26.1.2020 | Svátek má Zora


Diskuse k článku

POLITIKA: Kongres, který postrádá logiku

23. kongres ODS v Brně postrádá logiku. A to zdaleka ne jen proto, že na něm zazněl i můj kritický projev, ačkoli jsem na něm fyzicky nebyl přítomen, poprvé v jednadvacetileté historii ODS. S o to větším zájmem jsem si po návratu z asijských cest prostudoval jeho průběh. Snad budou postřehy a rozpaky odesáckého pamětníka a zakládajícího člena zajímat i vás.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Švarda 21.11.2012 22:23

Skutečně reálná analýza

Pane Štěpánku, často jsem měl jiné názory než Vy, ale tou svoji analýzou kongresu a jeho důsledků jste se trefil. Nešlo o logiku, šlo jen o udržení za každou cenu a všemi prostředky které byly po ruce. Perspektiva tohoto postupu není asi žádná. 

J. Urban 18.11.2012 22:07

Kurňa, Štěpánku, co že tak vehementně

§erete do vlastního hnízda? Jako byste včera prozřel. Nečas je Nečasem už hoooodně dlouho a premiérem přes 2 roky - a je furt stejný. Píšete o něčem, co někteří exvoliči ODS vědí už minimálně 5 let. No, lépe pozdě, než nikdy :-)))))

M. Bílý 18.11.2012 15:16

Myslíte si, pane Zelenko (18.11. 12:05) že jste něčím podstatným přispěl do diskuze? Ono ani není jasné, jestli to říkáte jako skalní ODSák, nebo jako levičák mající radost z úbytku voličů ODS.

P. Zelenka 18.11.2012 12:20

Re: ODS navrhuje zvyšovat daně? Nebo ustupuje vydírání...?

Ryba smrdí vždy od hlavy.

P. Zelenka 18.11.2012 12:05

Re: Bezvadně,

Potápějící se loď opouští krysy vždy jako první.

M. Bílý 18.11.2012 11:38

Souhlasím s Vámi do písmene, pane Kosejku (18.11. 08:42. ) Je toho ještě víc a pokusím se to napsat, vyjde-li mi trochu času.

M. Kosejk 18.11.2012 8:42

Re: Bezvadně,

O SSO jsem dlouho vážně uvažoval. Ale dospěl jsem k názoru, že je volit nemůžu. Svoje důvody shrnu do základních bodů:

1) V programu jsem nalezl návrhy na systém referend a protireferend na zvrácení rozhodnutí politických orgánů. A zjistil jsem, že to Mach i členové berou vážně. A k tomu mi pár členů SSO potvrdilo, že uvažují o přímé volbě politiků (tzv. volba osobností). A s tím nemohu v žádném případě souhlasit. Ten, kdo nevidí, že by toto přineslo do politiky ještě větší chaos a nikdy nekončící politickou kampaň, můj hlas nedostane.

2) SSO existuje už nějakou dobu, ale nezaznamenal jsem u nich žádný progres, co se týká množství a kvality členů a množství voličů, ergo kladívko si myslím, že ta strana nemá budoucnost - a že 2% volebního zisku bude pro ní trvalý limit. A nemyslím, že vše jde hodit na malý mediální zájem o ně, jak tvrdí členové SSO. Mám totiž dojem, že kdo se o politiku zajímá, tak o nich ví (že je nevolí, je další věc).

3) Ekonomický program SSO je v zásadě pěkný a je mi sympatický. Ale v českých současných podmínkách nerealizovatelný - a v případě jejich zvolení by znamenal jen zklamání pro voliče, protože by SSO odsoudil k pobytu v opozici nebo k drastickým kompromisům, pokud by se SSO měla podílet na vládnutí. A pan Mach vystupuje verbálně takovým způsobem, že nebude moci přistoupit na žádný kompromis, pokud by dostal šanci na spoluvládnutí - jeho rétorika "proti všem" mu to znemožní.

4) Volbou malé strany se nikdy nic nevyřešilo, ale naopak zhoršilo. Malá strana s pár členy se lehce stává "stranou několika lidí", kteří rozhodují o všem - až nakonec rozhoduje pár lidí i o osudu nás všech (viz TOP09, kde rozhoduje pouze Kalousek - a celá vláda jede podle něj).  A pan Mach je člověk, kterému zas až tak nevěřím, abych mu takovouhle moc dal.

Z. Rychlý 18.11.2012 7:16

Klaus že není mstivý ??!!

Tak to si Vás mažu z telefonu !

J. Stejskal 18.11.2012 3:08

Má pravdu.

Bez Tluchoře, Šnajdra, Langra a Dlouhého výkonná rada nebude tak akční. Zaplať pámbu!

V. Kusý 17.11.2012 20:11

Re: Kongres, který postrádá logiku

Celkem ralistický pohled, s nímž lze souhlasit.Ovšem skalní příznivci ODS jsou myšlenkově blízcí lidem, kteří v obklíčeném Berlíně očekávali nasazení zbraně pomsty na konci dubna 1945.To že jsem až doposud volil ODS jako nejméně špatnou, s ohledem na svou představu o pravicové politice už neudělám.Ostatní "quasipravicové" strany mne zklamaly, takže pro příště asi SSO.Byť mám k některým jejím členům jistý odstup.Ale její program mohu s klidným srdcem za pravicový označit.Takže uvidíme.

V. Kusý 17.11.2012 19:58

Re: Kongres, který postrádá logiku ad Kusý

Pane Vyhnalíku, tak naivní, abych věřil v křišťálovou čistotu politických stran, opravdu nejsem.Ale ten, kdo myslí, že ODS se s tím, co ji přivedlo na scestí vypořádala, naivní je.Dvacet tři let je historicky krátká doba, jistě, ale na to, aby se vypořádala se šmejdem mohla určtě stačit.A popravdě, znáte Vy nějaký recept na to jak, jak sám píšete,ovlivnit politickou stranu k lepšímu? S názorem, že ze všech špatných volím tu nejméně špatnou jsem volil ODS.Ale tyto volby, s ohledem na své zásady a na svůj názor na to co je pravicové, už nemohu více.Jedině katarze může vést k zásadní změně.Zatím celá situace připomíná to pověstné oživování muže s bruslemi v létě.

J. Kanioková 17.11.2012 18:49

ODS navrhuje zvyšovat daně? Nebo ustupuje vydírání...?

Čímž se nezastávám ODS, bohužel tam nevidím, abych mohla popsat, kteří mi tam nesedí, co blbého dělají. Ona se už spíš motá v bludném kruhu svých priorit a potřebou dohod v koalici..

Bez většinového systému to nikdy nebude jinak, koalice jsou vždy o vydírání, nedohodách, podrazech apod.

J. Kanioková 17.11.2012 18:45

Naprosto brilantně !

Š. Hašek 17.11.2012 18:41

Re: Kongres, který postrádá logiku ad Kusý

Lid nebyl nikdy spokojen se stranami a parlamentem.

Záhy se mu dostalo blahobytu a klidu z rukou komisariátů.

J. Kanioková 17.11.2012 18:41

Bezvadně,

naprosto souzním, jen jsem už v další fázi, budu volit SSO a doufat, že se zmátoří, že tam "vlezou" energičtější lidi...

V. Plocek 17.11.2012 18:41

Kongres, který postrádá logiku

A jste přesvědčen, že by si z toho vzali poučení?Jsou dvě možnosti, obě špatné.Buď nevidí, proč se ODS potápí, protože jsou slepí, nebo to vidí, ale je jim to jedno a chtějí už jen urvat co se dá.Potěš Pánbůh za takovouhle rádoby vedoucí sílu ve státě.Tím nechci říci, že ostatní partaje jsou lepší.Ale za to, co udělala ODS s pravicí, ji musí stihnout spravedlivý trest.SMRT!

----- Váš příspěvek -----¨

Byly doby kde jsem byl velkým příznivcem ODS, což v součastnosti nehrozí. Levicové strany nechci volit ani náhodou a kdo jenom trochu zodpovědný zbývá? Nikdo. VElmi mě zklamala Lidem se svoji šéfkou, kdy vyhrožuje odchodem z vlády - předáním vlády levicovým stranám a při neúčasti pravicových voličů KSČ. Že by se rýsovala nějaká nová nadělná strana, zatím nehrozí, takže nevím. Takže jsem momentálně bez příslušnosti, což mi krajně nevyhovuje.

V. Plocek 17.11.2012 18:36

Re: Kongres, který postrádá logiku

Na rozdíl od dřívějších let momentálně nejsem příznivcem ODS a v podstatě ani jiné pravicově se tvářící strany. A to je ten malér, protože levici (bez ksč) nemusím. Nevolit? To také nejde. A že by se na obzoru rýsovala nějaká alespoň trochu nadějná pravicová strana, to také nehrozí (viz Lidem).  Takže v tuto chvíli je člověk na nule. Uvidíme.

M. Bílý 17.11.2012 16:28

Že postrádá kongres logiku, s tím nic nenadělám. Logiku musí mít (a zatím ji měl) můj životaběh.

S velkou pravděpodobností budu nejstarším diskutujícím na Neviditelném psu, což sebou přináší jistý nadhled. Nijak mě nebere naříkání spojené s nadáváním, jak je u nás všechno mizerné a jde to od deseti k pěti, jak všichni kradou a jak jsou neschopní. Možná to bude tím, že hned po životních radostech o něž jsem se nijak nepřičinil, takže jsem je konzumoval jaksi automaticky na př. žití  v této hezké zemi, nebo vyrůstání v dokonalé rodině, jsem neměl v životě problémy s obdobími, kdy jsem musel překonávat svízele a těžkosti (jednou i existenčního rázu - byl jsem totiž občasný, asi tak padesátiprocentní třídní nepřítel) abych se vzápětí vlastními silami s podporou nejbližších dopracoval k původnímu, nebo ještě lepšímu (neberte to jako vychloubání, k vynikajícímu) stavu. To vše s absencí jakéhokoliv naříkání, či obviňování někoho, zejména státu a dožadování se od něj pomoci.

Brzy jsem si uvědomil, že sám mohu měnit jen své nejbližší okolí, vzdálenější jen zprostředkovaně a svět už vůbec ne. Že mi nezbývá nic jiného, než se už za rodinnými humny  (v rámci vyznávaného morálního kodexu) přizpůsobit. Celkem snadno mi to jde u našeho dnešního stávajícího politického systému, který ovšem zdaleka není dobrý. Revoluční postupy nápravy (defenestrace a pod) neuznávám, protože ani porouchané pendlovky nevylepší pro opravu prásknutí o zem. Jediná cesta jsou volby. Poslední zbytky, ba spíše torzo zasad, které mi vyhovují a jež jsem shora naznačil má ODS s tím, že pro ni mluví i to, že přesáhne 5% hranici, zatínco jiné, na př. Strana svobodných občanů (snažící se o pravicovost) nikoliv. Budu tedy volit ODS a modlit se aby se vylepšila zevnitř. A když se to nepovede.? Co nadělám. Čtyřicet let tu pravicová strana nebyla ... A aniž bych rektoskopoval, žil jsem šťastně. Že to mohlo být lepší, nad tím nenaříkám.

M. Kosejk 17.11.2012 14:16

Re: -- ad Kosejk

Já si živě dokážu představit, že i před Velkou francouzskou revolucí byli lidé, kteří říkali radikálům: "Takhle to nemůžete dělat, poteče krev a k moci se dostanou fanatici." A odpovědí jim asi bylo: "Hlavně že bude pryč ta zlá monarchie a šlechta. " A výsledek? Potoky krve, po kterých se moci chopil Napoleon, obnovil monarchii a zavedl zemi do krvavé války proti všem.

A podobné variace se opakovaly i jindy (např. přep uchopením moci nacisty a komunisty).  Teď je zase "svatým" ideálem boj proti korupci - který je zneužíván k překreslení politické scény - a pro demokracii to nedopadne dobře. Cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly.

J. Vyhnalík 17.11.2012 13:47

Re: Kongres, který postrádá logiku ad Kusý

A Vy si vážně myslíte, že ti lidé, kteří si z politiky dělají nástroj na prosazování vlastních kšeftů nebudou uplácet politiky z jakékoliv strany, která má jenom trochu vliv?

Každá strana, která má vliv, působí jako magnet na lidi, kteří prostě chtějí být u toho, když se rozhoduje o společných penězích. Buďto do strany vstoupí, nebo si v ní najdou své "kamarády".

Je to špatně a je třeba s tím bojovat, ale nikdy se tomu nedá úplně zabránit. Omezit se to dá jenom tím, že se omezí na minimum přerozdělování a tedy i peníze, které politikům "protékají rukama".

Žádná politická strana není ideální, je potřeba vybírat z těch, které jsou k dispozici a případně se je snažit ovlivnit k lepšímu. Bohužel žádná pravicovější strana s reálným vlivem na politiku tu není a od listopadu 1989 nebyla. O to víc mne mrzí chyby jejích představitelů, ale nedělám si iluze, že by politici kterékoliv z velkých stran této zemi mohli pomoci více.

Š. Hašek 17.11.2012 13:45

Re: -- ad Kosejk

Souhlas ( Kosejk, Venc).

K panu Kainovi - domnívám se, že se občané chtiví reforem musí nějakého jiného Nečase nebo Kalouska vygenerovat a pak zvolit. Opačně to nejde. A nelze říkat vono by to šlo, kdyby. Musí to být jaksi zároveň.

Jinak - on line máme teď ty dva co tam jsou a lidi, co seděli doma a "protestovali". Výsledek je dle přání věčných mudrlantů. Ne voličů. Ale sedět doma je také svaté právo (a pak říkat "kdyby").

Samozřejmě, že to nemyslím přímo na Vás, pane Kaine.

V. Kusý 17.11.2012 12:56

Re: p.s.

To nemá nic společného s pravdou, jen se schopností srovnávat.Už Jonathan Swift napsal:"Nic není malé, ani velké, leč při srovnání." Což platí i v politice.Stačí jen nahradi malé a velké správným a nesprávným, či slušným a neslušným.Konečně i pravicovým a nepravicovým.

V. Kain 17.11.2012 12:56

Re: -- ad Kosejk

Reformy by se daly dělat,ale ne s takovýmí lidmi jako je Kalousek či Nečas.

V. Kusý 17.11.2012 12:36

Re: Kongres, který postrádá logiku ad Kusý

Uznávám, že národ s takovými rovnostářskými postoji, jako je náš, lze těžko přesvědčit, zvláště pokud se tomu děje tak krotce jak činila ODS, o správnosti pravicového přístupu.Ani ve chvílích, kdy to konstelace  v politice dovolovala, ani V.K. ani nikdo z jeho tábora se ale nechovali  pravicově. Svoji nechuť riskovat politickou kariéru maskovali bilboardy s mobilizačními hesly, namísto provádění "autenticky pravicové" politiky, jak ji sami licoměrně označovali.Tím a otevřením dveří lidem, pro které pravice je symbolem pro ruku, hlasující o vlastním prospěchu, či podpisující smlouvu přínosnou pro sebe, dali občanům možnost, ne li návod, jak ODS označit za "Modré straky".Odtud je jen krůček k výsedku voleb, takovému, jaký nás potkal nyní.Jakékoliv výlevy politiků vyznívají tak, že oni nám vybojovali lepší zítřek, a pak na dvacet let zmizeli, aby nám dnes četli levity, kam jsme to dopracovali.Ač se sám nepovažuji za bůhvíjaké lumen, to, jakým způsobem z nás politici ODS dělají idioty, mne uráží.Na závěr, ten vtip jsem nyvymyslel já.

                    

V. Venc 17.11.2012 12:04

Re: Kongres, který postrádá logiku ad Kusý

Pane Kusý, Vaše myšlenková konstrukce (10:37) zcela postrádá racionální jádro. Žádná klasicky pravicová strana nemá a ani nebude mít nikdy potenciál, aby při naší celonárodní touze po sociální rovnosti, realizovala pravicovou politiku. Vždycky to bude pravicové, koaliční balancování na okraji socialistického kolegia ve sněmovnách. Tedy vždy půjde o koaliční "hru", kterou současný premiér hraje dobře!

Mimochodem, ten vtip s blinkrem není podařený, poněvadž Dubček vůbec o pravém blinkru nikdy nevěděl a ani nechtěl vědět.

M. Kosejk 17.11.2012 12:04

Re: p.s.

Jestli v tomto vidíte vyčpělé strašení komunisty, tak mi nezbývá než říct: "Kdo chce kam, pomozme mu tam!" KSČM se například nikdy nepodílela na zahraniční politice vlády, což teď hrozí. A že její postoje jsou bizarní, o tom nehodlám diskutovat. To jsou pádné argumenty, které je nemístné označit šmahem za vyčpělé. A nehodlám porovnávat délku vašeho a mého pobytu z hranicemi - a vyvozovat z toho "pravdu".

V. Venc 17.11.2012 11:34

Re: -- ad Kosejk

Naprostý souhlas a ještě bych doplnil:

Vazba našich občanů na státní zaopatření, touha vidět ve státu spravedlivého, chápajícího a tolerantního "vládce i ochránce svých poddaných" je velice silná a pevná.

Opravdová reforma správy a tedy cesta z krize není možná bez narušení tohoto "důvěrného" občanského vztahu. K tomuto je ovšem třeba velmi silný impulz, který nebude poskytovat jinou možnost, než omezení státního komfortu a spotřeby.

Kruciální otázkou tedy je, zdali je možné úspěšně bojovat s krizí bez omezení spotřeby a bohatosti sociálních požitků. Jak se můžeme přesvědčivat v praxi, tak to možné není!

V. Kusý 17.11.2012 11:23

Re: p.s.

Táák, právě jste uhodil hlavou o hřebíček! Zaklínání komunisty už coby argument poněkud vyčpělo.De facto tahali za provázky více či méně vždy.Taková je realita.Ovšem Váš ctěný argument, že ti (mezi nimi i já), kdo po "nelevicové straně", což je označení z úst samotného vašeho guru, chtějí naplnění opravdu pravicových myšlenek a ideí, jsou kverulanti, je opravdu perlou.Ta se totiž povětšinou nalézá ve škeblích.Máte ovšem smůlu.Značnou část svého života jsem strávil mimo republiku jako zaměstnanec cizích firem, či prací pro ně.Takže mohu srovnávat Západní Evropu a Balkán, jemuž se s českou pílí přibližujeme.A ač mám dost velký nos, tak Vaše ctěné bulíky, vydávané za argumenty, mi na něj nevěšte.Neudrží se na něm.

M. Kosejk 17.11.2012 11:08

p.s.

A ještě dodám, že krom komunistického nebezpečí ještě přivoláváte vládu nějakých nebezpečných populistů (např. Babiše)

M. Kosejk 17.11.2012 11:01

Re: Kongres, který postrádá logiku

Pokud je zbytek české politické scény ještě levicovější než ODS, tak ODS je nejpravicovější, to je prostě fakt, o kterém nemá cenu spekulovat.

Např. ty daně, kterými se zaklínají odéesáčtí kverulanti  (Tuchoř, Šnajdr...)  - ODS ustoupila TOP09 - a zbytek pol. scény by chtěl daně ještě vyšší. O míře přerozdělování a o státním a bruselském dirigisu platí to samé - ODS má na toto nejpravicovější názory z celé pol. scény - možná smutné, ale je to tak.

A k těm vaším idealistickým mravokárným řečičkám: Víte, jak váš přístup dopadne? Do 2 let tady bude vládnout postkomunistická levice, která také má svoje kmotry, ale navíc nebude pravicová vůbec. A navíc se na zahraniční politice bude podílet KSČM - lidé, kteří se stýkají jen se severokorejskými, iránskými, palestinskými, kubánskými (a podobnými) papaláši. A bude te za to moci Vy a ostatní kverulanti.