zastavila trestní stíhání v aféře biolíh, při které se na jaře 2006 několik prominentních sociálních demokratů ocitlo v podezření z korupce. O týden později pak MF Dnes napsala, že Jan Kubice, známý ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), který korupci v zakázce na biolíh šetřil, má na kahánku. A včera si o hlavy vedoucích ÚOOZ veřejně řekla ČSSD.

Takové stínání hlav se dá zorganizovat docela nenápadně.

V rámci dlouho chystané „reorganizace“ české policie budou elitní útvary typu ÚOOZ slučovány do větších celků; vtip je v tom, že i kdyby se útvar jen přejmenoval a dál by fungoval v úplně stejném složení, musí být jeho šéf formálně dosazen znovu.

Na každého ředitele dosazeného po prvním lednu 2007 přitom zákon klade různé nové nároky, například vysokoškolský titul, který právě Kubicemu jako na potvoru chybí. Plukovníkovo přežití tedy závisí na dobré vůli nadřízených - když bude dobrá vůle, nají se vlk reorganizace a Kubice zůstane tam, kde je. Nejde ale jenom o Kubiceho. Podle představ reformátorů by měl útvar místo ruských mafií vyšetřovat krádeže aut a starožitností. Jdou hlasy, že by se zas tak moc nestalo, protože elitní jednotka se už dávno víc než o organizované zločince zajímá o vlastní PR. Koneckonců ÚOOZ nebyl schopen dotáhnout do konce ani slavnou aféru biolíh. Šetření biolihu ovšem neztroskotalo na důkazní nouzi, ale na podezřele náročné státní zástupkyni, která případ nepustila k soudu. To ona uznala fantaskní konstrukci advokátů lobbisty Vybírala, že patnáct milionů od lihovaru uchazeče o licenci na biolíh nebyl úplatek, ale půjčka. A že půjčka byly i peníze, které zase Vybíral rozdal nebo aspoň sliboval v odposlechnutých hovorech lidem z vládního aparátu. Snad aby si před soudem historie zachoval nimbus supermana, svádí předseda ČSSD Jiří Paroubek těsnou porážku v loňských volbách opakovaně na policistu Kubiceho a jeho nečekaný vstup do kampaně.

Aféru Kubice ale nikdy nepochopíme, pokud si od Paroubka necháme vnutit její časové vymezení. Aféra nezačala pět dní před volbami, kdy se Kubice vydal do sněmovny. Aféra začala o čtrnáct dní dřív, kdy inspektoři ministerstva vnitra, tedy přímí podřízení lídra ČSSD na Vysočině Františka Bublana, uspořádali razii u detektivů vyšetřujících tendr na biolíh. Kubice podobný útok na své podřízené už jednou, za vlády Miloše Zemana, zažil a podruhé už se hodlal bránit. Později vyšlo najevo, že inspekce detektivům chtěla podstrčit fingované „důkazy“. Bublan tehdy oba muže popisoval div ne jako zločince. Nikdy se jim neomluvil. Na jaře 2006 se ÚOOZ ocitl ve válce s Inspekcí ministra vnitra, prokazatelně napojenou na šéfa bezpečnostní komise ČSSD Stanislava Grosse. Inspekci později ministr Langer vyčistil; kdyby byl podobně zneutralizován ÚOOZ, mohou se v Lidovém domě uklidnit, že uhráli remízu. V jakém mocenském rozložení teď aféra ožívá? Premiér Topolánek to v ODS jako obvykle nemá jisté. Ve chvíli, kdy se zadrhne Topolánkův stroj, okamžitě vyskočí akcie velké koalice. To se může stát v půlce srpna, až půjde do druhého čtení úsporný balíček, nebo na konci prázdnin, až třeba státní zástupce rozhodne o stíhání vicepremiéra Jiřího Čunka. Při eventuálních jednáních s ČSSD by se Kubiceho skalp určitě hodil. Ví se, že Ivan Langer svou kariéru rozhodně nesvazuje s kariérou stávajícího premiéra.

Jsou politici-buldoci, kteří jdou a nekoukají napravo nalevo. Jsou politici-spekulanti, kteří současně rozehrávají různé scénáře a nakonec si vyberou ten, který nejvíc nese. V mocenských scénářích tohoto léta ÚOOZ skoro určitě figuruje. Ne že by Jan Kubice měl být navždycky nedotknutelný jenom proto, že na něho předseda jedné strany kdysi uvalil fatvu. Taky ale nejsme v Íránu, abychom museli být po vůli nějakému partajnímu ajatolláhovi. V dané politické situaci a tak brzy po úředně vyvolaném potratu aféry biolíh by Kubiceho odstavení znamenalo skandál prvního řádu.

LN, 27.7.2007

Autor je novinář
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.