5.12.2023 | Svátek má Jitka


POLITIKA: Konzervativní TOP 09?

18.6.2009

A jaký konzervatismus máte na mysli?

Každý homo politicus, který se rozhlédne po naší politické krajině, musí - po rozdrobení Strany zelených, která při volbách nabízela alternativu věčným nespokojencům s velkými stranami a samozřejmě s komunisty - vidět na první pohled nikým neobsazený prostor. Před tím, než do parlamentu vstoupili zelení, byl obsazen Občanskou demokratickou aliancí, Unií svobody, později Čtyřkoalicí, která se definovala jako pravostředová. Dnes po těchto uskupeních zeje díra, která by mohla tradičně přilákat až kolem deseti procent z našich osmi milionů voličů.

Tuto úvahu, kterou učinili jistě i lidé z přípravného výboru strany T0P 09, potvrdil páteční bleskový výzkum agentury STEM, podle kterého volbu nové politické strany nevyloučilo 39 procent dotázaných. V čele bude stát Karel Schwarzenberg, XII. kníže ze Schwarzenbergu a vévoda v Českém Krumlově, který dnes žije převážně na zámečku Dřevíč u Berouna.

Schwarzenberg byl nejprve po roce 1989 kancléřem prezidenta Václava Havla, od roku 2004 je senátorem a od roku 2007 do pádu Vlády Miroslava Topolánka byl českým ministrem zahraničí. Prvním či výkonným místopředsedou této strany bude s největší pravděpodobností hlavní iniciátor Miroslav Kalousek, který se po pětadvaceti letech před pár dny rozešel s lidovci. Do předčasných říjnových voleb by tato nová strana měla jít společně s hnutím nezávislých starostů, kteří nabídnou této straně do kandidátky své elitní starosty.

Na otázku agentury STEM: Myslíte si, že nové politické straně TOP 09 byste mohli dát hlas v příštích volbách do Sněmovny, odpověděla tři procenta dotázaných ano, devět procent spíše ano a dalších 27 procent možná. Naopak třetina, tedy 33 procent by TOP 09 spíše nevolila a 28 procent určitě ne. Podobné šance dávají nové straně i ankety na různých internetových serverech a průzkum zveřejněný v Lidových novinách.

Čísla to nejsou nijak překvapivá, protože obecná nespokojenost se sociální demokracií a jejími autoritářskými sklony i s občanskými demokraty, kvůli jejich rozhádanosti a neustálému štěpení, je zřejmá. Rovněž odchod pana Kalouska od lidovců a rozchod pana Schwarzenberga s neúspěšnými zelenými nikoho nemohl moc překvapit.

Název strany, ač vychází ze zkratky tří slov, které mají novou politickou formaci a její program charakterizovat: Tradice, Odpovědnost a Prosperita je nejen snadno zapamatovatelný, ale i provokativní, což byl úmysl. A číslovka na konci má připomenout, že strana vznikla jako reakce na pád vlády Mirka Topolánka.

Strana tedy evidentně vznikla z pragmatické úvahy a měla by v budoucnu zabránit nejen rudo-oranžové koalici, ale především rudo-modré koalici, která by mohla definitivně zabetonovat v české politice klientelismus a korupci, o čemž by nejvíce mohl hovořit právě Karel Schwarzenberg, který má s tímto fenoménem své zkušenosti z Rakouska.

Miroslav Kalousek zase prý právě kvůli tomu, aby zabránil vzniku velké koalice, již jednou v roce 2006 učinil riskantní krok a nabídl sociální demokracii koalici a nechal by se i podporovat komunisty. Nakonec kvůli tomu musel odstoupit z čela strany. I úvahy o pozdějším spojení s ODS jsou evidentně liché, protože takovým krokem by TOP 09 ztratila nespokojené voliče.

Na straně TOP 09 je velice sympatické, že zatím vše financuje z kapes členů přípravného výboru a že se snaží být stranou celorepublikovou: členové přípravného výboru pocházejí z nejrůznějších koutů Čech a Moravy. Rozhodně tedy nejde o elitní pražský klub několika intelektuálů nespokojených s politikou. Problém je však s tím, že se tato strana hlásí ke konzervativní politice, která je vždy postavena na tradici, a občany by pochopitelně zajímalo, jakou tradici mají tito pánové na mysli: Tu klientelistickou z posledních dvaceti let, tu socialistickou z předchozích čtyřiceti let, tu prvorepublikovou, která trvala sotva dvacet let, nebo tu rakousko-uherskou? U nás totiž toto slovo stojí příliš na vodě, a proto je jen prázdnou nálepkou.

Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6
Autor je novinář a spisovatel