22.9.2020 | Svátek má Darina


POLITIKA: Kostěj Babiš Nesmrtelný?

27.11.2018

Andrej Babiš se mnohým musí jevit jako postava z ruských pohádek jménem Kostěj Nesmrtelný. „Moje smrt je daleko,“ říká v jedné z nich Kostěj.

„Na moři je ostrov, na tom ostrově roste dub, pod tím dubem je zakopaná truhla, v truhle je zajíc, v zajíci kachna, v té kachně je vejce – a v tom vejci je má smrt.“

Zdá se, že ani aféra související s reportáží televize Seznam neposunula sen Babišových odpůrců, samozřejmě, sen o politické smrti premiéra, dále než k truhle. Zajíc z ní ale vyskočil, prosmýkl se lovcům mezi prsty a nyní patrně kličkuje přes pole pryč. Za Babišovou politickou výdrží však nevězí nějaká kouzla a čáry, nýbrž několik racionálně vysvětlitelných faktorů.

Předně, dovede uspět ve volbách a má mocné spojence, na prvním místě prezidenta Miloše Zemana, který pravil, že Kostěje, pardon, Andreje Babiše opět pověří sestavením vlády, i kdyby ta současná prohrála hlasování o nedůvěře.

„Počty jsou jasné. Bez hnutí ANO a hlasů extremistů a radikálů se koalice nedá postavit,“ konstatoval lakonicky šéf lidovců Pavel Bělobrádek. Myslel to tak, že bez Babišova hnutí vládu poskládat zkrátka nejde, respektive ano, avšak konstelace, jež by ANO poslala do autu neboli do opozice, by musela zahrnout Okamurovu SPD, popřípadě i komunisty.

Nepřinesly by ale řešení předčasné parlamentní volby? Sněmovna by je sice mohla vyvolat pomocí nejméně 120 hlasů, leč v situaci, kdy mírně rostou preference pouze ODS a Pirátům, nelze zmíněnou eventualitu příliš očekávat.

Sociální demokraté by nepochybně uvítali variantu jiného premiéra z ANO než Andreje Babiše. Nicméně průchozí moc není. ANO je opravdu hnutím jednoho muže, nehledě na formální stránku věci lze Andreje Babiše určitě označit nejen za předsedu, ale i za majitele. Čili pokud on sám nebude chtít místo sebe nastrčit náhradníka z ANO, nestane se tak.

Velkou Babišovu slabost představuje trestní stíhání kvůli Čapímu hnízdu, ostatně, pokud by stíhán nebyl, možná by v České republice nyní vládla koalice ANO třeba s ODS a Piráty. Čapí hnízdo mu tedy hodně zužuje manévrovací prostor. Oproti tomu, právě tato slabina, jež ho činí manipulovatelným, ba vydíratelným, představuje v očích Miloše Zemana velkou přednost.

Pro prezidenta, který nechce pouze klást věnce, ale hodlá provozovat aktivní politiku, nemůže být v českém ústavním systému vhodnější osoby pro premiérský úřad než trestním stíháním poznamenaný Babiš – tak trochu čáp s nalomeným křídlem. I proto si ho Zeman tolik hýčká, i proto nechce premiérem jmenovat nikoho jiného.

V ruské pohádce, citované na začátku, Ivan carevič a Udatný Bulat nakonec „sebrali vejce, přijeli ke Kostěji Nesmrtelnému, a sotva ho udeřili vejcem do hlavy, natáhl se jak široký, tak dlouhý a bylo po něm“.

Obrazně řečeno, každý politik takhle jednou skončí. V případě Andreje Babiše ale stále nevíme, co je tím vejcem, které zlomí jeho politickou sílu. Ani kdo bude Udatným Bulatem a Ivanem carevičem.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.